Hlavné menu
Rady, tipy, nápady

Kuchynský odsávač pár - praktický aj elegantný

Pozornosť profesionálnych kuchárov aj gazdiniek v domácnosti sa v poslednej dobe právom obracia ku kuchynským odsávačom pár. Ak rekonštruujete kuchyňu, skúste sa aj vy pozrieť po nejakom novom a nevšednom riešení digestora.

Digestory dnes bývajú predstavované ako odstraňovače pachov, ale ich hlavný význam spočíva predovšetkým v odsávaní pár. Pri zlom odvetrávaní by sa totiž vo vašej kuchyni veľmi skoro začali objavovať plesne. Pred nákupom preto venujte správnemu výberu zvýšenú pozornosť.

Trendom posledných rokov je vystaviť odsávač pár na obdiv. Už nejde len o funkčný prístroj, ale aj dizajnový doplnok, pretože zrejme neexistuje kuchyňa, v ktorej by nejaký typ odsávača nebol zabudovaný. Oproti minulosti už ale nemusí byť nenápadný, skrytý, ani vstavaný. Naopak, čoraz častejšie svojím vzhľadom púta pozornosť a stáva sa dominantným prvkom kuchyne. Ruku v ruke s dizajnom ide ale aj funkčné využitie tej najlepšej technológie. Čo by ste o digestore mali pred nákupom určite vedieť vy?

Typy digestorov

Rozdelenie podľa princípu odťahu:

  • Komínové – niekedy sa komínovým typom hovorí tiež odťahové. Princíp odťahu je v podstate jednoduchý, pary sú postupne vedené komínom von. Tieto digestory možno ale inštalovať iba tam, kde nie je komín napojený na krb. Veľkou výhodou komínových typov je ich nízka hlučnosť
  • Recirkulačné – ak vaše obydlie nemá odvod von, zabudnite na odťahové digestory a kúpte si recirkulačné. Tie fungujú na princípe nasávania vzduchu, ktorý prejde cez uhlíkový filter a znovu vyjde von. Filtre by sa potom mali vždy raz za šesť mesiacov meniť.

Rozdelenie podľa spôsobu umiestnenia:

  • Nástenné – mnohokrát používané ako synonymum pre komínové digestory, pretože sa práve kvôli komínu upevňujú na stenu.
  • Podvesné – tieto digestory bývajú najčastejšie zavesené pod skrinkou. Niekedy sa im tiež hovorí digestory klasické. Umiestňujú sa vždy tam, kde nie je možné odvádzať pary komínom z miestnosti preč.
  • Vstavané – ideálny typ pre menšie kuchyne, pretože nezaberú príliš veľa miesta. Pre vstavaný digestor sa však môžete rozhodnúť aj vtedy, keď nechcete, aby v kuchyni pútal príliš veľa pozornosti.
  • Priestorové - ostrovčekový digestor sa stáva jasným voľným, ak máte varnú dosku v priestore. Tento typ sa potom montuje k stropu.

Výber vlastností

Dnešné kuchynské odsávače pár ponúkajú aj rôzne nadštandardné vybavenie. Samozrejmosťou je umiestnenie svetla, ale prítomný by mal byť tiež regulátor sania (aspoň trojstupňový), ktorý môžete ovládať dotykovo či elektronicky. Za skutočnú vychytávku sa dá považovať zabudovaný senzor, ktorý kuchynský odsávač upozorní na pripáleniny a sám potom pridá výkon. Jednoducho teda sleduje priebeh varenia a v prípade nutnosti naň reaguje.

Dizajnové poňatie

Dôraz na celkový vzhľad všetkých kuchynských zariadení sa dnes zvyšuje. Môže za to časté prepájanie kuchyne s hlavným obytným priestorom, čím sa nároky na estetické zladenie detailov dostávajú opäť do centra pozornosti. Veľké a nevzhľadné odsávače pár naraz čoraz častejšie nahrádzajú oveľa designovejšie kúsky rôznych tvarov, farieb i materiálov. 

Dizajnové odsávače pár sa hodia jednak do kuchýň integrovaných do obývacej izby, ale tiež do kuchýň s veľkým priestorom. Možnosti výberu konkrétneho typu sú potom skutočne široké a dizajnového odsávača sa tak nemusíte báť nikde, kde skutočne vynikne jeho krása.

Vyberte si digestor na Biane:

Nájdite ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom