Hlavné menu
Rady, tipy, nápady

Ako v interiéri použiť luxfery?

Luxfery môżu do vášho interiéru vniesť nečakané svetlo aj nečakaný architektonický zážitok. Ich použitie však musí byť dobre naplánované a premyslené.

Keď Brit James Pennycuick vyrobil začiatkom 20. storočia prvú sklenenú tvárnicu, spôsobil tým malú stavebnú revolúciu. Tzv. luxfery sa rozletely do celého sveta ako senzácia. Majú totiž pevnosť tehál, priesvitnosť okien a k tomu neobvyklý šarm, ktorý ozvláštni každý interiér.

Čo sú luxfery

Luxfery sú vo svojej podstate sklenené tehly, či tvárnice s vynikajúcou pevnosťou, takže z nich môžete postaviť pokojne aj nosnú stenu. Na rozdiel od klasických tehál a tvárnic luxfery vynikajú schopnosťou výborne prepúšťať svetlo. Môžu byť dokonca úplne priehľadné alebo tiež rôzne zafarbené. Ich praktickosť završuje fakt, že v priestore fungujú ako vynikajúca zvuková izolácia a aj ich tepelnoizolačné vlastnosti sú veľmi dobré.

Použitie

V súčasnej dobe sa najviac používajú ako zaujímavý architektonický prvok v interiéroch. Nájdeme ich v kúpeľniach, v kuchyniach, v chodbách, alebo schodiskových priestoroch. Luxfery je možné využiť na vymurovanie priečky, ktorá opticky rozčlení priestor, ale vďaka svojej priesvitnosti ho nijako nezmenší. Zaujímavé je aj ich využitie v miestnostiach bez okien, kde by inak bolo nutné neustále svietiť - vďaka luxferám sem preniká svetlo z okolitých miestností. Farebné luxfery kúpite od jemných, pastelovo zafarbených až po sýte či neónové farby.

  • najviac svetla získate použitím lesklých, úplne čírych alebo len ľahko pastelovo zafarbených luxferov
  • nepriehľadnej optiky dosiahnete s tzv. satinovanými luxferami s matným povrchom
  • zaujímavého efektu – docielite kombináciou štvorcovo a obdĺžnikovo tvarovaných luxfer, použitím luxfer so zrkadlovým nástrekom alebo najrôznejších dizajnových variantov
  • protipožiarne luxfery odolávajú ohňu až 90 minút, vďaka čomu sú vhodným materiálom pre protipožiarne priečky

BIANO TIP: Priesvitné luxfery pôsobia veľmi odľahčeným a byt presvetľujúcim dojmom. Pokiaľ vás ale láka použitie luxferov s dizajnovo upraveným povrchom alebo tých farebných, obráťte sa na osvedčeného interiérového návrhára, ktorý vám tento netradičný prvok pomôže začleniť do priestoru tak, aby nepôsobil samoúčelne a rušivo.

Spôsob montáže

S luxfermi môžete pracovať aj samy, však montáž sklenených tvárnic vyžaduje veľkú dávku zručnosti a presnosti, preto nie je na škodu dojednať si špecializovanú firmu.

Klasické murovanie so zmesou Vetromalta

Týmto spôsobom je nutné pracovať v prípade, že vaša stena bude upevnená iba k jednej priľahlej stene alebo podlahe. Ďalej v prípade použitia rohových, ukončovacích a protipožiarnych luxfer. Jedná sa o najnáročnejší spôsob montáže luxferových stien, takže tu s pomocou odborníkov skutočne neváhajte.

Systém Ezylay silikón

Tento spôsob montáže používa lepiaci silikón a je rýchly a jednoduchý. Výsledkom je celosklenená stena s len 3mm škárou medzi jednotlivými luxfermi.

Vetroklick systém

Ide o úplne suchú montáž s pomocou plastových profilov a krížikov, do ktorých sa luxfery upevnia jedným zaklapnutím.

Block lock systém

Ide o montáž prispôsobenú pre prácu svojpomocne. Tvárnice sa lepia k vymedzovacím profilom kotveným k stene s pomocou lepidla. Montážna sada obsahuje vždy vymedzovacie profily, lepidlo a luxfery v počte od 10 do 50 kusov.

Vyberte si luxfery na Biane: