Premeny

Kontrasty v historickom brnenskom byte

Rekonštrukcia neobývateľného bytu v historickom dome na Jiráskovej ulici v Brne bola pre dizajnérov z ARCHANTI tvrdým orieškom. Ako ho rozlúskli?

Fultext

Majitelia brnenského bytu oslovili architektov z ateliéru ARCHANTI hneď po jeho kúpení. Bývať chceli do troch mesiacov. Byt, ktorý predchádzajúci vlastník opustil uprostred rozrobenej rekonštrukcie, bol v stave hrubej stavby, nebolo teda kedy strácať čas. Priebeh návrhu a realizácia boli preto neštandardné - po odsúhlasení konceptu a vyskúšaní niekoľkých variant dispozičného riešenia sa prešlo rovno k realizácii. Rozhodnutie aj výkresy vznikali za behu z aktuálnych potrieb a vývoja na mieste.

Pozadie knižnice tvorí pôvodné súvrstvie malieb, ktoré architekti počas rekonštrukcie našli pod vrchnou vrstvou

Rekonštrukcia na kolene

Znie to ako dosť amatérsky prístup, ale opak bol pravdou - všetko sa riešilo a overovalo priamo na mieste. Vďaka tomu mohla realizácia zodpovedať skutočným predstavám majiteľov. Napríklad "biely" odtieň laku nábytku, ktorý bol vybraný priamo vo svetle bytu, je v skutočnosti mierne dozelena.
Fakt, že sa rozostavaný byt nachádzal v neobývateľnom stave, uľahčil niektoré rozhodnutia a urýchlil nutné prieskumy. Bolo tiež ľahšie napraviť niektoré hrubé chyby, ktoré vznikli pri predchádzajúcej rekonštrukcii, predovšetkým vedenie elektroinštalácií si vyžiadalo nevyhnutnú nápravu.

Zachrániť, čo sa dá

Okrem niekoľkých málo stavebných úprav sa majitelia rozhodli zachrániť čo najviac dobových prvkov. Repasované preto boli okná i dvere, všade okrem kuchyne, kúpeľne a šatne zostali v podlahách pôvodné vlysky. 
Snaha o záchranu takisto vyústila v najvýraznejší výtvarný prvok celého bytu, dva fragmenty súvrstvia malieb, ktoré boli nájdené pod vrchnou vrstvou omietky. Obe plochy sa objavujú v obývačke, jedna ako pozadie knižnice a jedna ako abstraktný obraz nad jedálenským stolom.

Žltá a modrá

Farebnosť nástenného fragmentu určila prácu s farbami v ďalších miestnostiach. Do sivomodrej ladili dlažbu v kuchyni a kúpeľni, ľahko modrý nádych majú aj sivo vymaľované plochy. Ako kontrastný akcent zvolili sýto žltú, ktorá sa objavuje na technickej skrini v kúpeľni, v kuchyni aj na podlahe v šatni.