Hlavné menu
Ako vybrať...

Ako vybrať vhodnú kúpeľňovú zostavu?

Kúpeľňový nábytok je v mnohom špecifický. Nielen, že musí odolať vlhku a každodennému užívaniu, ale mal by poskytnúť aj dostatok úložných priestorov. Riešením môžu byť kúpeľňové zostavy.

Ak si chcete ušetriť prácu a nervy s vyberaním jednotlivých kusov nábytku do kúpeľne, vyskúšajte už hotové a skombinované kúpeľňové zostavy. Zvyčajne sa skladajú z nízkej skrinky s umývadlom, zrkadla a jednej alebo viacerých väčších skriniek a komôd. Než sa však rozhodnete, aké kúpeľňové zostavy sa vám po vzhľadovej stránke najviac pozdávajú, je dôležité vziať do úvahy ich umiestnenie. Veľkosť kúpeľne bude hrať kľúčovú úlohu. Nezanedbajte však ani výber vhodného materiálu do vlhkého prostredia.

Štyri kroky k správnemu výberu:

  1. Myslite na dispozície kúpeľne a nezabudnite na zlaté pravidlo “dvakrát meraj, raz rež.”
  2. Volte dobre i ukotvenie skriniek, aby bolo praktické a účelné.
  3. Vyberajte kvalitný materiál, ktorý dlho vydrží a bude odolávať nielen každodennému užívaniu, ale tiež vlhku a vode. To isté platí aj o kovaní, ktoré by malo byť odolné proti korózii.
  4. Myslite na celkový design kúpeľňového interiéru.

Jednotlivé časti kúpeľňových zostáv

Riaďte sa dispozíciou vašej kúpeľne, s väčším priestorom máte samozrejme oveľa viac možností. Základom každej kúpeľňovej zostavy by však malo byť umývadlo, skrinka pod umývadlo, jedna alebo dve samostatné skrinky a zrkadlo. Bonusom potom môže byť skriniek viac, elektrická zásuvka alebo zabudované svetlo.

Boj s priestorom

Podľa veľkosti priestoru voľte množstvo skriniek. Dbajte tiež na to, aby sa skrinky dali pohodlne otvárať a dvierka nenarážali do seba. Kúpeľňa by nemala pôsobiť stiesnene a prepchato. Odľahčiť jej môžete okrem iného tiež vhodnou voľbou nábytku - voľte svetlejšie farby ideálne v kombinácii s lesklými materiálmi či sklom, ktoré priestor opticky zväčšia.

Kúpeľňové zostavy s umývadlom

Súčasťou niektorých zostáv môže byť aj umývadlo, čo vám môže výber uľahčiť. Umývadlo v takýchto prípadoch už býva zabudované priamo do skrinky, ktorá je mu prispôsobená na mieru. Tu si však postrážte cenu, pretože predajcovia do celkovej sumy môžu už umývadlo započítať, ale aj nemusia. Rovnako tak si overte, či je súčasťou kúpy tiež sifón, odpadová výpusť a batéria. To býva väčšinou ako doplnkový tovar účtované oddelene.

Zostavy bez umývadiel

Kúpeľňové zostavy však neponúkajú len umývadlá zapustené priamo do skriniek. Ak vám to súčasný stav vašej kúpeľne dovoľuje, môžete voliť aj zostavy, ktorých súčasťou sú skrinky pod umývadlo, ktoré jednoducho dokúpite. Podmienkou však je mať umývadlo závesné, ktoré pod sebou skrýva dostatočný priestor pre umývadlovú skrinku.

Základom je kvalitný materiál

Kúpeľňový nábytok musí odolať vysokej vlhkosti prostredia. Z toho dôvodu sa neoplatí používať skrinky určené do iných miestností. Najlacnejší nábytok zaobstaráte z laminovanej drevotriesky s čelnými plochami ošetrenými lesklým lakom. Viac si priplatíte za kúpelňové zostavy z MDF dosiek alebo laminovanej drevotriesky. Ich čelá sú dyhované alebo z masívu. Najdrahší je drevený nábytok. Ten je síce náročnejší na údržbu, pretože vyžaduje starostlivosť vodoodolnými lakmi alebo voskom, avšak v modernom interiéri vyzerá skrátka skvele. Novinkou na trhu je kúpeľňový nábytok s fóliovou povrchovou úpravou.

Premyslite vhodné ukotvenie

Pre kúpelňové skrinky nie je príliš vhodné ukotvenie na sokloch, za ktoré sa môže dostať voda. Odporúča sa naopak ukotvenie na nožičkách, buď dvoch, kedy je zvyšok skrinky pripevnený do steny, alebo na štyroch. Elegantné a zároveň praktické riešenie potom predstavuje závesný systém umiestnenia skriniek, ktorý nevyžadujú kontakt s podlahou vôbec. Uľahčuje tak údržbu kúpeľne, navyše nehrozí, že by sa pod skrinky dostala voda, ktorá by spôsobila napučanie nábytku a pleseň.

Správna starostlivosť zaručí dlhú životnosť

O každý kus nábytku je potrebné starať sa. U toho kúpeľňového to platí dvojnásobne. Denne je vystavený vlhkosti a vode, čo môže jeho životnosť znížiť. Pokúste sa aspoň dodržiavať niekoľko dôležitých pravidiel, ktoré vám pomôžu udržať nábytok kúpeľňových zostáv v dobrom stave tak, aby vám slúžil mnoho rokov.

  • Bez pravidelného vetrania to nepôjde, najmä po osprchovaní sa je potrebné dôkladne vyvetrať.
  • Mokré miesta na skrinkách ihneď zotrite.
  • Dávajte pozor i na odpadné rúrky a sifón, môžu pretekať a nábytok poničiť.
  • Používajte vhodné prípravky pre kúpeľňový nábytok, optimálne je tiež mydlová voda. Nevhodné sú naopak agresívne chemické prípravky na abrazívnej báze.
  • Nábytok vyrobený z prírodných materiálov má tendenciu na svetle menit farbu, preto ho nevystavujte priamemu slunečnému žiareniu, poprípade si dajte pozor na najrôznejšie predmety, umiestnené na nábytku, ktoré na ňom môžu zanechať stopu.

Vyberte si kúpeľňovú zostavu na Biane:

Nájdite ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom