Ako vybrať...

Ako vybrať kuchynský drez - kompletný sprievodca

Kuchynský drez je základným vybavením každej kuchyne. Hoci mu v mnohom značne konkurujú umývačky, vedzte, že sa bez neho jednoducho nezaobídete. Zlaďte jeho vzhľad s užitočnými funkciami i odolnými materiálmi.

Drez je centrom každej kuchyne. Rozmanitý dizajn snúbi maximálnu funkčnosť, pohodlie a zároveň aj eleganciu. Hoci môže väčšinu úkonov zastať umývačka, okolo drezu sa budete točiť neustále. Či už pôjde o omývanie potravín či odkladanie vecí, mal by byť skrátka ideálnym pomocníkom, ktorý pri varení využijete na sto desať percent.

Veľkosť

Veľkosť je jedným z hlavných kritérií. Určujú ju dispozície kuchynskej linky a tiež vaša predstava o užívaní drezu. Požiadavky môže ovplyvňovať počet členov v domácnosti, ale aj početnosť využívania drezu, absencia umývačky a podobne. Dôležité je tiež postrážiť si hĺbku drezu a jeho výšku.

Hĺbka – pre komfortné užívanie drezu platí, že čím hlbší, tým praktickejší a tým pádom aj lepší. Pohodlne v ňom umyjete aj väčší riad.

 • Ideálne hĺbkové rozpätie sa pohybuje od 19-20 cm a viac. Plytkejšie drezy sú síce lacnejšie, ale môžu vás značne obmedzovať či už pri samotnom umývaní riadu, tak pri jeho odkladaní, omývaniu potravín atď.

Výška – sa zdá byť zanedbateľným parametrom, opak je však pravdou. Je veľmi individuálna a každému môže vyhovovať iná. Základným pravidlom je, že by ste u umývania riadu nemali byť príliš predklonení, ale mali by ste pohodlne stáť rovno. Preto by aj plocha s drezom mala byť vyššia ako zvyšok kuchynskej linky.

 • Štandardná výška linky sa pohybuje okolo 86 cm, je ideálna pre ľudí priemerného vzrastu, výška drezu by preto mala byť ešte o pár centimetrov vyššia. Pre ľudí meracich od 170 cm vyššie by potom mali voliť výšku drezu od 95-105 cm. Myslite aj na to, že čím hlbší drez, tým viac sa opäť budete skláňať.

Typy

 • Jednoduché drezy sú ideálne pre menšie domácnosti. Poskytujú jeden drez okrúhleho či hranatého tvaru, doplnený môže byť potom odkvapkávacou plochou.
 • Dvojité drezy sa hodia určite väčším rodinám a náročnejším užívateľom. Môžu disponovať tiež odkvapkávacou plochou.
 • Rohové drezy sa zdajú byť najlepším riešením v prípadoch, že inštalácia vody či tvar kuchyne iný typ drezu neumožňuje.

Vlastnosti drezov

Jednoduché vychytávky vám môžu značne zjednodušiť život. Či už si vyberiete naviac drezy s vaničkou alebo s odkvapom, poprípade kombináciu oboch.

 • Drezy s vaničkou – môžete voliť drezy s vaničkou buď jednoduché alebo dvojité. Vaničku potom môžete využiť na omývanie najrôznejších druhov ovocia, zeleniny, mäsa a podobne.
 • Drezy s odkvapkávačom – slúžia na odkladanie umytého riadu. Jednoduchý odtok zaisťuje, že voda pohodlne stečie.

Vyberte si drez na Biane:

Montáž

Kvalitný montáž je základ. Zaručí dokonalú funkčnosť a tiež dlhú životnosť, nutné je aj kvalitné zapustenie do linky tak, aby doska bola chránená proti zatečeniu vody.

 • Môžete umiestniť drezy na kuchynskú dosku, čo je najčastejší spôsob inštalácie, ktorý sa využíva najmä pre kuchynské dosky z drevotriesky. Sú pri nej typické ľahko vyvýšené okraje drezu, ktoré je potrebné viac udržiavať z dôvodu možného zatečenia vody.
 • Ďalším variantom je umiestnenie drezu pod dosku (jedná sa o tzv. vnorený kuchynský drez), ktorý tak úplne splýva s pracovnou plochou. V takom prípade sa však využíva len pri vodeodolných materiáloch kuchynských dosiek, ako je prírodný kameň a podobne.
 • Celoplošný drez úplne nahrádza časť kuchynskej linky, zaberá tiež väčšiu pracovnú plochu.
 • Pre montáž je podstatná tiež orientácia drezu. Tá môže byť buď pravá alebo ľavá vzhľadom k výtokovému otvoru. Univerzálny dizajn majú drezy otočné, ktoré sa dajú otočiť na pravú aj ľavú stranu.

Aký materiál a prečo

 • Nerezový drez je pevný a odolný voči korózii, vysokým teplotám i chemickým prípravkom. Ľahko sa udržiava a vďaka hladkému povrchu je veľmi hygienický, zabraňuje usadzovaniu plesní a baktérií. Minimálnou hrúbkou pre nerezový drez by mal byť plech hrubý 0,6 mm. Ešte kvalitnejšie sú plechy silnejšie, za tie si však priplatíte.
 • Keramický drez sa vyznačuje pevnou štruktúrou a odolnosťou voči chemikáliám, vyžaduje tiež minimálnu údržbu. Jeho farba si udržuje svoju sýtosť a nebledne ani v rámci niekoľkých rokov. U menej kvalitných vyhotovení potom riskujete poškodenie povrchu nárazom.
 • Granitový drez predstavuje dnes veľmi praktické a elegantné riešenie. Vzhľadom pripomína prírodný kameň. Výhodou je širší výber farieb, ktoré tak môžete zladiť so zvyškom kuchynskej plochy, ale aj nenáročnosť na údržbu, pevnosť a všeobecne odolnosť. Dajte si však pozor na zloženie. Kvalitné granitové drezy by mali obsahovať približne 80% kremenných pieskov a 20% potom spojiva a farbiva. Ak výrobca pomer zloženia neuvádza, je potrebné sa pýtať, či sa jedná o skutočne kvalitný granitový drez, ktorý vám vydrží. Navyše ich môžete zladiť aj s batériami, ktoré často bývajú v totožnom prevedení.

Ďalej môžete vyberať z ďalších druhov granitov, názvy sa líšia v závislosti od konkrétneho druhu výrobcu a jeho špecifických vlastnostiach, voliť môžete zo silgranitu, algranitu, fragranitu alebo tegranitu

 • Tectonitový drez sa vyznačuje pevnosťou a odolnosťou, v jeho zložení sa vyskytujú tiež sklené vlákna. Nevýhodou je biele vnútro drezu, takže pri hlbších škrabancoch je ryha veľmi dobre viditeľná.

Vyberte si rohový drez na Biane:

Veľkosť výtokového otvoru

Veľkosť výtokového otvoru sa delí na štandardnú veľkosť 1 1/2 " alebo väčší 3 1/2". Oproti tradičnej veľkosti väčší výtokový otvor poskytuje rad výhod. Býva väčšinou vybavený záchytným sitkom, ktoré možno pohodlne vyprázdniť a umožniť tak vode rýchlejší odtok. Sitko tiež slúži ako zátka, ktoré stačí stlačiť nadol, alebo pri vypustení naopak vybrať nahor.

Zabezpečenie proti pretečeniu vody

Bezpečnostným prvkom môže byť zabezpečenie proti pretečeniu vody. Také drezy disponujú prepadovým otvorom, ktorý v prípade napustenia drezu udržuje hladinu vody v určitej maximálnej výške tak, aby drez nepretiekol. Je potom otázkou, či budete drez napúšťať do takej miery, aby ste túto vychytávku využili.

Batérie

Najčastejšími používanými batériaminástenné a stojankové. Kým nástenné sa inštalujú priamo na stenu, tie stojankové vyžadujú manipuláciu buď priamo v kuchynskej linke, alebo na ploche drezu. Je dobré sa informovať u konkrétnych typov drezov, či je v nich umiestnený aj otvor pre batériu, čo vám iste zjednoduší inštaláciu i následné užívanie drezu.

Nájdite ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom