Hlavné menu
Premeny

Ako premeniť povalu na podkrovný byt

Túžite po slnečnom podkrovnom byte? Ak máte možnosť zrekonštruovať povalu na obytné účely, poďte si prečítať, aké úskalia na vás číhajú pri zariaďovaní tohto atraktívneho bývania.

https://www.behance.net/gallery/18602995/home-artists

Podkrovné priestory sú mnohokrát ponechané svojmu osudu. A to je veľká škoda. Podkrovný byt môže byť pre svoj atypický vzhľad úžasným miestom na bývanie. Než sa ale budete môcť nasťahovať, čaká vás ešte veľa práce od posúdenia statikom cez zateplenie a stavebné úpravy až po zháňanie nábytku. Poďte sa pozrieť, čo je potrebné premyslieť, než zveríte dielo odborníkom.

Je moje podkrovie vhodné na bývanie a musím rekonštrukciu hlásiť?

Nie každá povala môže byť prerobená na izbu či byt, takže sa najskôr poraďte s odborníkom, či je tá vaša vhodná. Rozhoduje viac faktorov. Okrem stavu krovu a podlahy je limitujúca výška hrebeňa, sklon strechy a možnosť vedenia inštalácií. Ak sa rekonštrukciou mení spôsob užívania stavby, je nutné ohlásenie na stavebnom úrade. V prípade, že budete opravovať krov alebo inak zasahovať do nosných konštrukcií či inštalovať ďalšie okná, je potrebné si zariadiť stavebné povolenie. V niektorých prípadoch sa môže stať, že vám stavebný či pamiatkový úrad nedovolí vykonať niektoré zmeny, takže sa nezabudnite informovať, či sa vás tieto obmedzenia netýkajú.

Koľko okien je tak akurát?

Dostatok svetla je základ spokojného bývania. Podľa noriem by mala plocha okien odpovedať najmenej 10% rozlohy podlahy. Ideálna pre vsadenie okien je rovná štítová stena. Nie vždy je to možné alebo dostačujúce, to sa rieši strešnými oknami a svetlovodmi. Viac svetla do podkrovia dostanete aj vďaka svetlej výmaľbe. Ak túžite po troche farieb, sú vhodné pastelové tóny.

Zateplenie - priznať trámy alebo nie?

Nezateplené podkrovie by bolo neobývateľné. Zateplením usporíte veľa peňazí za vykurovanie v zime a v lete vás naopak bude chrániť pred neznesiteľnými horúčavami. Voliť môžete z dvoch variantov. Lacnejšie vyjde izolácia z vnútornej strany, ktorá ale uberie podstatnú časť obytného priestoru. Cenovo náročnejšia nadkrokvová izolácia priestor nezmenší a má aj tú výhodu, že nechá vyniknúť krokvám a trámom. Ak sú trámy v dobrom stave, je výhodné ich nechať priznané. Nielenže sú veľmi estetické, ale môžu sa hodiť, až budete potrebovať pripevniť napríklad osvetlenie. A zavesiť medzi ne hojdaciu sieť je vyslovene lákavé.

Členiť alebo nečlenit?

V prípade veľkej povaly je vhodné priestor rozčleniť na viac jednotlivých častí. Ak v podkroví bude zabudovaná aj kúpeľňa, je to nutnosť. Aby podlaha nečelila zbytočnému zaťaženiu, volia sa k rozdeleniu miestností ľahké tvárnice Ytong alebo priečky zo sadrokartónu. Rozčleniť priestor môžete aj dodatočne bez nutnosti stavať. Najjednoduchšou možnosťou sú paravány alebo policové systémy.

Aký nábytok a vybavenie?

Hotový nábytok sa do podkrovných bytov zháňa pomerne ťažko, sklon striech je natoľko rozdielny, že je najvhodnejšie nechať si vyrobiť skrine priamo na mieru. Vďaka nim využijete aj inak nevyužité zákutia, vznikne tým veľa úložného priestoru navyše.

 

Nielen nábytok je treba riešiť inak ako v bežnom byte. Strešné okná sú vystavené oveľa väčšiemu náporu než klasická okná. To vyriešia predokenné rolety, v zime chránia pred zbytočným únikom tepla, v lete zabraňujú prehrievaniu interiéru. Mimo to fungujú ešte ako perfektná bariéra proti hlučnosti.