Hlavné menu
Rady, tipy, nápady

Ako vybrať skutočne kvalitné a funkčné okenné rolety

Riešení ako skryť vaše súkromie pred zvedavými pohľadmi zvonku, je nespočet. Jedným z nich sú rolety, ktoré už dávno nemusia byť nevkusné a šedivé. Vyberte si takú, ktorá vám sadne priamo na mieru!

Okrem závesov i rolety skvelo ochránia vašu domácnosť pred zvedavými pohľadmi susedov. A nielen to. Funkcií majú mnoho. Pomôžu vám izolovať miestnosť a zabrániť úniku tepla, čiastočne alebo úplne neprepúšťajú svetlo, takže máte istotu ochrany pred slnkom aj večernými pouličnými lampami a v neposlednom rade môžu byť elegantnou dekoráciou. Záleží, aké si vyberiete.

 • Sú dostupné v širokej škále farieb a potlačí
 • Znižujú vonkajší hluk
 • Chránia pred slnečnými lúčmi
 • Tepelne izolujú (šetria až 70% tepelnej energie)
 • Sú hygienickejšie než klasické závesy

Kam s nimi? Pred samotným výberom je dôležité si ujasniť, na aký účel roletu potrebujete. Iné vlastnosti bude mať roleta, ktorú chcete čisto ako doplnok, iné roleta zatemňovacia, ktorá si žiada kvalitnejšiu a nepriepustnú látku. O vonkajších roletách, ktoré môžu nielen chrániť interiér pred svetlom ale aj pred zlodejmi, ani nehovoriac.

1. Interiérové rolety

 • Interiérové rolety môžu byť zatemňovacie, čiastočne alebo úplne (tzv. blackout rolety).
 • Môžu byť vybavené aj vonkajšou vrstvou, ktorá odráža slnečné lúče. Vďaka tomu sa v miestnosti bude udržovať nižšia teplota.
 • Slúži ako alternatíva žalúzií.
 • Ovládajú sa väčšinou guličkovou retiazkou alebo pomocou pružinového systému.
 • Inštalované sú buď priamo na okno alebo nad okenný výklenok, čím zakrývajú celý priestor okna.
 • Druhy

  Interiérové rolety bývajú väčšinou látkové. Súčasťou takejto rolety je aj navíjací hriadeľ, na ktorý sa látka rolety navíja.

  • Látky day and night - deň a noc, čiže zebra. To sú rolety, ktoré sú tvorené pruhmi rôzne priesvitných látok. Vďaka tomu tak prepúšťajú dostatok svetla pre dennú potrebu, ale zároveň v noci zamedzujú viditeľnosti do miestnosti.
  • Blackout roleta - je tvorená nepriepustnou látkou, ktorá zamedzuje akémukoľvek presvitaniu svetla.
  • V boxe - kazete - rolety sú priamo stočené a navinuté v tzv. boxe. Ten chráni rolety pred prachom a efektívne skrýva navíjací mechanizmus. Opakom týchto roliet sú potom klasické rolety s odkrytou konštrukciou
  • Do strešných okien - rolety interiérové pre strešné okná, sú špeciálne prispôsobené pre šikmé umiestnenie.
  • Elektrické rolety - v interiéri zjednodušujú manipuláciu, a vďaka citlivému chodu predlžujú životnosť rolety.

  Materiál

  Vnútorné zatemňovacie rolety sú vyrábané zo 100% polyesteru či PVC. Tie klasické potom tvorí polyester, bavlna, sklené vlákno, viskóza alebo ľan. Zvláštnu úpravu vyžadujú nehorľavé rolety. Voliť môžete z najrôznejších farebných prevedení trebárs jednofarebné tapety, alebo potom tie s potisknutými motívmi.

  2. Vonkajšie rolety

  • Vonkajšie rolety alebo rolety predokenné musia byť vyrobené z odolnejších materiálov (najvhodnejší je hliník), aby v poriadku prečkali nepriaznivé podmienky. Rovnako ich konštrukcia je pevnejšia. Všetky tieto faktory sa odrážajú na cene, ktorá je pochopiteľne oveľa vyššia ako u interiérových roliet.
  • Sú účinnejšie, pretože sa umiestňujú spravidla pred okenné sklo, teda prepúšťajú oveľa menej svetla a tepelne izolujú lepšie ako rolety interiérové.
  • Uľahčiť prácu si môžete i spôsobom ovládania, ktorý môže byť buď manuálny alebo elektrický.

  Druhy

  • Rolety podomietkové - zaručujú čisté línie a ničím nerušený povrch fasády. Môžu byť ovládané elektricky alebo manuálne.
  • Bezpečnostné rolety - svojou pevnou konštrukciou a zosilnenými lamelami chránia dom pred cudzím vniknutím. 
  • Strešné rolety - strešné okná vyžadujú aj špeciálne rolety, ktoré budú po obvode prichytené vodiacimi lištami.

  Materiál

  Najčastejšie sa vonkajšie rolety vyrábajú z hliníka. Môžete však naraziť aj na plastové prevedenie. Z hľadiska životnosti a kvality sa však príliš neodporúčajú, pretože plast nie je schopný odolávať toľko teplotným rozdielom, UV žiareniu a vonkajším podmienkam. Hliník má tiež lepšie izolačné vlastnosti. Nájsť ich môžete aj vo viacerých farebných prevedeniach, zlaďte ich s farbou fasády a okien.

  Žalúzie, alebo rolety?

  Samostatnou kategóriou sú žalúzie. Tie sa od roliet odlišujú tým, že sa svetlo dá regulovať a smerovať podľa potreby. Interiérové žalúzie snáď pozná každý a skoro každý ich má doma. Podobné vonkajším roletám sú potom žalúzie predokenné. Môžete ich regulovať podľa intenzity denného svetla, dajú sa aj úplne zatiahnuť. Tepelnú a hlukovú izoláciu však čoraz viac zaisťujú rolety.

  3. Ako zmerať žalúzie?

  Pred výberom nových žalúzii, potrebujete vedieť rozmery. Alebo aj v určitých prípadoch poškodenia žalúzií, si to jednoducho vyžiada ich výmenu. Ak neplánujete volať na pomoc odborníka, budete potrebovať vedieť, ako zmerať žalúzie. Navyše, takáto vedomosť sa vám zíde aj vtedy, keď pristúpite k dodatočnej kúpe žalúzií alebo sa jednoducho rozhodnete pre ich výmenu.

  Pri zameriavaní klasických žalúzií berieme do úvahy šírku, výšku a hĺbku zasklenej plochy.

  • Pri meraní šírky vychádzajte z rozmeru skla vrátane gumového tesnenia. Merajte však na troch rozdielnych miestach - hore, dole a v strede. Plast totižto môže prirodzene pracovať a meniť tak rozmer zasklenej plochy. Finálnu šírku bude predstavovať najmenší nameraný rozmer, z ktorého odpočítate 2 mm, aby sa vaša nová žalúzia náhodou nezachytávala o tesniacu lištu.
  • Aj v prípade merania výšky nás zaujíma presný rozmer zasklenej plochy s gumovým tesnením. Meranie vykonajte tento raz vľavo a vpravo, pričom výškou vašej novej žalúzie bude menšia nameraná hodnota.
  • Pokiaľ je hĺbka zasklievacej lišty menšia ako 18 mm, budete potrebovať k novej žalúzii aj dištančné podložky. Zatiaľ čo pri hĺbke zasklievacej lišty v rozmedzí 15 až 18 mm si pri montáži vystačíte s 1 párom dištančných podložiek, tak pri hĺbke od 11 do 14 mm budete musieť siahnuť až po 2 pároch.

  4. Viete, ako správne natočiť žalúzie?

  Čo sa týka žalúzií, ich spôsob natočenia má logicky vplyv na energetickú účinnosť vášho domu, resp.teplotu v ňom. Okrem toho si dokážete správnym natáčaním žalúzií aj efektívne regulovať súkromie v interiéri. A aby toho nebolo málo, rozdielne natáčanie žalúzií môžete prakticky využívať aj v závislosti od ročného obdobia a počasia.

  Žalúzie natočené smerom dole

  Výhody

  • + Lepšia estetická stránka: Keď natočíte vaše žalúzie smerom dole, z vizuálneho hľadiska budú pôsobiť jednotnejšie a krajšie ako keby ste ich nasmerovali hore.
  • + Teplejšie vnútorné prostredie: Žalúzie natočené smerom dole sú doslova a do písmena pozvánkou pre príjemné svetelné lúče, čo môžete efektívne využiť v chladnom zimnom období pre teplejšie vnútorné prostredie.

  Nevýhody

  • - Horšie súkromie: Čez čiastočne sklopené žalúzie smerom dole sa môže ktokoľvek pozrieť dnu, čo značí horšie súkromie.

  Žalúzie natočené smerom hore

  Výhody

  • + Lepšie súkromie: Žalúziami natočenými hore budete mať oveľa lepšie súkromie. Lamely, ktoré smerujú hore, dokážu totižto prakticky zamedziť viditeľnosti dnu.
  • + Chladnejšie vnútorné prostredie: Natočením žalúzií hore dokážete účinne odkloniť sálajúce teplo smerom k stropu, čo dozaista oceníte počas horúcich letných dní pre chladnejšie vnútorné prostredie.

  Nevýhody

  • - Horšia estetická stránka: Nebudeme si klamať, žalúzie natočené smerom hore vyzerajú z estetickej stránky oveľa horšie ako žalúzie smerujúce dole. Spodné časti lamiel sú totižto zvyčajne mierne zaoblené, čo môže pôsobiť pri pohľade na ne rušivým dojmom.

  5. Praktické tipy na údržbu žalúzií a roliet

  Aby vaše žalúzie a rolety vyzerali ako nové po dlhú dobu, musíte sa o ne aj patrične starať. Práve preto nezabúdame ani na praktické tipy na ich údržbu.

  Ako vyčistiť žalúzie od prachu

  Nie je žiadnym tajomstvom, že prach je večným nepriateľom žalúzií. To však neznamená, že sa proti nemu nedá účinne bojovať. Keďže si uvedomujeme, že vás môže prirodzene strašiť predstava utierania každej lamely zvlášť, dáme vám o čosi efektívnejšie tipy na to, ako vyčistiť žalúzie od prachu.

  • Žalúzie môžete šetrne povysávať pomocou kefového nástavca. Postupujte však opatrne a s nízkym výkonom vysávača, aby ste žalúzie nepoškodili.
  • Takisto môžete siahnuť po špeciálnych čističoch žalúzií, ktoré sú dostupné na trhu.
  • Čistič na žalúzie si však dokážete vyrobiť aj doma. Ako? Použite kliešte na mäso, ktoré “obalíte” jemnými handričkami. Takouto praktickou pomôckou bude utieranie lamiel nielen efektívne, ale tiež zábavné.
  • Rovnako zábavné a úsmevné môže byť čistenie žalúzií aj pomocou ponožky. Stačí si ju navliecť na ruku a následné prebehnúť každú lamelu zvlášť.
  • Pokiaľ sa však nechcete zapodievať čistením žalúzií, ešte vždy môžete zavolať na pomoc profesionálov. Nemáme na mysli len spoľahlivé upratovacie spoločnosti, ale taktiež špecializované firmy, ktoré sa venujú takzvanej ultrazvukovej metóde čistenia. Okrem toho, že takýto spôsob čistenia sa používa napríklad v zdravotníctve či zlatníctve, je vhodný aj na čistenie klasických hliníkových a látkových žalúzií.

  Ako vyčistiť žalúzie od väčších škvŕn

  Na pravidelnú a rýchlu starostlivosť vám dozaista postačia odporúčania, o ktorých sme hovorili v predošlej kategórii - teda tipy na to, ako vyčistiť žalúzie od prachu. Ako ale postupovať, keď sú klasické vnútorné žalúzie napadnuté mastnotou či väčšími škvrnami, napríklad od hmyzu?

  • Na vyleštenie žalúzií po ich povysávaní, resp. utretí suchou handričkou, môžete použiť roztok vody s trochou bežného čistiaceho prostriedku.
  • Na odstránenie mastnoty či zaschnutých škvŕn od hmyzu pridajte do roztoku vody s trochou bežného čistiaceho prostriedku aj polievkovú lyžicu jedlej sódy.

  Ako vyčistiť látkové rolety

  Zatiaľ čo klasické lamelové a hliníkové žalúzie vám neodporúčame prať, v prípade vertikálnych látkových roliet môžete smelo použiť aj sprchu či kúpeľ. Opäť však platí, že by ste mali postupovať opatrným a šetrným spôsobom.

  • Napustite si do vane vlažnú vodu, pridajte jemný čistiaci prostriedok a rolety opatrne vyperte. Po vyčistení ich nezabudnite zľahka prepláchnuť pod sprchou a nechajte ich voľne uschnúť.

  Ako umyť vonkajšie žalúzie

  Vonkajšie žalúzie sú čoraz populárnejšie najmä kvôli svojim výborným tepelnoizolačným vlastnostiam. Do karát im však nahráva aj jednoduchá údržba, ktorá sa odporúča približne 2-krát do roka, ideálne po zime a po lete. 

  • Vonkajšie žalúzie by ste mali čistiť pomôc jemnej huby/handričky a čistiaceho prostriedku lamelu po lamele. Umývanie praktizujte vo vodorovnom smere, aby ste príliš nerozvírili prach a iné nečistoty. Po dôkladnom vyčistení žalúzií môžete použiť na opláchnutie aj záhradnú hadicu. Avšak, prúd nastavujte opatrne, aby ste nepoškodili ani žalúzie, ani okno.

  6. 3 tipy, ako opraviť pokazené žalúzie

  Aj keď to nikomu neželáme, no čas od času sa môže stať, že vaše žalúzie jednoducho vypovedajú službu. Medzi ich najčastejšie poruchy už klasicky patrí pretrhnutá retiazka a prasknuté silónové lanko.

  Vedeli ste, že opraviť pretrhnutú retiazku, prípadne vymeniť prasknuté silónové lanko, dokážete aj doma, pričom na to nepotrebujete žiadnu odbornú asistenciu?

  1. Ako zložiť žalúzie

  Avšak, ešte predtým, ako sa pustíte do opravovania žalúzií, musíte vedieť, ako ich správne demontovať. V prvom rade vytiahnite napínacie kolítky vodiaceho silónu zo zasklievacej lišty a odstráňte krytky z bokov. Následne si pridvihnite lamely v stiahnutej polohe a odskrutkujte skrutky, ktorými sú pripevnené žalúzie k rámu okna.

  2. Ako opraviť retiazku žalúzie

  Po demontáži žalúzie musíte na opravenie retiazky vytiahnuť základovú dosku z horného profilu. Z nej sa totižto dostanete k ozubenému koliesku a vyvlečeniu retiazku. Keďže koliesko musíte po navlečení retiazky vrátiť späť do pôvodnej polohy, pred jeho vybraním si skontrolujte jeho umiestnenie. Posledným krokom pred opätovným namontovaním žalúzie je spojiť retiazku spojkou.

  3. Ako vymeniť lanko žalúzie

  Pre úspešnú výmenu odistite a vytiahnite prasknuté lanko. Spodným profilom prevlečte nový silón cez všetky lamely až po horný profil. Na spodný koniec lanka nezabudnite navliecť napínací kolík.

  Keďže žalúziu by ste mali mať už úspešne opravenú, nesmieme zabudnúť ani na jej opätovné namontovanie. Ani v tomto prípade to nie je žiadny hlavolam, ktorý by ste nedokázali vyriešiť ľavou zadnou. Ako teda namontovať žalúzie? Začnite tam, kde ste skončili pri demontáži - teda pri skrutkách. Priskrutkujte žalúziu späť k rámu okna a nasuňte silón, pričom nezabudnite na napínací kolík. Kolík následne pridržte, napnite silón a zaistite. Nakoniec nasaďte krytky, ktoré ste na začiatku odňali a máte hotovo.

  7. Urob si sám: Ako vyrobiť papierové rolety

  Na záver sme si pre vás pripravili aj jeden zaujímavý tip na výrobu roliet. Konkrétne si posvietime na to, ako vyrobiť papierové rolety z tapiet.

  Ako vyrobiť papierové rolety

  Potrebujete:

  • tapetu
  • lanko
  • jednošnúrkovú brzdičku (napríklad z galantérie)
  • obojstrannú lepiacu pásku
  • orezávatko
  • meter
  • nožnice
  • raznicu

  Postup:

  1. Najprv si vystrihnite tapetu tak, aby bola približne o 30 cm dlhšia ako okno. Poskladajte ju do takzvanej harmoniky a v jej strede vyrazte malý otvor, ktorý bude slúžiť na prevlečenie lanka.
  2. Lanko musíte na jednej strane prichytiť lepiacou páskou, konkrétne medzi dva k sebe prilepené sklady. Na druhej strane musí lanko visieť.
  3. Následne nalepte na spodnú časť tapety, kde visí lanko, obojstrannú lepiacu pásku, aby ste mohli spodný pásik tapety priečne preložiť a prilepiť k sebe, čím získate estetický oblúk.
  4. Na záver nezabudnite skrátiť lanko a navliecť naň brzdičku.
  5. Zostalo vám už len nalepiť vašu novú papierovú roletu na okno obojstrannou lepiacou páskou.

  Nájdite ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom