Hlavné menu
Ako vybrať...

Ako vybrať tú správnu vinotéku

Domáca vinotéka pre vás udrží víno v optimálnej teplote a neustále k dispozícii. Poradíme vám, ako ju vybrať správne či už podľa kapacity a umiestnenia, alebo podľa druhu vína.

Vinotéka zabezpečí pre víno optimálne podmienky, ktoré potrebuje, ako je napríklad teplota a vlhkosť. Fľaše sú v nej umiestnené vo vodorovnej polohe a chránené proti otrasom a kolísaniu teplôt. Môže slúžiť ako pre krátkodobé, tak aj pre dlhodobé uchovanie vína. Ktoré parametre rozhodujú o výbere tej najvhodnejšej vinotéky práve pre vás?

Medzi tie najdôležitejšie patrí kapacita, umiestnenie a starostlivosť. Kapacitu vinotéky udáva počet fliaš, ktoré do nej môžete uložiť. Jej umiestnením sa rozumie, či sa jedná o vstavaný spotrebič, ukrytý napríklad do kuchynskej linky, alebo o voľne stojaci solitér. Obstarávacia cena sa pohybuje od desiatok eur vyššie, vybrané modely môžu stáť aj niekoľko stoviek eur.

Aké víno máte najradšej?

Ste milovníci bieleho vína a červeného by ste sa nenapili? Alebo si druh vína vyberáte podľa aktuálnej nálady, príležitosti či chuti? Aj to by sa malo odraziť vo výbere konkrétneho modela.

  • Máte obľúbený iba konkrétny druh vína, biele alebo červené? V tom prípade je tým pravým riešením pre vás jednozónová vinotéka.
  • Potrebujete ku každej príležitosti iný druh vína? Podčiarkne váš gurmánsky zážitok vždy iba tá správna zodpovedajúca odroda? Dvojzónová vinotéka sa správne postará o ktorúkoľvek z nich. Každá zóna je oddelená a môžete v nej nastaviť inú teplotu. Ceny dvoch a viaczónových modelov sa pohybujú od stovky eur.
  • Existujú vinotéky, ktoré ponúkajú neoddelené tepelné zóny, ale teplota sa smerom dole postupne znižuje. Hore sa v nich skladuje červené víno, uprostred biele a šumivé dole.

Koľko fliaš chcete uskladniť?

Do kartóna sa zvyčajne vojde šesť fliaš vína. Záleží len na vašich zvyklostiach, finančných možnostiach a dostupnom priestore, koľko fliaš budete vo vinotéke uskladňovať. V menších modeloch je miesto pre niekoľko fliaš, tie najväčšie ich ale pojmú aj cez sto.

Kam ju umiestnite?

Samotné umiestnenie je dôležité rozhodnutie, pretože podľa neho sa bude odvíjať vzhľad spotrebiča. Rozmery sa pohybujú už od 15 centimetrov na šírku alebo 25 centimetrov na výšku.

  • Voľne stojaca vinotéka sa môže stať hrdou ozdobou obývacej izby, alebo naopak byť skrytá v inej miestnosti. Pred jej výberom je dôležité zmerať rozmery priestoru, kde bude usadená. V prípade, že bude umiestnená na nábytku, je potrebné vziať do úvahy jej hmotnosť, a to aj s uloženými fľašami vína.
  • Vstavanú vinotéku môžete zakomponovať napríklad do kuchynskej linky, kde ju diskrétne ukryjú dvierka.

Aké police vyberiete?

Na výber je medzi dreveným a chrómovaným druhom políc. Každý druh políc má svoje pre a proti.

  • Chromované police sú finančne dostupnejšie. Tiež sú vytvarované tak, aby fľaše držali na svojom mieste.
  • Deevené police napomáhajú udržovať vo vinotéke optimálnu vlhkosť. Vyrábajú sa z tvrdého dreva, ako je buk, dub, čerešňa alebo teak.

BIANO TIP: Existujú samozrejme aj ďalšie funkcie, ako je integrované osvetlenie, priestor pre karafu, UV filter v skle dvierok, zámok alebo miesto pre skladovanie cigár, ktoré vám spríjemnia vychutnanie pohára výborného vína.

Vyberte si vinotéku na Biane:

Nájdite ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom