Ako sa dôkladne starať o obliečky a posteľnú bielizeň?

Ako sa dôkladne starať o obliečky a posteľnú bielizeň?

Simona Porubská

Kvalitné obliečky sú jedným z hlavných kritérií kvalitného spánku. Dôkladná starostlivosť o posteľnú bielizeň je preto nevyhnutná. Ako efektívne prať, sušiť, žehliť, skladať posteľné povlečenie?

1. Správny výber materiálu posteľnej bielizne

Ak chcete, aby vám nové obliečky slúžili roky, je potrebné, aby ste sa o nich starali. Dostatočná starostlivosť má veľký vplyv na životnosť materiálu. Niektoré látky sú náročnejšie a vyžadujú si viac údržby.

Spánok má značný vplyv na zdravie človeka a zaberá veľkú časť nášho života. Kvalitný odpočinok nezaručí len masívna posteľ a drahý matrac. Rovnako dôležitý je aj správny výber materiálu obliečok a prestieradla a následná dôkladná starostlivosť o posteľné prádlo. 

Materiály obliečok, ktoré sú náročné na údržbu

Medzi najbežnejší materiál posteľného prádla patrí bavlna, ktorá je aj napriek modernej konkurencii stále obľúbená. Bavlna je príjemná k pokožke, je priepustná s výbornou nasiakavosťou. Veľkou výhodou je jej skvelá cena. Bavlnené obliečky sú vhodné pre alergikov a deti. Ak si zvolíte práve tento materiál, žehleniu sa bohužiaľ nevyhnete.   

Flanel tvorí husto tkaná látka, ktorá je špeciálne upravená „očesávaním“, preto ju radíme k náročnejším látkam na údržbu. Flanelová bielizeň je veľmi hebká a príjemná na dotyk. Typická je vysoká hrejivosť, preto je vhodná pre všetkých uzimených jedincov.

Nenáročné posteľné prádlo

Saténová posteľná bielizeň sa vyrába z kvalitnej bavlny so špeciálnym leskom na povrchu. Obliečky sú príjemne hebké, no pevné a trvanlivé. Satén v lete schladí a v zime rýchlo zohreje. Medzi nesporné výhody patrí jeho nežehlivá úprava.

Obliečky z krepu sú obľúbené hlavne kvôli nízkej náročnosti na údržbu – nemusia sa žehliť. Majú porovnateľné vlastnosti s bavlnou, no typická je ich špecifickou povrchovou úpravou. Charakterizuje ich striedavá hladká a zvrásnená časť.

Ďalšou nenáročnou tkaninou je cenovo dostupná polybavlna – zmes bavlny a polyesteru. Povlečenie z polybavlny je ľahšie, priedušnejšie a jemnejšie ako klasická bavlna. Vďaka týmto vlastnostiam rýchlo schne a nekrčí sa.

Medzi stále viac obľúbené materiály patrí aj stálofarebné mikrovlákno, ktoré dotykom pripomína hodváb. Farba posteľného prádla z mikrovlákna vydrží dlhé roky. Počas teplých nocí schladí a keď vám bude zima, príjemne zahreje.

2. Tipy na dôkladnú starostlivosť o obliečky

Svoju novú posteľnú bielizeň ste si už určite vybrali. Okrem výberu materiálu, ktorý vám bude vyhovovať, je nevyhnutná aj ďalšia starostlivosť, ktorá začína praním. Vplyv na životnosť obliečok má však aj sušenie, žehlenie a skladanie.

Efektívne pranie posteľného prádla

Začneme malou radou. Vaše periny budú svieže a čisté aj vďaka pravidelnému vetraniu a prísunu čerstvého vzduchu. Kvalitný spánok je základným kritériom nasledujúceho pekného a spokojného dňa.

Ako vyzerá bežná, no dôkladná starostlivosť o posteľnú bielizeň?

Každý kus bytového textilu je občas potrebné vyprať. Pri posteľnej bielizni platia rovnaké zásady ako pri bežnom praní - triedenie jemných a hustejších materiálov, rozdelenie farieb, správna teplota, špinavosť bielizne. Nezabudnite si naštudovať štítky, ktoré nájdete na konkrétnom výrobku.

Obliečky je lepšie prať častejšie ako iný textil v byte z jedného prostého dôvodu. Naše telo je s nimi v priamom a každodennom kontakte. Špinavá bielizeň môže vyvolať alergické reakcie či vyrážky.

Aký je ideálny postup prania povlečenia?

1. Pravidelné pranie
Posteľnú bielizeň je potrebné vyprať vždy pred prvým použitím. Každý výrobok čaká dlhá cesta, kým sa dostanete k vám domov. Ocitne sa v cudzích rukách a je ošetrený rôznymi prípravkami proti škodcom či baktériám.

2. 40°C alebo 60°C?
Otázka teploty prania posteľnej bielizne je stále frekventovanejšia. Mamky a babky nás učili, že obliečky perieme pri 60°C. Správny výber teploty ovplyvňuje aj tkanina obliečky.

Mnohí  však tvrdia, že moderné farby či iné materiály, ktoré sa používajú pri výrobe obliečok, sú menej chemické ako v minulosti. Na druhej strane sú pracie prášky viac účinné a dokážu aj pri nižších teplotách odstrániť nečistoty a škvrny.

3. Obliečky perieme otočené na vnútornú stranu
4. Ideálne pranie na nízkych otáčkach odstredenia
5. Preplnená práčka poškodzuje obliečky trením
6. Zips vždy zatvoríme

Pri praní detských obliečok vždy zvoľte 90 °C teplotu. Vysoká teplota likviduje baktérie a prípadné roztoče.

Ako často prať posteľnú bielizeň?

Meňte obliečky aspoň jedenkrát mesačne. Frekvencia výmeny závisí na niekoľkých okolnostiach. Každý materiál má inú nasiakavosť a inak „dobre“ sa v ňom darí mikroorganizmom z prachu, potu a iných nečistôt.

Po vypratí je prádlo potrebné dôkladne vysušiť v sušičke podľa pokynov na výrobku alebo prirodzeným spôsobom na sušiaku. Obliečky nikdy nevešiame za rohy, ale na dĺžku alebo šírku –  je to na vás.

Ak ste šťastlivcom s balkónom alebo záhradou, sušte posteľnú bielizeň na čerstvom vzduchu.

Jednoduchší život vďaka obliečkam bez žehlenia

Žehlenie je jednou z najneobľúbenejších činností v domácnostiach. Niektorí žehlia každý kus oblečenia aj bytového textilu vrátane obliečok. Oproti nim stojí ďalšia skupina ľudí, ktorí túto činnosť venujú len najnevyhnutejšiemu - pokrčenej blúzke či košeli.

Zbavte sa žehlenia posteľnej bielizne raz a navždy! Kúpte si obliečky, ktoré netreba žehliť.

Aké obliečky nie je potrebné žehliť?Nekrčivé látky – satén, krep, polybavlna, mikrovlákno stačí vyprať, dôkladne zavesiť a nechať vyschnúť. Povrch týchto materiálov je odolnejší, ošetrený špeciálnou úpravou, ktorá výrazne znižuje krčivosť a nevyžaduje si žehlenie.

Kedy by ste posteľné prádlo mali žehliť?

  • Ak trpíte ekzémami, alergiami či inými zdravotnými problémami, so žehlením povlečenia sa na 100 % popasujte. Vysoká teplota znižuje výskyt mikroorganizmov v textile.
  • Ak sú vaše obliečky z bavlny alebo flanelu žehleniu sa zrejme nevyhnete. Tieto materiály sú hustejšie a náročnejšie na starostlivosť. 

Ako jednoducho poskladať obliečky?

  1. Suchú a voňavú posteľnú bielizeň dôkladne poskladajte, tak aby ostala nepokrčená. Vybrali sme jednoduchý spôsob ako na to...
  2. Povlečenie na perinu chyťte za rohy po šírke a vytraste. Obliečku tým vyrovnáte. Prehnite ju napoly, čím vznikne štvorec, prestrite na posteľ a uhlaďte.
  3. Pripravte si povlečenie na vankúše a umiestnite ho do stredu obliečky. Zložte spodnú a hornú stranu obliečky periny až k vankúšu, čím vytvoríte dlhý obdĺžnik. Znova uhlaďte a otočte na výšku.

Teraz môžete obliečku:

  • zrolovať
  • zložiť na malý štvorec

Máme aj možnosť číslo 2, ako poskladať obliečky.

Znova začnite tým, že posteľné prádlo prehnete na polovicu a uhladíte na rovnej ploche. Zloženie o polovicu preveďte ešte dvakrát, čím vytvoríte dlhý a tenký obdĺžnik. Chyťte vonkajšie kraje povlečenia a zložte smerom k stredu. Medzi krajmi by mal ostať priestor s veľkosťou dlane, ktorý vám umožní obliečku ešte raz v strede zohnúť, čím vytvoríte malý štvorec.

3. 3 tipy ako vybrať dokonalé prestieradlo

Plachta ovplyvní kvalitu spánku rovnakou mierou, ako správny rošt, matrac, alebo obliečky. Záleží na materiáli, termoregulácii, spôsobe služby aj na celkovom estetickom dojme.

Väčšina z nás považuje prestieradlo za nepodstatný detail, ale to je veľmi povrchný pohľad. Napríklad zimomravý človek bude mať problém zaspať na chladivom prestieradle. A ten, kto niekedy prežil noc na prestieradle, ktoré sa celú noc otáčalo spoločne s ním, zasa potvrdí, že ani strih prestieradla vôbec nie je nepodstatným detailom.

Najprv zmerajte matrac

Dôležité je zvoliť správnu veľkosť prestieradla, ktorá musí zodpovedať veľkosti matraca. Záleží na všetkých troch rozmeroch:

  • dĺžke,
  • šírke,
  • výške.

V súčasnosti u nás totiž prudko stúpa obľuba 20 - 40 cm vysokých matracov, čo je miera vylučujúca nákup bežných veľkostí prestieradiel.

Plachtové, alebo napínacie prestieradlo?

Aj keď obľuba napínacích prestieradiel na gumu jednoznačne vedie, niektorí z nás stále vyhľadávajú prestieradlá, ktoré majú jednoduchý tvar obdĺžnikové plachty.

Rovné plachtové prestieradlá

Predpokladom dobrého spania na tomto type prestieradiel je veľkosť s dostatočným presahom po všetkých štyroch stenách matraca (minimálne 20 cm, ale radšej i viac), aby sa mohlo prestieradlo ľahko prehnúť pod matrac po celom obvode. Inak hrozí, že sa ráno prebudíte vedľa prestieradla, alebo naopak zapletení v ňom.

Plachtové prestieradlá, či plachty bez gumy, sa vyrábajú len z bavlny, eventuálne s jej rôznou povrchovou úpravou. Môžu sa prať na vyššie teploty, ale jednoznačne vyžadujú žehlenie.

Napínacie prestieradlá

Tieto prestieradlá majú vo všetkých štyroch rohoch šev, ktorý prestieradlo prirodzene zahýba pod matrac a vo spodnom okraji prevlečenú gumu a tá prestieradlo vypne tak, že nikde nič nevylieza, ani sa nikde nič nekrčí.

Napínacie prestieradlá ale niekedy zvádza k dojmu, že keď sú naťahovacie, vytiahnu sa do akejkoľvek veľkosti. Lenže keď menšie prestieradlo natiahnete na väčší matrac, materiál bude vystavený tak veľkému pnutiu, že čoskoro dôjde k jeho predčasnému opotrebovaniu. Preto aj v prípade naťahovacích prestieradiel najprv dobre merajte svoj matrac.

Vyberte si materiál

Nižšie nájdete zoznam materiálov dostupných na slovenskom trhu a jednoduchý opis ich ošetrovania. Vhodnosť, či naopak nevhodnosť použitia sušičky hľadajte priamo v pokynoch jednotlivých výrobcov, pretože popísané materiály sa môžu líšiť svojím zložením, aj koncovými úpravami, takže jednoznačný návod by mohol napáchať viac škody ako úžitku.

Bavlnené prestieradlo

Bavlna patrí medzi čisto prírodné materiály a prestieradlá z nej tak dobre sajú pot, príjemne chladia, čo ich predurčuje skôr pre letné obdobie alebo do prekúrených bytov.

Čisto bavlnené prestieradlá v napínacom prevedení sú značne namáhané neustálym ťahom, čo znižuje ich životnosť. Vyrábajú sa ale tiež v prevedení s lycrou, teda prímesou elastických vlákien, ktoré životnosť týchto prestieradiel naopak významne predlžujú.

Takisto existujú aj prestieradlá z luxusnej egyptskej bavlny. To je bavlna špeciálne tkaná z tzv. dlhých nití o hustote 200 nití na palec štvorcový. Táto bavlna má nádherný, ušľachtilo matný lesk a vyznačuje sa neobvykle veľkou pevnosťou, teda aj veľmi dlhou životnosťou.

+ hypoalergénne

+ priedušné, dobre sajú pot

+ v lete chladia, v zime hrejú

+ dobrá cena (pokiaľ nejde o drahšiu egyptskú bavlnu)

- je potrebné ich žehliť

BIANO TIP: Žehlenie si u napínacích bavlnených prestieradiel ušetríte tak, že ich už pri sušení čo najviac vypnete či zavesíte tak, aby sa vlastnou váhou "vyťahovali". Nevzniknú tak zbytočné sklady a keď prestieradlo na lôžku dobre vypnete, nikto nespozná, že ste nežehlil.

Jersey prestieradlá

Ide o prestieradlá z úpletu, látku, ktorú všetci dobre poznáme napríklad z tričiek. Základom týchto úpletov je bavlna, alebo viskóza, obohatená elastickými vláknami. Jedná sa teda opäť o prírodné materiály. Úpletové prestieradlá sú veľmi obľúbené pre svoju pomerne dobrú výdrž a absolútne jednoduchú starostlivosť. Vyperiete, vysušíte, navlečiete.

+ dlhá výdrž

+ jednoduchá starostlivost

+ netreba žehliť

- vyššia cena

BIANO TIP: Aby vám úpletové prestieradlo z bavlny, či viskózy naozaj dobre a dlho slúžilo, hľadajte na jeho obale informácie o gramáži použitého úpletu, mala by presahovať minimálne 220 g / m2. Opticky sa jedná o husté, alebo riedke tkanie, takže ak takéto prestieradlo vypnete proti svetlu a budete cez neho dobre vidieť, jedná sa o veľmi nekvalitný materiál a naopak.

Froté prestieradlá

Tieto prestieradlá sú vyrobené z úpletového variantu klasického froté, v zmesi 80% bavlny + 20% polyesteru či polyamidu. Tento špecifický úplet má veľmi nízke a husté slučky, ktoré vytvárajú špeciálny, machový povrch. Však sa na nich tiež skutočne spí ako na machu - prestieradlá sú krásne mäkučké, jemné a dokážu veľmi príjemne hriať, vďaka čomu sa výborne hodia do chladných bytov alebo pre zimné obdobie. Pranie je potrebné prispôsobiť hlavne farebnosti, prirodzené schnutie trvá vzhľadom k hrúbke materiálu dlhšie. Žehliť v tomto prípade nemusíte.

+ mäkký, príjemný materiál

+ netreba žehliť

+ dobrá cena

- dlhšie schne

- sezónne (hreje, čo v lete nemusí byť príjemné)

BIANO TIP: Dobrý pozor si pred nákupom froté prestieradla dajte v prípade, keď si do postele radi beriete svojho štvornohého maznáčika. Slučkový povrch sa totiž veľmi ľahko zachytí pod pazúrik, čím dôjde k nevzhľadnému zatrhnutiu nití, alebo aj k prederaveniu prestieradla.

Zamatové prestieradlá

Tu sa jedná opäť o úpletový materiál, opäť v zmesi približne 80% bavlna + 20% polyester. Laicky je možné ho pripodobniť k prestieradlám z froté úpletu, ale s oveľa hustejšou štruktúrou, ktorá tak vo výsledku pripomína skutočný zamat. Husté tkanie okrem toho ešte viac navyšuje pocit luxusného poležaníčka a predlžuje aj celkovú životnosť prestieradiel. Teplotu prania volíme nižšiu, prirodzené sušenie na vzduchu zaberie trochu viac času. Nežehlia sa.

+ luxusný materiál

+ dlhá životnosť

- náročnejšia údržba

- vyššia cena

Flanelové prestieradlá

Vyrábajú sa zo špeciálne upravenej bavlny, obohatenej tzv. vlasom. Vďaka tejto úprave sa jedná o nesmierne príjemné prestieradlá pre zimné obdobie, ktoré práve vďaka svojmu vlasu okamžite príjemne hrejú. Ich nevýhodou môže byť krčivosť, tej sa dá predísť správnym vešaním flanelového prestieradla pri sušení na vzduchu tak, aby nevznikalo zbytočné pokrčenie. Biele flanelové prestieradlá je možné prať na vyššie teploty, pri farebných flaneloch sa riaďte pokynmi výrobcu. Žehlenie je možné, ale nie nevyhnutne nutné.

+ jemný, príjemný povrch

- krčí sa

- sezónne (hreje, čo v lete nemusí byť príjemné)

Prestieradlá z mikrovlákien

Teda z rôznych umelých vlákien, ktoré im dodávajú špecifické vlastnosti i vzhľad - napríklad mikroflanel, mikrosatén, mikroplyš a ďalšie. Týchto umelých materiálov nie je nutné sa obávať, ich vlastnosti sú dnes už porovnateľne príjemné s prírodnými materiálmi. Naviac sa vyznačujú veľmi ľahkou údržbou. Obrovskou prednosťou týchto prestieradiel je tiež fakt, že sú veľmi vhodné pre všetkých alergikov a takisto astmatikov. Mikrovláknové prestieradlá sa perú na nižšie teploty, prírodné sušenie je dielom okamihu, žehlenie úplne odpadá.

+ hypoalergénne

+ rýchle schnú

+ nie je nutné žehliť

- umelé vlákna