Hlavné menu
Rady, tipy, nápady

Ako a podľa čoho vyberať sprchový kút

Vyberte si sprchový kút podľa tvaru a jeho funkcie. Poradíme Vám, čoho sa pri výbere držať, aby sa sprchovanie stalo zážitkom, nielen každodenným rituálom.

Sprchový kút používame takmer denne, niekto aj niekoľkokrát. Poskytuje dokonalú relaxáciu pod tečúcou vodou. Naviac je jeho použitie rýchle a v dnešnej hektickej dobe praktické. Ak aj vy patríte k milovníkom spŕch a sprchovaniu všeobecne, vyberte si taký sprchový kút, do ktorého sa zamilujete na prvý pohľad.

Sprchové kúty podľa tvaru

Dispozície kúpeľní si vyžadujú rôzne riešené sprchové kúty. Zmerajte si rozmery kúpeľne, ktoré budú v ďalšom výbere zohrávať kľúčovú úlohu. Zľaviť ale nemusíte ani z vašich požiadaviek na tvar. Štandardná veľkosť sprchových kútov sa pohybuje od 75x75 cm až po 90x200 cm.

Obdĺžnikový sprchový kút

Ak máte veľkú kúpeľňu, ideálnou voľbou sa pre vás stáva obdĺžnikový sprchový kút. Jeho hĺbka sa pohybuje okolo 80-90 cm. Vďaka predĺženiu je jeho najväčšou prednosťou dostatok miesta pre vašu hygienu.

Štvorcový sprchový kút

Ak sú rozmery vašej kúpeľne obmedzené, ako ideálne riešenie sa ponúka štvorcový sprchovací kút. Jeho línia navyše pôsobí moderným vzhľadom. Ak zvolíte bezrámové sklo, výsledný efekt znásobíte.

Štvrťkruhový sprchový kút

Štvrťkruhový typ sprchovacieho kúta ocenia majitelia veľmi malých kúpeľní. Práve kvôli svojej kompaktnosti patria medzi najčastejšie volené sprchové kúty. Zaberú ešte menej priestoru ako kúty štvorcové. Ak zvolíte číre presklenie bez orámovania, sprchový kút nebude takmer vidieť.

Polkruhový sprchový kút

Všeobecne platí, že oválne tvary vytvárajú príjemné prostredie. Ak nemáte v kúpeľni voľný roh, vyberte polkruhový sprchový kút. Vyriešite tým nielen problém s umiestnením, ale navyše v kúpeľni vytvoríte zaujímavý a nevtieravý prvok.

Päťuholníkový sprchový kút

Ak v kúpeľni počítate každý centimeter, iste uvítate kút, ktorý napasujete do každého rohu. Jedná sa o päťuholníkový typ sprchovacieho kúta. Jeho tvar vám umožní postaviť kút tak, aby ste naplno využili voľný priestor.

Vyberte si sprchový kút na Biane:

Konštrukcia

Sprchový kút môže mať celkovo tri typy konštrukcie, z ktorých môžete vyberať. Bezpečnostné sklo bez okrajov je vhodné pre menšie kúpeľne, ktoré vyžadujú optické zväčšenie priestoru, jedná sa o tzv. bezrámový typ konštrukcie. Ďalším druhom môže byť polkruhové rámovanie, ktoré je orámované z vrchnej a spodnej strany. Vyberať ale môžete aj celorámovú konštrukciu, v ktorej je sklo vsadené do rámu po celom jeho obvode a zaručuje tak stabilitu a dlhšiu životnosť.

Výplň dverí je tiež dôležitou súčasťou vášho sprchového kúta. Či už preferujete číre sklo, nepriehľadné sklo či nepriehľadný plast, vyberajte vždy s ohľadom na kvalitu. Plast je lacnejšou alternatívou, navyše je odolný proti vodnému kameňu. Sklo vám však vydrží oveľa dlhšie, vyzerá elegantnejšie, údržba však môže byť náročnejšia.

Sprchové vaničky alebo žliabok?

Hoci sprchové vaničky prešli mnohými zmenami a vychytávkami, stále patria do základnej kúpeľňovej výbavy pri obstaraní sprchového kúta. Ich opakom je žliabok, ktorý je vhodný pre bezbariérové kúpeľne.

Vaničky

Sprchové vaničky predstavujú v oblasti sprchových kútov stále nestarnúcu klasiku. Môžete si zvoliť veľkosť vaničky na mieru sprchovému kútu, ale aj ich hĺbku. Medzi tie najnižšie patria vaničky s hĺbkou okolo troch centimetrov, zvoliť si však môžete aj ďaleko vyššie vaničky. Vyrábajú sa z niekoľkých materiálov. Medzi klasiku patrí akrylát, liaty mramor, smalt a keramika.

Inštalácia vaničky je jednoduchá a možno ju vykonať niekoľkými spôsobmi. Vaničku môžete zapustiť priamo do podlahy, alebo postaviť na polyuretánový nosič a obložiť. Pri montáži myslite na pripojenie sifónu.

Odtokové žľaby

Ak ste pre bezbariérovú kúpeľňu alebo minimalistické riešenie odtoku vody, ktoré nebude skoro vôbec vidieť, vyberte si odtokové žľaby. Tu si postrážte samotnú inštaláciu. Nie každá konštrukcia kúpeľne umožňuje ich použitie. Dôležitá je v tomto prípade výška podlahy. Ak je príliš nízka, väčšinou menej ako 75 mm, hrozí nedodržanie výšky vodnej zápachovej uzávery, ktorú norma stanovuje na 50 mm. Žľaby sa väčšinou umiestňujú priamo na podlahu, prípadne kolmo na stenu. Myslite prioritne na funkčnosť, spád a presné položenie podlahy.

Systém otvárania dverí

  • Posuvný systém predstavuje klasické otváranie dverí,ktoré je nám známe po dlhé roky. Aby sa stále otvárali hladko a nezasekávali sa, zamerajte sa na kvalitu koliesok a posuvného systému.
  • Zalamovací systém umožní zasunúť a zalomiť dvierka smerom dovnútra, čímž vznikne mezera pro vstup a výstup do sprchy. Je ideální pro koupelny, které mají pro výstup ze  sprchy menší  prostor. Navíc můžete zabránit kapání vody z dvířek na podlahu.
  • Pántový systém zaručuje maximálnu možnú šírku vstupu. Dvere sa otvárajú pomocou pántu, ktorý by mal byť z kvalitného nerezového materiálu, ktorý dokáže udržať ťažobu sklenených dverí. Riešením môžu byť celomosadzné pánty s kvalitným chrómovaním.
  • Pivotový systém je elegantnejší, vyznačuje sa otváraním celej plochy dverí pomocou otočného čapu smerom von. Je preto potrebné dbať na dostatok priestoru pred sprchou, aby ste nenarážali sprchovými dverami do ďalších predmetov. Nevýhodou môže byť tiež odkvapkávanie vody z dverí na podlahu pri otváraní.

Nezabudnite ani na doplnky

Korunu sprchovému kútu dodáte výberom štýlovej sprchovej batérie, sprchových hlavíc a hlavových spŕch. Ak túžite po niečom netradičnom, pokojne si vyberte sprchové hlavice s ľad páskami alebo s rozmanitým množstvom najrôznejších masážnych programov. Doplniť kút môžete aj držiakmi na kozmetiku či uterák. Pre sklenené dvere sa určite hodí stierka na sklo.