Ako premeniť nudný balkón na luxusnú terasu

Ako premeniť nudný balkón na luxusnú terasu

Balkón bol pri kúpe môjho bytu jeden z hlavných dôvodov, prečo som sa rozhodol práve pre tento byt. Je orientovaný na juh a rozmermi dosť luxusný na bratislavské pomery. Často, hlavne v teplých dňoch, na ňom trávim veľa času, po večeroch aj s priateľmi.

Nápad a samotná premena balkónu je dielom Tomáša z blogu mikoland.

Tomáš je slovenský bloger a influencer s eko prístupom, ktorý rad napíše a sem-tam ťa aj poinšpiruje o tom, ako žiť, bývať a obliekať sa. Neverí na pravidlá a nenasleduje stereotypy, preto si žije heslo:

                     "Nič nemusí byť nijak a všetko môže byť hocijak."

Tip na podlahu na balkón

Obrovský balkón vo svojom byte som si doslova vysníval. Časom som si však uvedomil, že mi svetlá sivá dlažba na ňom prišla veľmi fádna a zároveň sa ťažko udržiavala. Na to človek nepríde počas prehliadky, to si musí zažiť :-) Takže logicky z toho vyplynul pre mňa problém a zároveň výzva, ako to zmeniť.

Takto vyzeral môj balkón pred úpravouFoto: mikoland

Takto vyzeral môj balkón pred úpravou

Foto: mikoland

Foto: mikoland
Foto: mikoland

Možnosti na trhu pri výbere balkónovej podlahy

Vedel som, že existujú rôzne možnosti podláh na balkón v obchodoch s nábytkom alebo stavebninami, lenže všetky tieto obchody ponúkali podlahové diely v konkrétnych rozmeroch (vždy buď 30x30 cm, alebo 35x35 cm). Ako som rátal, tak som rátal, žiadna z týchto možností mi nevyhovovala na rozmery môjho balkóna, keďže by som musel diel na jednom konci buď odrezať, alebo by trčal z balkónu, čo som tiež nechcel.

Po krátkom brázdení internetom som nakoniec objavil ideálne DIY riešenie pre mňa.

Ako na dokonalú podlahu na balkón

Rýchlo som zistil, že to je presne to, čo som hľadal a potreboval.

Pomohla mi user-friendly kalkulačka, kde som si zadal rozmery a tvar balkónu, dokonca som si mohol vybrať aj spôsob zostavenia dielcov (napr. či chcem tehlový vzor, rybiu kosť a pod.) 

Po vyplnení a vyklikaní som presne videl plán, ako bude vyzerať moja budúca podlaha, koľko dielov potrebujem a zároveň aj koľko to celé bude stáť. Stačilo už len objednať a doladiť pár detailov.

Dôležité je asi spomenúť, že ide o samomontáž. Nejde však o nič náročné a zároveň si vytvoríte vzťah k podlahe, ktorú si sami zmajstrujete. Montáž je veľmi rýchla a jednoduchá.

Ide o jednoduchý podlahový systém s gumenými konektormi, pri ktorom obvykle nie je potrebné nič píliť, pretože všetko je napočítané na kus podľa rozmeru balkónu/terasy a vybraného vzoru. Do pár hodín som mal svojím pohodovým tempom úplne hotovo.

Dokonca som mal miestami pocit z detstva, ako keby som skladal nejakú stavebnicu.

Môj balkón po zostavení podlahyFoto: mikoland

Môj balkón po zostavení podlahy

Foto: mikoland

Foto: mikoland
Foto: mikoland

Efektný výsledok

Výsledok bol nad moje očakávania – balkón sa zmenil na nepoznanie. Z nudného balkónu so sivou podlahou sa stala hnedá drevená luxusná terasa. Dokonca aj údržba je oveľa jednoduchšia, keďže sa na nej neusádza toľko špiny a nečistôt ako predtým, stačí iba niekedy povysávať. Časom som zistil, že drevená podlaha je veľmi vhodná aj v zime: v prípade potreby stačí vybehnúť na balkón len tak v ponožkách :-)

Výhody DIY podlahy na mieru

  • Azda najväčšou výhodou je, že podlaha je vytvorená presne na mieru (tvar, veľkosť balkóna, vzor podlahy) a dostupná hneď, ako som už spomenul vyššie.
  • Materiál podlahy je veľmi kvalitný, vyrobený z trvácneho jaseňového dreva (drevo pochádza z certifikovaných lesov), ktoré je tepelne upravené a neskôr naolejované, aby ho chránil pred intenzívnym slnečným žiarením a náhlymi teplotnými zmenami.
  • Bol som prekvapený, že na konci montáže podlahy mi nevznikol ani takmer žiadny odpad z dosiek, keďže je všetko vyrátané do posledného centimetra, čo ako eko osoba oceňujem.

A toto je odpad, ktorý ostal po montovaní podlahyFoto: mikoland

A toto je odpad, ktorý ostal po montovaní podlahy

Foto: mikoland

Nevýhody DIY podlahy na mieru

Ak by som musel nájsť nejakú nevýhodu, tak by to bola asi cena. Zároveň však musím dodať, že ide o kvalitný materiál ušitý na mieru pre každého, takže ja som zatiaľ neoľutoval ani cent investovaný do tohto môjho projektu.

Radi by ste u nás na BIANO uverejnili svoj článok? Napíšte nám na simona.porubska@biano.com a my sa ozveme!