Hlavné menu
Rady, tipy, nápady

Ako správne vybrať nástenné svietidlá

Nástenné svietidlá vyriešia váš problém s osvetlením špecifických miest a napomáhajú celkovému osvetleniu miestnosti, dotvárajú dizajn a ponúkajú krásnu hru svetla a tieňa.

Prejdime si každú miestnosť a predstavme si, kde čo chceme robiť. Iné nároky na osvetlenie máme v kuchyni, iné v spálni. Do izieb s väčšou frekvenciou činností dáme viac svetiel, menej používané priestory znesú menšie osvetlenie. V oboch prípadoch skvelo poslúžia nástenné svietidlá.

Posvieťte si na detail

S rôzne rozmiestnenými svietidlami vynikne váš domov zakaždým inak. Nástenné svietidlá upútajú vašu pozornosť efektom odrážajúceho sa svetla od steny. Skvelo sa dajú využiť na upútanie pozornosti na detail, či už vo vnútri alebo vonku. Než si svetlo zaobstaráte, zamerajte sa okrem dizajnu aj na technické parametre. Na charakter a farbu svetla, teplotu chromatickosti a triedu energetickej účinnosti. Spotreba klasického osvetlenia je veľa násobne vyššia ako spotreba u LED osvetlenia. V neposlednom rade sa zaujímajte o to, či je svetlo vhodné do interiéru či von.

  • Lumen (lm) je jednotka svetelného toku. Množstvo lumenov udáva, koľko ktoré svietidlo vysiela. Čím viac lumenov na watt, tým je svetelný zdroj efektívnejší (napr. 60W žiarovka má 1170 lm, úsporná žiarovka 21W má 1230 lm)
  • Farebná teplota svetla (teplota chromatičnosti, udává sa v Jelcinoch) charakterizuje spektrum bieleho svetla. Udáva, akú má svetlo farbu.
    Stupne krytia (IP kódy) udávajú odolnosť zariadenia pred vniknutím cudzích predmetov a kvapalín. Prvá číslica značí ochranu pred vniknutím predmetov, druhá ochranu pred vniknutím vody. Stupeň krytia vám prezradí, či je svetlo vhodné do interiéru, alebo von.
  • Plnospektrálne osvetlenie je umelé svetlo, ktoré sa najviac podobá tomu prirodzenému. Z 90% je totožné so slnečným žiarením. Práve preto pozitívne pôsobí na náš organizmus.
  • Halogenové svetlá majú dlhšiu životnosť a vyššiu teplotu chromatickosti. Sú teda živšie.
  • Kompaktná žiarivka môže nahradiť klasickú žiarivku. Pýši sa až o 80% nižšou spotrebou energie.
  • LED diody ponúkajú ešte vyššiu úsporu energie. K dispozicii sú i rôzne farby.

Svetlo ako doplnok

Nástenné svietidlá sa skvele hodia na doplnenie existujúceho osvetlenia. Nasvietiť môžete knižnicu, poličku alebo obraz. Na také priestory zvoľte kľudne tlmené svetlo s dizajnovými tienidlami. Zaujímavé sú napríklad svietidlá v štýle lampičiek. Tie sa hodia i na čítanie. Hlavne ak nemáte pri ruke stolík, kam by ste si klasickú lampičku postavili. Viac svetla uvítate na schodoch a pri vstupe do garáže či pivnice.

Rozsvieťte si vonku

Nástenné svietidlá využijete vonku rovnako dobre ako v domácnosti. Okrem toho, že vám osvetlia vchod do domu, môžu slúžiť na nasvietenie čísla popisného, schránky alebo zaujímavého prvku na fasáde. Vybrať si môžete z nenápadných minimalistických variantov, z plochých alebo bodových, ktoré môžete nasmerovať ako reflektor. Von sa hodia aj ozdobné lampy a lucerny. Pri výbere vonkajšieho svetla sa zaujímajte aj o odolnosť voči poveternostným podmienkam.

Zažeňte tmu v kúpelni

Ranný pohľad do zrkadla poteší málokoho. Aj napriek tomu je potrebné, aby ste si dopriali osvetlenie, ktoré pokryje nároky celej rodiny. Aby sa muži dobre oholili a ženy nalíčili, je potrebné vybrať to správne. Nástenné osvetlenie sa montuje nad zrkadlo, niektoré typy i vedľa. Do kúpeľne je dobré zaobstarať svetlo, ktoré odoláva vlhku i striekajúcej vode. Farba svetla by mala byť skôr biela, aby neskresľovala.

Tip na záver

U svetelného zdroja si ešte všímajte hodnoty CRI, čiže indexu podania farieb. Tá vypovedá o vernosti zobrazenie farieb pod umelým svetelným zdrojom, v porovnaní s tým, ako sa farby javia na prirodzenom svetle. Všeobecne sa do interiéru odporúča CRI nad 80, a ani svetlo pri zrkadle, u ktorého sa líčite, by nemalo byť výnimkou (v tomto prípade platí - viac je lepšie).

Nájdite ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom