Hlavné menu
Rady, tipy, nápady

8 dobrých rád pre tých, ktorých čaká rekonštrukcia kúpeľne

Kúpeľňa je miesto, v ktorom sa musíte cítiť dobre a uvoľnene. Ak tomu tak nie je, skôr alebo neskôr sa rozhodnete pre rekonštrukciu. Pred jej vykonaním si prečítajte týchto 8 rád.

Pred rekonštrukciou kúpeľne si musíte najskôr rozmyslieť jej rozsah, pretože od toho sa bude odvíjať všetko ostatné. Plánujete zasahovať do jadra, alebo vykonať čisto interiérové zmeny? Pri rekonštrukcii tiež záleží na tom, či bývate v byte, alebo dome, samozrejme tiež na finančných možnostiach. Nasledujúce rady by vás mali doviesť k samotnej rekonstukcii, ktorá bude bezproblémová a s jej výsledkom budete spokojní.

1. Zistite si, či potrebujete zmeny ohlásiť na stavebnom úrade

Ohlásenie stavebných úprav a udržiavacích prác na stavebnom úrade musíte vykonať ak mienite akokoľvek zasahovať do nosných stien. Vnútorné murivo stavby je tvorené nosnými stenami, ktoré nesú strechu, strop alebo schodisko, a priečkami. Ak kúpeľňu táto stena tvorí a vy do nej chcete zasiahnuť, obráťte sa na úrad. Buď mu postačí ohlásenie, alebo vám vydá povolenie k stavbe, záleží na rozsahu prác.

2. Koho informovať, ak zmeny vykonávate v byte

Okrem stavebného úradu musíte informovať aj majiteľa, prípadne správcu budovy. To by ste mali vykonať aj v prípade, ak zasahujete do priečok, ktoré nemajú opornú funkciu. V prípade rodinného domu, teda ak ste vlastníkom vy, vám táto starosť logicky odpadá.

3. Zapojte stavebného projektanta

Ten vám pomôže hlavne u rozsiahlejšej rekonštrukcie, pri ktorej dôjde na búranie do stien alebo priečok. Budete potrebovať vedieť, kadiaľ vedie existujúca zdravotná inštalácia, tým sú myslené odpady a prívod vody. To zistíte z nákresov alebo iných dokumentov, ktoré by mal mať každý majiteľ domu. Pokiaľ chcete kúpeľňové vybavenie umiestniť inak ako doteraz, projektant vám s tým pomôže a tieto zmeny navrhne tak, aby boli realizovateľné. Nie všetko je totiž možné a je na projektantovi, aby vám prípadne sňal ružové okuliare z očí.

4. S čím vám pomôže dizajnér či architekt

Nie je pravidlom, že sa interiérový dizajnér orientuje v stavebných veciach. Môže vám navrhnúť typ vane, zrkadlo, osvietenie, rozmiestnenie obkladačiek, dlažby a ostatné dizajnové záležitosti, ktoré tvoria dokonalé podmienky na relaxáciu. Uistite sa však, že sú jeho návrhy v súlade s technickými záležitosťami. Obrátiť sa ale môžete aj na bytového architekta, ktorý väčšinou technickým veciam rozumie lepšie.

5. Určite si zóny kúpeľne kvôli zásuvkám a osvetleniu

Kúpeľňa je miesto, kde dochádza k spotrebe elektriny i vody, a to je nebezpečné spojenie. Preto vzniklo rozdelenie na jednotlivé zóny:

zóna 0 - vnútro vane či sprchovacieho kúta, prípadne priestor pod nimi (= žiadne zásuvky, vypínače, osvetlenie)

zóna 1 - priestor nad vaňou či sprchovacím kútom až do výšky 2,25 metra (= len ohrievač vody či sprchové čerpadlo)

zóna 2 - priestor okolo vane, sprchového kúta a umývadla do vzdialenosti 60 cm (= osvetlenie, kúrenie, ventilátor, všetko vybavené prúdovým chráničom)

zóna 3 - priestor okolo vane, sprchového kúta a umývadla vo vzdialenosti viac ako 60 cm (zásuvky a ostatné spotrebiče)

Podľa týchto zón sa potom pri výbere spotrebičov musíte riadiť stupňom ochranného krytia. To môžete ale začať riešiť až v priebehu rekonštrukcie. Vopred je nutné vyriešiť iba podhľadové LED osvetlenie do výklenku pri vani, ak ho chcete. Je moderné, intímne a pre relaxáciu ideálne. Môže zasahovať do zóny 1, v takom prípade je nutné krytie IP 65, alebo do zóny 2 s krytím IP 44.

6. Ako ušetriť miesto

Vrstvite. Máte práčku aj sušičku? To sú vymoženosti modernej domácnosti, ktoré sú viac či menej samozrejmosťou. Ak bojujete s nedostatkom miesta, a to je dôvodom, prečo ste si sušičku nekúpili, máme pre vás riešenie. Umiestnite ju priamo na práčku. Dôležité nie sú rovnaké značky zariadenia, ale ich šírka, výška a hĺbka. Ak si to chcete "poistiť", k tomu slúži spojovací, vysúvací medzikus, ktorý umiestnite pod sušičku.

7. Nezabudnite na odkladací priestor

Môžete mať to najnádhernejšie zariadenie, ale ak nedomyslíte odkladacie priestory, kúpeľňa dokonalá nebude. Pri každej návšteve budete s týmto nedostatkom bojovať. Kam si položíte špongie, gély, peny a poháre od šampanského? Vytvorte vedľa vane aj umývadla odkladaciu plochu, aj v tomto prípade je dobré poradiť sa s projektantom. Ak kúpeľňu obýva žena alebo lev salónov, kozmetických prípravkov máte určite nespočetné množstvo. Doprajte im svoje miesto.

8. Váhate medzi sprchou a vaňou?

Večná otázka. Pokiaľ máte kúpeľňu dostatočných rozmerov a stav účtu to dovoľuje, môžete samozrejme zvoliť oba varianty naraz. Získate výhody z oboch. Pokiaľ si musíte zvoliť len jedno z umývacích zariadení, zamyslite sa nad jeho primárnou funkciou, vašimi časovými možnosťami a potrebou relaxácie. Sprcha je rýchlejšia a mnohokrát ekonomicky menej náročným variantom, ale ťažko sa v nej zrelaxujete. Do vane môžete pridať rôzne masážne prístroje, môžete ju tak pojať aj ako zdravotnú pomôcku.

Nájdite ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom