Hlavné menu
Rady, tipy, nápady

Ako originálne oživiť kuchyňu pomocou mozaiky

Ak by ste svoju kuchyňu radi oživili, môžete zvoliť obklad v podobe mozaiky. Tento nadčasový prvok pôsobí v interiéri veľmi originálne. Vyberať môžete z niekoľkých materiálov.

Mozaika v kuchyni pôsobí ako výrazný prvok, ktorý interiér spestrí a oživí. Ak vás nudia jednofarebné obklady, je pre vás mozaika skvelým riešením. Vyberať môžete z niekoľkých materiálov a nepreberného množstva farebných kombinácií tak, aby čo najlepšie ladili s vašou kuchynskou linkou.

Aký materiál zvoliť?

Keramické mozaiky

Keramické mozaiky patria medzi najrozšírenejšie a to vďaka svojej cenovej dostupnosti aj v porovnaní s ostatnými materiálmi, relatívne ľahkej údržbe.

U keramických mozaík môžete vyberať z mnohých farebných kombinácií. Majte na pamäti, že k výraznej linke sa hodia umiernenejšie farebné tóny. Naopak k jemnejším kuchynským linkám môžete zaobstarať výraznú mozaiku. Kombinovať nemusíte len rôzne farby, ale aj odlišné povrchové štruktúry jednotlivých dielikov.

Sklenené mozaiky

Sklenené mozaiky pôsobia v kuchyni veľmi atraktívne. Vyznačujú sa vysokým leskom a transparentnosťou, čo celý kuchynský priestor odľahčuje a prevzdušňuje. Vďaka sklenenej mozaike môžeme v kuchyni dosiahnuť optickej hĺbky a lesk priestor zároveň zväčšuje. Sklo sa dá vyrezávať do rôznych tvarov, nemusíte sa držať len tradičných pravouhlých, ale môžete vyskúšať aj mozaiku, tvorenú guľatými dielikmi.

Sklo je nenasiakavý materiál, ktorý dobre odoláva znečisteniu, preto je do kuchynského priestoru vhodné.

Kamenná mozaika

Mozaika môže byť vytvorená aj z kameňa, hoci je tento variant menej bežný. Kameň nie je do kuchyne najvhodnejším materiálom, pretože sa vyznačuje vysokou nasiakavosťou. Ak sa rozhodnete pre kamennú mozaiku, bude potrebné ju kvalitne naimpregnovať.

Kameň, ako prírodný materiál, veľmi dobre ladí s drevenými kuchynskými linkami. Zároveň dobre pôsobí ako obklad v kuchyni ladenej do svetlých tónov.

Drevená mozaika

Ďalším prírodným materiálom, z ktorého je možné zostaviť mozaiku, je drevo. Platí však pre ňu rovnaké pravidlo, ako pre mozaiku kamennú - dôležitá je kvalitná impregnácia, aby si drevo udržalo dlhú dobu svoj vzhľad.

Radšej sa vyhnite dreveným mozaikám u drevených kuchynských liniek. Tu by mohlo dôjsť k zbytočnému prekombinovaniu. Mozaiku môžete poskladať z dielikov rôznych veľkostí aj tvarov. V súčasnej dobe sa objavujú aj 3D mozaiky, tie však vzhľadom na náročnú údržbu nie sú pre kuchynský obklad úplne vhodné.

Kovové mozaiky

Novinkou poslednej doby sú mozaiky vyrobené z kovu, najčastejšie nerezu, ktoré v kuchyni pôsobia veľmi moderne. Nerez je vhodným materiálom do priestoru so zvýšenou vlhkosťou, nemusíte mať teda obavy z jeho použitia pre obklad kuchyne.

Kovové mozaiky môžu byť v rovnakom rastri ako tradičné keramické či sklenené. Odvážnejší jedinci si však môžu zaobstarať mozaiku v rôzne veľkých oválnych tvaroch.

Ako sa o mozaiky správne starať?

Mozaiky pôsobia v interiéri veľmi originálne a celému priestoru dodávajú osobitý štýl. Ich nevýhodou je však náročnejšia údržba kvôli veľkému množstvu škár, v ktorých sa ukladá špina. Na škárovanie je teda nutné použiť kvalitnú škárovaciu hmotu, ktorá sa bude ľahko umývať.

Na čistenie používajte bežný čistiaci prostriedok bez agresívnych chemikálií. U sklenených a kovových mozaík voľte prostriedky bez abrazívnych zložiek, aby nedošlo k poškriabaniu materiálu.

Nájdite ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom