Hlavné menu
Rady, tipy, nápady

Aké skrinky do kúpeľne vybrať? Poradíme

Nie je nič jednoduchšie, než do kúpeľne zaobstarať nové a vyhovujúce skrinky. Nech už bude ráno alebo večer, kozmetika či kefka na zuby budú vždy pri ruke a na správnom mieste.

Úložné priestory v kúpeľni sú veľmi dôležité. Vďaka nim môžete mať všetko potrebné, pri večerných či ranných hygienických rituáloch, stále pri ruke. Navyše, vhodným výberom zmeníte kúpeľňu na nepoznanie. Vybrať môžete pre menšie i väčšie miestnosti podľa veľkosti nábytku, prevedenia a tiež materiálu, ktorý rozhodne nepodceňte. Či už ich zavesíte či umiestnite pod umývadlo, mali by vydržať náročné prostredie kúpeľne a vydržať dlhé roky.

Podľa čoho skrinku vybrať?

Kúpu skrinky dobre premyslite. Pravdepodobne ju použijete niekoľkokrát denne, a preto by vám mala vyhovovať na sto desať percent. Zamerať sa môžete hneď na tri základné kritériá: Účel, dispozícia kúpeľne a dizajn.

Najdôležitejším kritériom je to, k čomu vám skrinka bude slúžiť. Zohľadnite všetko, čo do nich potrebujete schovať. V prípade malých priestorov dajte prednosť menším skrinkám, v ktorých budete mať schované iba veci pre každodennú potrebu. Uteráky a osušky pokojne nechajte v skrini trebárs na chodbe.

Vyberať môžete z rozličných základných variantov od závesných skriniek, ktoré sú veľmi praktické na údržbu až po skrinky na nožičkách. Do malých kúpeľní odporúčame decentné skrinky pod umývadlo (alebo skrinky priamo so zabudovaným umývadlom) či najrôznejšie toaletné skrinky a košíky, ktoré stoja doslova pár korún a vojdú sa do každého malého rohu.

Nemenej dôležitý je aj dizajn, ktorý dodá vašej kúpeľni úplne novú tvár. Najnovšie štýlové prevedenia sa hodia skôr do väčších kúpeľní, v ktorých vyniknú. Pre tie menšie miestnosti voľte decentnejší úložný systém, svetlejšie farby a lesklé či priehľadné materiály.

Druhy skriniek

Dolné kúpeľňové skrinky

Ak vám na stene chýba miesto a vŕtačka je pre vás z akéhokoľvek dôvodu nepriateľom, tento typ skriniek pre vás budú tým pravým orechovým. Sú ideálne do malých kúpeľní alebo na samostatné toalety pod umývadlo. To môže byť súčasťou kúpeľňového nábytku, alebo ho zaobstaráte zvlášť. V každom prípade si postrážte cenu, niektorí predajcovia umývadlo započítavajú do ceny, iní nie.

Vyberte si dolnú kúpeľňovú skrinku na Biane:

Horné kúpeľňové skrinky

Potrebuje mať veci v kúpeľni na očiach? Siahnite po skrinke, ktorú umiestnite nad umývadlo. Tieto skrinky v sebe mávajú zakomponované zrkadlo, niektoré dokonca aj svetlo a zásuvku. Hoci úložný priestor nie je nijako ohromujúci, pre uloženie kefiek na zuby, tyčiniek do uší alebo napríklad obľúbeného parfumu, sú skvelé!

Vyberte si horné kúpeľňové skrinky na Biane:

Vysoké kúpeľňové skrinky

S rastúcim počtom metrov štvorcových rastú aj vaše možnosti. Viac miesta znamená viac skriniek, ktoré si môžete do kúpeľne nainštalovať. Vysoké skrinky skvelo doplnia úložné priestory. Hodia sa pre uloženie uterákov aj najrôznejšej elektroniky. Do týchto skriniek sa často inštalujú aj koše na špinavé prádlo. Vyššie poličky môžete použiť na úschovňu vecí, ktoré by mali byť mimo dosahu detí.

Vyberte si vysoké kúpeľňové skrinky na Biane:

Zavesiť alebo postaviť?

  • Zavesené skrinky musíte privŕtať, avšak odmenou je jednoduchšia dostupnosť priestoru pod skrinkou z dôvodu upratovania. Skrinky tiež vyzerajú veľmi vkusne a priestor opticky zmenšia. Na voľbe však záleží aj pevnosť múrov, prípadne i povolenie vŕtať (napríklad v prenajatom byte).
  • Skrinky na nôžky predstavujú o to jednoduchšiu inštaláciu, hoci prístupnosť priestoru pod nimi môže byť trochu horšia. Dajte si pozor na výber nožičiek či podstavca, preferujte nerezový a odolný materiál. Nožičky by mali byť tiež vyššie. Nábytok, ktorý sa bude priamo stýkať s podlahou, je v tomto ohľade veľmi nepraktický.

Materiál hraje prim

Do kúpeľne vyberajte vždy nábytok, ktorý je do tohto priestoru určený. Prečo? Kvôli vlhkosti. Znesie jej viac, než nábytok trebárs do obývacej izby. Neuškodí mu kolísanie vlhkosti, teploty ani voda. Napriek tomu však dbajte na správnu starostlivosť. Ani ten najlepší nábytok do kúpeľne nemusí odolať niekoľkodňovej kaluži vody, preto pri styku s vodou nábytok dôkladne osušte. Na jeho životnosti sa odrazí aj správne odvetrávanie a vykurovanie. Pozornosť však venujte nielen materiálu samotnej skrinky, ale aj nutných doplnkov. Ako nožičky, tak kovanie a pánty by mali byť z materiálu, ktorý je odolný proti korózii.

  • Laminovaná LTD - patrí medzi najhojnejšie používané materiály. Je lacná, odraziť sa to však môže na životnosti. Vyberajte preto také, ktorého hrany sú lepené kvalitným lepidlom, aby ste eliminovali prienik vody do nábytku. Výhodu je, že si môžete voliť najrôznejšie farby i povrchové úpravy a prispôsobiť tak skrinky v maximálnej možnej miere vašej kúpeľni a farbe obkladu.
  • Masív - ak túžite po dreve, vyskúšajte odolné exotické drevo, napríklad teak alebo wenge), ktoré odoláva vlhkosti i častému striedaniu teplôt. Je drahšie a vyžaduje špeciálne prípravky pre údržbu. Špeciálne laky potrebujete aj pre masív z klasického dreva (či už sa jedná o javor, čerešňu, buk, orech, apod.) Pre svoj robustnejší vzhľad ho voľte do väčších priestorov.
  • MFD doska - predstavuje vhodnú alternatívu pre milovníkov dreva, laik rozdiel medzi MDF doskou a masívom často ani nespozná. Navyše pre kúpeľne bývajú potiahnuté vodoodolnými fóliami. Môžete si vyberať z rozmanitých dekorov, farieb i úprav povrchu.
  • Plast - plastový nábytok je maximálne odolný proti vode a vlhkosti, môžete ho navyše recyklovať. Cena je nižšia, s dlhou životnosťou však nepočítajte. Naraziť môžete aj na nízku nosnosť.
  • Sklo - býva súčasťou mnohých dvierok a skriniek. V kúpeľni má výhodu v tom, že proti vode je odolné, navyše priestor opticky zväčší. Naraziť môžete snáď len pri jeho údržbe, pretože sa na ňom môžu zachytávať kvapôčky vody a vy sa tak nevyhnete častému lešteniu.

Nájdite ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom