Hlavné menu
Rady, tipy, nápady

Ako čo najlepšie zariadiť izbu pre prváčika

Nástup do prvej triedy býva zlomovým okamihom pre dieťa i rodičov. Ako prváčikovi vybaviť izbu tak, aby sa mu v nej príjemne učilo do školy, ale stále v nej zostalo dosť miesta na hranie?

https://www.behance.net/gallery/37574903/Room_washroom-for-a-small-dancer

Nastupuje vaše dieťatko po prázdninách do prvej triedy? Teraz je skvelý čas tomu prispôsobiť aj vybavenie detskej izby. Tá vlastne slúži nielen ako spálňa, ale aj ako obývacia izba, herňa a novo bude slúžiť aj ako študovňa. Dieťa vo svojej izbe trávi podstatnú časť dňa, takže je dobré rozčleniť všetky zóny tak, aby boli prehľadné, dostatočne oddelené, a všetko aj tak pôsobilo harmonicky.

Stôl a stoličky, ktoré rastú s dieťaťom

Novým dôležitým prvkom sa v izbe čerstvého školáčika stáva študovňa a v nej písací stôl a kvalitné stoličky. Aj ak máte už jedného školáka, doprajte každému jeho vlastný priestor, ktorý bude šitý práve jemu na mieru.

 

Vhodné umiestnenie študijného kútika je v blízkosti okna, pretože prirodzené svetlo je nenahraditeľné. Stoly môžete vyberať z klasických i rohových. Minimálny rozmer pracovnej dosky by nemal byť menší ako 100 × 60 cm. Veľkým trendom sú tzv. rastúce stoly, u ktorých ľahko prispôsobíte výšku písacej plochy podľa aktuálnej výšky vášho dieťaťa. Skvelým prvkom pri písacom stole je možnosť polohovania sklonu písacej plochy. Písací stôl by rozhodne mal mať dostatok úložných priestorov, kam prídu písacie potreby aj ďalšie školské nevyhnutnosti. Ak úložný priestor nemá, dá sa dobre nahradiť pojazdným kontajnerom so zásuvkami a poličkami nad stolom. Vedľa stola by mal byť aj odpadkový kôš.

 

K stolu patrí samozrejme pohodlná stolička. Aj tu je žiaduce voliť takú, ktorá je nastaviteľná a môžete u nej regulovať výšku sedadla i sklon chrbtovej opierky. Osvojenie správnych sedacích návykov v nízkom veku je naozaj dôležité. Optimálna výška sedadla je taká, pri ktorej má školák chodidlá na zemi celou plochou a kolená zvierajú pravý uhol. Pravý uhol zvierajú aj chrbát sa stehnami.

Posteľ

Je čas aj na novú posteľ? Teraz už môžete siahnuť aj po dospeláckom rozmere postele, ktorý je 90 × 200 cm. Tým si poistíte, že nebudete musieť kupovať za pár rokov novú. Pretože pribudol študijný kútik, určite uvítate možnosť, ako niekde vytvoriť nové miesto, aby izba nebola stiesnená. V tomto prípade sa ponúka záchrana v podobe vyvýšenej alebo  poschodovej postele. V tej môžete mať zakomponované úložné priestory, akými sú rôzne poličky a skrinky. Ak to priestor dovolí, je možné mať pod posteľou aj študijný kútik.

Osvetlenie je kľúčové

Ďalšou nevyhnutnosťou k vypracovavaniu domácich úloh je kvalitné osvetlenie. Máte doma praváka? Dajte mu lampičku ku stolu tak, aby si netienil, to znamená do ľavého horného rohu. Ľavákovi ju umiestnite do pravého horného rohu. Lampičku ideálne prichyťte na poličku alebo pripevnite k stene, aby sa zabránilo prípadnému pádu na zem. Perfektnou vychytávkou sú lampičky s možnosťou regulácie jasu i farby svetla.

Nezabudnite na hrací kútik

Hoci prváčik zavítal do sveta povinností, je potrebné mu dopriať aj veľa priestoru na hranie, ktorým sa stále rozvíja. Neprerábajte izbu na študentskú, nechajte v izbe aj zónu, ktorá slúži len na hranie a odloženie všetkých starostí. Súkromie dieťaťu doprajete vďaka típí, ktoré môže vyzerať natoľko decentne, že s ním porastie pokojne až do puberty. Nezabudnite, že do hracieho kútika patria aj úložné priestory, v ktorých má každá hračka svoje miesto.

Drobnosti, ktoré by nemali chýbať

Stále by malo ísť poznať, že sa jedná o detskú izbu. Dovoľte deťom vylepiť na steny plagáty obľúbených hrdinov aj ich vlastné výtvory. Tie môžu ľahko upevniť pomocou štipcov na natiahnutú šnúru. Na vyvesenie výtvorov je ale skvelá aj nástenka. Aj tam si budú môcť obmieňať jej vzhľad tak často, ako ich len napadne. Na nástenku sa však dajú pripnúť aj organizačné prvky, ako je trebárs rozvrh hodín. Ďalšou možnosťou, ako podporiť kreativitu aj zmysel pre povinnosť, je obstaranie magnetickej tabule.

Nájdite ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom