Rady, tipy, nápady

Ako sa dôkladne starať o obliečky a posteľnú bielizeň?

Kvalitné obliečky sú jedným z hlavných kritérií kvalitného spánku. Dôkladná starostlivosť o posteľnú bielizeň je preto nevyhnutná. Ako efektívne prať, sušiť, žehliť, skladať posteľné povlečenie?

https://unsplash.com/

Správny výber materiálu posteľnej bielizne

Ak chcete, aby vám nové obliečky slúžili roky, je potrebné, aby ste sa o nich starali. Dostatočná starostlivosť má veľký vplyv na životnosť materiálu. Niektoré látky sú náročnejšie a vyžadujú si viac údržby.

Spánok má značný vplyv na zdravie človeka a zaberá veľkú časť nášho života. Kvalitný odpočinok nezaručí len masívna posteľ a drahý matrac. Rovnako dôležitý je aj správny výber materiálu obliečok a prestieradla a následná dôkladná starostlivosť o posteľné prádlo. 

Materiály obliečok, ktoré sú náročné na údržbu

Medzi najbežnejší materiál posteľného prádla patrí bavlna, ktorá je aj napriek modernej konkurencii stále obľúbená. Bavlna je príjemná k pokožke, je priepustná s výbornou nasiakavosťou. Veľkou výhodou je jej skvelá cena. Bavlnené obliečky sú vhodné pre alergikov a deti. Ak si zvolíte práve tento materiál, žehleniu sa bohužiaľ nevyhnete.   

Flanel tvorí husto tkaná látka, ktorá je špeciálne upravená „očesávaním“, preto ju radíme k náročnejším látkam na údržbu. Flanelová bielizeň je veľmi hebká a príjemná na dotyk. Typická je vysoká hrejivosť, preto je vhodná pre všetkých uzimených jedincov.

Nenáročné posteľné prádlo

Saténová posteľná bielizeň sa vyrába z kvalitnej bavlny so špeciálnym leskom na povrchu. Obliečky sú príjemne hebké, no pevné a trvanlivé. Satén v lete schladí a v zime rýchlo zohreje. Medzi nesporné výhody patrí jeho nežehlivá úprava.

Obliečky z krepu sú obľúbené hlavne kvôli nízkej náročnosti na údržbu – nemusia sa žehliť. Majú porovnateľné vlastnosti s bavlnou, no typická je ich špecifickou povrchovou úpravou. Charakterizuje ich striedavá hladká a zvrásnená časť.

Ďalšou nenáročnou tkaninou je cenovo dostupná polybavlna – zmes bavlny a polyesteru. Povlečenie z polybavlny je ľahšie, priedušnejšie a jemnejšie ako klasická bavlna. Vďaka týmto vlastnostiam rýchlo schne a nekrčí sa.

Medzi stále viac obľúbené materiály patrí aj stálofarebné mikrovlákno, ktoré dotykom pripomína hodváb. Farba posteľného prádla z mikrovlákna vydrží dlhé roky. Počas teplých nocí schladí a keď vám bude zima, príjemne zahreje.

43,56 € Issimo Saténové obliečky Issimo Deco Rose, Rozmer 1x70x90 / 1x140x200 cm

Tipy na dôkladnú starostlivosť o obliečky

Svoju novú posteľnú bielizeň ste si už určite vybrali. Okrem výberu materiálu, ktorý vám bude vyhovovať, je nevyhnutná aj ďalšia starostlivosť, ktorá začína praním. Vplyv na životnosť obliečok má však aj sušenie, žehlenie a skladanie.

Efektívne pranie posteľného prádla

Začneme malou radou. Vaše periny budú svieže a čisté aj vďaka pravidelnému vetraniu a prísunu čerstvého vzduchu. Kvalitný spánok je základným kritériom nasledujúceho pekného a spokojného dňa.

Ako vyzerá bežná, no dôkladná starostlivosť o posteľnú bielizeň?

Každý kus bytového textilu je občas potrebné vyprať. Pri posteľnej bielizni platia rovnaké zásady ako pri bežnom praní - triedenie jemných a hustejších materiálov, rozdelenie farieb, správna teplota, špinavosť bielizne. Nezabudnite si naštudovať štítky, ktoré nájdete na konkrétnom výrobku.

Obliečky je lepšie prať častejšie ako iný textil v byte z jedného prostého dôvodu. Naše telo je s nimi v priamom a každodennom kontakte. Špinavá bielizeň môže vyvolať alergické reakcie či vyrážky.

Aký je ideálny postup prania povlečenia?

1. Pravidelné pranie
Posteľnú bielizeň je potrebné vyprať vždy pred prvým použitím. Každý výrobok čaká dlhá cesta, kým sa dostanete k vám domov. Ocitne sa v cudzích rukách a je ošetrený rôznymi prípravkami proti škodcom či baktériám.

2. 40°C alebo 60°C?
Otázka teploty prania posteľnej bielizne je stále frekventovanejšia. Mamky a babky nás učili, že obliečky perieme pri 60°C. Správny výber teploty ovplyvňuje aj tkanina obliečky.

Mnohí  však tvrdia, že moderné farby či iné materiály, ktoré sa používajú pri výrobe obliečok, sú menej chemické ako v minulosti. Na druhej strane sú pracie prášky viac účinné a dokážu aj pri nižších teplotách odstrániť nečistoty a škvrny.

3. Obliečky perieme otočené na vnútornú stranu
4. Ideálne pranie na nízkych otáčkach odstredenia
5. Preplnená práčka poškodzuje obliečky trením
6. Zips vždy zatvoríme

Pri praní detských obliečok vždy zvoľte 90 °C teplotu. Vysoká teplota likviduje baktérie a prípadné roztoče.

Ako často prať posteľnú bielizeň?

Meňte obliečky aspoň jedenkrát mesačne. Frekvencia výmeny závisí na niekoľkých okolnostiach. Každý materiál má inú nasiakavosť a inak „dobre“ sa v ňom darí mikroorganizmom z prachu, potu a iných nečistôt.

Po vypratí je prádlo potrebné dôkladne vysušiť v sušičke podľa pokynov na výrobku alebo prirodzeným spôsobom na sušiaku. Obliečky nikdy nevešiame za rohy, ale na dĺžku alebo šírku –  je to na vás.

Ak ste šťastlivcom s balkónom alebo záhradou, sušte posteľnú bielizeň na čerstvom vzduchu.

Jednoduchší život vďaka obliečkam bez žehlenia

Žehlenie je jednou z najneobľúbenejších činností v domácnostiach. Niektorí žehlia každý kus oblečenia aj bytového textilu vrátane obliečok. Oproti nim stojí ďalšia skupina ľudí, ktorí túto činnosť venujú len najnevyhnutejšiemu - pokrčenej blúzke či košeli.

Zbavte sa žehlenia posteľnej bielizne raz a navždy! Kúpte si obliečky, ktoré netreba žehliť.

Aké obliečky nie je potrebné žehliť?
Nekrčivé látky – satén, krep, polybavlna, mikrovlákno stačí vyprať, dôkladne zavesiť a nechať vyschnúť. Povrch týchto materiálov je odolnejší, ošetrený špeciálnou úpravou, ktorá výrazne znižuje krčivosť a nevyžaduje si žehlenie.

Kedy by ste posteľné prádlo mali žehliť?

  • Ak trpíte ekzémami, alergiami či inými zdravotnými problémami, so žehlením povlečenia sa na 100 % popasujte. Vysoká teplota znižuje výskyt mikroorganizmov v textile.
  • Ak sú vaše obliečky z bavlny alebo flanelu žehleniu sa zrejme nevyhnete. Tieto materiály sú hustejšie a náročnejšie na starostlivosť.  

Ako jednoducho poskladať obliečky?

Suchú a voňavú posteľnú bielizeň dôkladne poskladajte, tak aby ostala nepokrčená. Vybrali sme jednoduchý spôsob ako na to...

Povlečenie na perinu chyťte za rohy po šírke a vytraste. Obliečku tým vyrovnáte. Prehnite ju napoly, čím vznikne štvorec, prestrite na posteľ a uhlaďte.

Pripravte si povlečenie na vankúše a umiestnite ho do stredu obliečky. Zložte spodnú a hornú stranu obliečky periny až k vankúšu, čím vytvoríte dlhý obdĺžnik. Znova uhlaďte a otočte na výšku.

Teraz môžete obliečku:

  • zrolovať
  • zložiť na malý štvorec

Máme aj možnosť číslo 2, ako poskladať obliečky.

Znova začnite tým, že posteľné prádlo prehnete na polovicu a uhladíte na rovnej ploche. Zloženie o polovicu preveďte ešte dvakrát, čím vytvoríte dlhý a tenký obdĺžnik. Chyťte vonkajšie kraje povlečenia a zložte smerom k stredu. Medzi krajmi by mal ostať priestor s veľkosťou dlane, ktorý vám umožní obliečku ešte raz v strede zohnúť, čím vytvoríte malý štvorec.

DIY: Ako ušiť obliečky na vankúš?

Patríte k tvorivým a kreatívnym dušiam?

Svoje obliečky na vankúše si môžete jednoducho ušiť podľa vlastného vkusu a výberu látky. Tipov na šitie nájdete mnoho. Vybrali sme pre vás jednoduchý postup, ktorý zvládne aj začiatočník. Postačí vám materiál a základy šitia.

Pripravte si:

  • pravítko
  • nožnice
  • špendlíky
  • ideálne šijací stroj
  • žehličku
  • suchý zips/zips/gombíky/cvoky/šnúrky

Šijeme kreatívne obliečky
V prvom kroku si premyslite veľkosť vankúša. Medzi najčastejšie rozmery patria: 35x35, 50x50, 50x70, 60x40, 60x60, 70x90, 80x80 mm. Pravítkom na látke vymerajte požadovanú šírku a dĺžku vankúša a vystrihnite vybranú veľkosť dvakrát.

Obe strany obliečky na vankúš k sebe priložte rubovými stranami a prišpendlíte. Na rade je šitie obliečky šijacím strojom. Ihlou a niťou to zvládnete tiež, ale budete si musieť vyhradiť viac času a trpezlivosti.

Nezabudnite, že je potrebné zošiť len 3 strany!

Obliečku obráťte na rubovú stranu a okraji nezošitej strany ohnite dovnútra o 1 cm a prižehlite. Zahnutú látku je potrebné prišiť po celom jej obvode.

Následne obliečku otočte na lícovú stranu a jej rohy zošite asi 5 cm od okraja smerom do stredu na oboch stranách čo najbližšie k vonkajšiemu okraju látky. Vyhnete sa tak vykúkaniu rohov vankúšika.

Na zbytok otvoru môžete prišiť gombíky, cvoky, šnúrky alebo zips, záleží len na vás.

Objavte ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom