Hlavné menu
Rady, tipy, nápady

Chránič matraca - pre väčší komfort i hygienu

Vyliali ste si niekedy čaj či víno v posteli? Následné čistenie dá človeku zabrať. Pokiaľ nemá matrac snímateľný poťah, nemal by na posteli rozhodne chýbať okrem prestieradiel a lôžkovín chránič matraca.

Vhodne vybraný matrac je základom pre zdravý spánok. Ako sa ale matracu za takúto službu odvďačiť? S týmto problémom pomôže chránič či topper, ktorý matrac chráni nielen pred mechanickým opotrebením, ale hlavne pred znečistením. Ak si radi vychutnávate raňajky v posteli, mal by byť chránič samozrejmosťou. Na rozdiel od matraca sa čistí ľahko, stačí ho vyprať v práčke na uvedenú teplotu. Aj alergici ocenia jeho ľahkú údržbu, vďaka ktorej sa v ňom nedrží toľko alergénov. Nepremokavé chrániče uvítajú hlavne rodičia malých detí.

Čo je chránič matraca a podľa čoho vyberať?

Chránič matraca je obal alebo poťah, ktorý sa navlečie na matrac pod prestieradlo. Jeho hlavnou funkciou je ochrana matraca. A to nielen pred opotrebovaním, ale hlavne pred znečistením. Čistenie matracov je veľmi náročné, niekedy skôr nemožné, chránič stačí len vyzliecť a vyprať. Ďalej dobre izoluje teplo a vďaka jednoduchej údržbe zvyšuje hygienický komfort lôžka.

Už ste rozhodnutí o kúpe, ale neviete, aký pre vás bude najvhodnejší? Pomôžeme vám sa zorientovať v ponúkaných druhoch. Podľa čoho teda vyberať?

1. Veľkosť ochrannej plochy

Na trhu možno nájsť ako chrániče celkové, ktoré sa natiahnu na celú plochu matraca, tak aj čiastočné, ktoré zakryjú len plochu matraca, ktorá je najviac ohrozená prípadným znečistením.

2. Veľkosť matraca

Ak ste sa rozhodli pre celkový chránič, je potreba kúpiť presný rozmer, ktorý bude zodpovedať veľkosti vašeho matraca. Vyrábajú sa chrániče na detské postele, na jednolôžka i na dvojlôžka. Na detské postele sú rozmery 120 x 60 cm a 140 x 70 cm. Chrániče pre dospelých je možné nájsť v najbežnejších rozmeroch od 90 x 200 cm, až po 200 x 200 cm. Nie je problém nájsť chrániče aj v predĺžených veľkostiach.

3. Materiál a funkcia chrániča

Je dobré sa rozhodnúť, akú funkciu by mal plniť. Je pre vás na prvom mieste zvýšenie komfortu, alebo oceníte hlavne nepremokavosť? Na trhu sú chrániče a oppery z rozličných materiálov od PVC až po pamäťovú penu.

Topper pre väčší komfort

Komfort lôžka zvýši takzvaný topper, ktorý obsahuje niekoľkocentimetrovú vrstvu peny, ktorá matrac nielen chráni, ale tiež zvyšuje jeho úžitkové vlastnosti a uľaví chrbtu i kĺbom. Aby chránič na matraci dobre držal, má na každom rohu gumy, ktorá ľahko zahákujete pod matrac. Niektoré toppere majú snímateľný obal, ktorý možno ľahko vyprať. Jadro toppera je potom dobré raz za dva až tri roky vymeniť.

Materiál jadra toppera býva od najlacnejšej PUR peny, až po pamäťovú penu, reagujúcu na teplotu tela. Aj tu platí pravidlo, že nižšia cena znamená nižšiu životnosť. Topper z PUR peny sa preleží skôr, než tie z pamäťovej peny. Materiál poťahu býva tak z prírodných, ako aj aj zo syntetických vlákien. Oba druhy materiálov možno prať v práčke.

+ podporí ortopedické vlastnosti matraca, dobrá tepelná izolácia, poťah možno ľahko vyprať
- vyššia cena, priepustnosť

Pre alergikov

Najčastejšie kupovaný variant nepriepustných chráničov je vyrábaný z kombinácie bavlny a polyuretánu. Napriek tomu, že je nepremokavý, je priedušný a nespôsobuje nadmerné potenie. Vďaka svojej nepriepustnosti vytvorí bariéru medzi matracom a vami, takže ste ochránení pred roztočmi i ďalšími alergénmi. Je možno prať v práčke. Vyberajte také, ktoré idú prať aspoň na 60 ° C, aby sa zahubili roztoče.

+ priedušné, chráni pred plesňami a roztočmi, ľahká údržba
- nezvyšuje komfort matraca

BIANO TIP: chcete, aby chránič pôsobil antibakteriálne? Kúpte si taký, ktorý obsahuje častice striebra.

Nepriepustné chrániče

Nepriepustné chrániče matracov sa vyrábajú z rôznych zdravotne nezávadných materiálov. Tento druh chráničov je vhodný pre deti, ktoré odvykajú plienke, alebo pre staršie osoby, trpiace inkontinenciou. Najodolnejšie chrániče obsahujú PVC alebo materiál na báze gumy. Takýto druh chrániča je schopný pojať najväčšie množstvo tekutiny. Čo sa týka nepriepustnosti, je na tom totiž najlepšie. Nevýhodou je, že pri pohybe šustia a sú nepriedušné, čo môže mať za následok pocit tepla a väčšie potenie.

+ udrží veľké množstvo tekutín, ľahká údržba
- šustia, nie sú priedušné, zvýšené potenie

Nájdite ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom