Hlavné menu
Premeny

Trendy v iteriérovom designe 2018: mosadz, udržateľnosť aj zamat

Baví vás sledovať trendy a milujete zmeny? Nemusíte hneď meniť celý vzhľad interiéru, aby ste išli s dobou, stačí doladiť pár drobností a uvidíte, ako váš domov prekukne.

https://www.homesandproperty.co.uk/luxury/interiors/design/lush-velvet-fabrics-are-back-in-fashion-in-cool-greys-rich-jewel-shades-and-pretty-pastels-a114706.html

Nový rok prináša aj nové trendy v bývaní. Výrazný dezign, zaťažený na chytré technológie, strieda trend udržateľného bývania. Rok 2018 praje ekológii, účelnosti a v neposlednom rade pohodliu. Poďte sa s nami pozrieť na niekoľko trendov, ktoré sme pre vás vybrali. A nezabudnite, že aj trendy je potrebné brať s veľkou dávkou nadhľadu.

Pustite si domov prírodu

Dokážete si predstaviť, že by kvety vyšli z módy? My tiež nie. A tento rok im dáva veľa priestoru vyniknúť. Či stavíte na kaktusy, alebo máte radšej praktickú zeleň vo forme byliniek, ktoré zužitkujete pri varení, je už čisto na vás. Okrem živých rastlín môžete staviť aj na florálne motívy - na dekoratívnych vankúšoch alebo tapete zažiaria. Nevšednou voľbou sú prírodné doplnky zo žuly a mramoru a kožené dekorácie.

Hebký ako zamat

S veľkou slávou sa do domácností vracia zamat. Na zamate ale platí dvojnásobne, že by sa mal dávkovať s rozvahou. Aj jeden kúsok odetý do tohto hebkého materiálu je dostatočne výrazným prvkom. Nemusí ísť hneď o čalúnenie na gauči, skvelo poslúži aj na závesoch či dekoratívnych vankúšoch. Zamatu pristane výrazná zelená, petrolejová, tmavo modrá a fialová.

Zaoblené tvary

Výrazne zdobený nábytok to tento rok bude mať ťažké. Trendom sú jemne zaoblené okraje a čisté línie. Fluidne pôsobiaci nábytok, príjemný na pohľad i na dotyk, je tým pravým. Absencia rohov pekne otvorí priestor i v menších miestnostiach.

Monochromatické bývanie

Minimalizmus sa dlhodobo drží medzi obľúbenými trendami bývania, tento rok to nie je inak. Tento raz ale praje užšej škále farieb - ak všetko zladíte do jednej farby, nemôžete urobiť chybu. Všetkému dominuje čierna farba a nesmrteľná kombinácia čiernej a bielej. Ďalšou atraktívnou farbou je petrolejová či fialová.

Udržateľné materiály

Do povedomia sa čím ďalej tým viac dostávajú pojmy ako udržateľnosť, zero waste a slow living. Obľúbené sú produkty, ktoré sú vyrobené tak, aby nezaťažovali životné prostredie a tiež materiály, ktoré sú ľahko recyklovateľné. To znamená menej plastu a viac prírodných materiálov. Vedeli ste, že sa dajú zaobstarať výrobky z kože, ktorá sa vyrába z vlákien z ananásových listov?

Geometrické vzory

Rovnako, ako u florálnych motívov, ani tu nejde o horúcu novinku. Napriek tomu sa geometrické tvary budú tešiť veľkému záujmu. Očakáva sa, že budú populárne odvážne farby a výrazné motívy. Neprehliadnuteľné budú rozhodne vo forme 3D obkladov stien. Menej výstredným a trochu jednoduchším variantom k aplikácii sú všemožné tapety.

Rozlúčte sa s nerezom

Po niekoľkoročnej vláde nerezovej ocele je čas sa rozlúčiť. Obľube sa tešia teplejšie materiály. Úplnou jednotkou sú medené a mosadzné akcenty, ktoré pôsobia prekvapivo hrejivo v porovnaní s nerezom, ktorý vo väčšej miere môže pôsobiť až sterilne.