Hlavné menu
Ako vybrať...

Ako vybrať ideálnu zostavu do detskej izby

Chystáte sa zmeniť vybavenie detskej izby? Ak sa vám nechce dlho premýšľať nad jednotlivými komponentmi a vyberať každý kus nábytku zvlášť, skúste kompletné detské zostavy.

Vybrať vyhovujúce kusy nábytku do detskej izby a zároveň ich k sebe zladiť tak, aby vyhovovali nielen farbou a štýlom, ale tiež množstvom úložných priestorov, môže byť mnohokrát trochu ťažké. Pre ľahší výber existujú už skompletizované detské zostavy, ktoré obsahujú všetky kusy nábytku, ktoré budete potrebovať. Vďaka nim tak izbu udržíte v jednotnom štýle, ušetríte a navyše môžete jednotlivé kusy pripevniť k sebe, čím nábytok zabezpečíte proti prípadnému prevrhnutiu.

Výhody a nevýhody detských zostáv

+ zostavy sú mobilné a variabilné
+ zjednotený dizajn všetkých kusov nábytku
+ rovnaká kvalita materiálu aj porovnateľný spôsob údržby.
+ jednoduché riešenie do novej izbičky
+ cenovo výhodnejšie ako nakupovanie každého kúsku nábytku zvlášť
- nutnosť dostatku priestoru, aby sa celá zostava vošla
- väčšinou nevhodné do atypických domov a bytov
- nevhodné pre kombináciu so staršími kusmi nábytku

Obsah zostavy

Starostlivo si preštudujte obsah zostavy. Často možno kúpiť zostavu v prevedení bez postele, s posteľou, alebo jednotlivé diely zostavy nakupovať postupne. Kompletnú zostavu je vhodné zaobstarať, ak vám úplne vyhovujú rozmery nábytku, predovšetkým postele. Ak chcete venovať osobitnú pozornosť výberu miesta na spanie, nakupujte len zostavy nábytku, ktorých súčasťou je stôl, skriňa, komody, skrinky, poličky a nočné stolíky. Posteľ potom doladíte podľa svojich potrieb a predstáv zvlášť.

Zostavy pre jednotlivca sú klasikou, existujú však aj zostavy pre súrodencov. Vďaka tomu tak priestor pre ďalšieho člena rodiny nie je žiadny problém. Väčšinou sa jedná o doplnenie úložných priestorov, postele môžu byť vyriešené zvlášť alebo pomocou poschodových postelí či prístelky.

Rozmery

V detaile produktu väčšinou nájdete kompletné rozmery a tak si môžete doma všetko starostlivo zvážiť a rozvrhnúť. Povrch izby je v tomto ohľade kľúčový. Naplánujte si aj rozvrhnutie zostavy, predovšetkým umiestnenie postele, skrine a stola. Stôl potrebuje dostatočný prísun svetla, skriňa zase priestor pre otváranie dvierok či vysúvanie šuplíkov.

Zostava by mala rásť s dieťaťom, preto je treba myslieť na to, že ju časom budete musieť obmieňať. Praktické sú vymeniteľné diely, možnosťou tiež je dokúpenie ďalších súčastí izby.

Materiál

Obľúbenými materiálmi sú predovšetkým drevo a lamino. Lamino je tvrdšie, odolnejšie a ponúka veľké množstvo vzhľadov a motívov. Niekto však nedá dopustiť na byteľnosť, originalitu a trvanlivosť dreva.

   Lamino /Drevotrieska s  povrchovou úpravou  Drevený masív
 Cena  Lacnejšie  Drahšie
 Údržba  Jednoduchá údržba, ťažšia oprava  Ťažšia údržba, jednoduchšia  oprava
 Vzhľad   Veľký výber farebných prevedení  Originalita každého kusa
 Odolnosť  Väčšia odolnosť voči poškodeniu  Náchylnosť k poškriabaniu

Rozmiestnenie

Pri obstarávaní je veľmi žiaduce starostlivo zvážiť rozmiestnenie zostavy. Ak nemáte dostatočnú priestorovú predstavivosť, všetko si starostlivo zakreslite, aby bol výsledok naozaj podľa vašich predstáv. Dodržujte však základné princípy pre umiestnenie nábytku.

  • Posteľ umiestnite v kľudnej časti izby, nevyhovujúce je umiestnenie pri dverách. Postele prisadené k stene tiež šetria priestor.
  • Pracovný kút by mal byť dostatočne prístupný dennému svetlu, žiaduce je preto umiestnenie pri okne (ľaváci budú potrebovať svetlo sprava, praváci zľava)
  • Úložné priestory by mali byť dobre dostupné, kľúčové je tiež otváranie dvierok a šuplíkov.

Vyberte si detskú izbovú zostavu na Biane:

Nájdite ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom