Hlavné menu
Ako vybrať...

Ako vybrať vhodnú predsieňovú stenu

Predsieň je dôležitou miestnosťou všetkých domovov. Väčšinou však nedisponuje veľkým priestorom. Navyše musí plniť niekoľko funkcií dohromady. Aké sa ponúka riešenie? Predsieňové steny!

Predsieň je prvou miestnosťou, ktorú zbadáte, keď prídete domov, Rovnako tak je tou poslednou, keď odchádzate. Venujte jej preto nemalú pozornosť tak, aby ste sa v nej cítili dobre. Je tiež nevyhnutné účelne využiť priestor. Väčšinou také miestnôstky voľným miestom príliš neoplývajú a natlačiť do nich nejaké úložné priestory, zrkadlá či botníky, môže byť celkom problém. Vyskúšajte predsieňové steny, ktoré disponujú niekoľkými týmito funkciami naraz.

Podľa čoho vyberať vhodné steny:

 • Prvým bodom je veľkosť predsiene. Je dôležité, aby ste v nej aj po umiestnení steny mohli pohodlne prechádzať, pozerať sa do zrkadla alebo nosiť veci do bytu, ideálnou vzdialenosťou pre priechod je potom 1 m.
 • Vyberte si aj typy úložných priestorov. Ak máte väčšiu predsieň, nebojte sa využiť napríklad vstavaných skríň, do ktorých sa vám zmestí mnoho ďalších oblečení, topánok a doplnkov. Menšie predsiene potom využite skôr ako priestor pre odkladanie topánok alebo kabátov a búnd.
 • Podľa preferencie materiálu a štýlu sa potom rozhodnite, či chcete masívne steny, tie z lamina, alebo či túžite po niečom netradičnejšom, trebárs predsieňových paneloch alebo luxusnejších predsieňových stenách, doplnených sklenenými policami.

Minimum priestoru? Vyskúšajte predsieňový panel

Praktický druh stien, ktoré vyžadujú naozaj minimálny priestor, sú takzvané predsieňové panely. Sú vhodné pre menej členov v domácnosti, väčšinou bývajú uspôsobené jednému, maximálne dvom osobám. Takéto panely sa väčšinou montujú priamo na stenu. Skriňu nahrádzajú praktické vešiaky, úchytky alebo police.

Vyberte si predsieňový panel na Biane:

 

Súčasti predsieňovej steny

Každý má samozrejme iné preferencie a štýl. Ak však túžite mať tradičnú predsieňovú stenu, ktorá bude multifunkčná, mala by mať:

 • Úložný priestor na topánky
 • Zrkadlo
 • Vrchné police na odkladanie batohov, kabeliek alebo klobúkov a čiapok
 • Vešiak na bundy, pre viac úložného priestoru prípadne skriňu
 • Časť police alebo botníku, ktorá slúži ako sedadlo, na ktoré si môžete sadnúť a obuť si topánky

Ďalšie vychytávky potom predstavujú trebárs steny so svetlom, vešiakom na kľúče, stojan na dáždniky alebo samostatný vešiak na bundy. Ďalšie doplnky sú na vás, môže sa však stať, že takáto lyžica na topánky, stojacie organizéry alebo dverné zarážky vám skrátka do predsiene tiež prídu vhod.

Botník

Je nevyhnutnou súčasťou každej predsieňovej steny. Najmä ak vlastníte viac, ako štyri páry topánok, budete potrebovať aj zodpovedajúci priestor na ich uloženie. Väčšinou už predsieňové steny majú presne danú veľkosť botníku. Tá je vhodná pre sezónne topánky.

 • Botníky môžete ďalej vyberať so sedacou lavicou, na ktorú sa môžete usadiť a pohodlne sa prezuť, čo oceníte najmä u topánok so šnurovaním.
 • Jednoduché policové botníky predstavujú jednoduché uloženie topánok, ktoré máte neustále na očiach, navyše poskytujú topánkam dokonalé odvetrávanie a tým aj vyššiu hygienu.
 • U výklopných botníkov zase máte istotu, že vaše topánky zostanú ukryté a nebudú všetkým na očiach, navyše sú vhodné do menších priestorov. Ideálne sú skôr pre nižšie topánky.
 • Skriňové botníky predstavujú klasickú alternatívu, vaše topánky opäť zostanú skryté v skrinke, vyžadujú však viac priestoru.
 • Závesné botníky opäť šetria priestor, takže pre menšie predsiene sú správnou voľbou, opäť je hygienické odvetrávanie zaručené.

Skriňa

Často slúži v predsieni ako jediný úložný priestor. Býva vybavená šatníkovou tyčou a môžete si do nej s prehľadom uložiť bundy alebo kabáty. Vhodné sú skrine doplnené napríklad menšou zásuvkou, do ktorej si môžete uložiť drobnejšie predmety a trebárs prípravky na údržbu obuvi a odevov. Súčasťou skríň tiež bývajú najmä u predsieňových stien zrkadlá, vďaka ktorým sa môžete tesne pred odchodom z domu upraviť.

Materiál

Či už hľadáte niečo klasického s nižšou cenou, alebo potom dizajnovo zaujímavé kúsky, ktoré sú drahšie, vždy myslite aj na voľbu materiálu, jeho odolnosť a vzhľad:

 • Veľmi často bývajú predsieňové steny z laminátu (LTD). Tie sú lacné, môžete si vybrať zo širokej škály dekorov a zladiť ich tak napríklad s podlahou, dverami a podobne. Naviac sa dajú ľahko umývať a sú pomerne odolné.
 • Drevotrieska (MDF) sa vyznačuje jemnou štruktúrou, veľkým výberom farieb a imitáciou materiálov, je lacnejšia ako masív a použitie drevenej dyhy dodáva nábytku elegantný a vzdušný vzhľad.
 • Masív predstavuje prírodný materiál, ktorý je síce drahší, avšak si môžete byť istí jeho dlhšou životnosťou a atraktívnym vzhľadom. Býva menej odolný, najmä voči oderom alebo vlhku. Je tiež potrebná častejšia údržba, ktorá vyžaduje špeciálne prostriedky na čistenie alebo nátery.
 • Moderné a ľahko udržovateľné materiály sú ďalej plast alebo sklo. Kým plast je ľahký a lacný materiál, sklenené predsieňové steny sú drahšie, však odolné voči vlhku a v podobe otvorených políc a boxov vyzerajú viac ako originálne.

Vyberte si predsieňovú stenu na Biane:

 

Nájdite ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom