Hlavné menu
Rady, tipy, nápady

6 parametrov, podľa ktorých vybrať benzínovú kosačku

Pravidelná starostlivosť o záhradu a jej trávnik je časovo i fyzicky náročná. Ako vybrať benzínovú kosačku, s ktorou bude radosť pracovať? Výber vám uľahčí prehľad 6 parametrov.

Ak nechcete pri kosení trávy počas parného leta vypustiť dušu, budete potrebovať spoľahlivú a cenovo dostupnú kosačku. Pre väčšie trávnaté plochy je vhodným riešením záhradná benzínová kosačka. Výber nie je jednoduchý. Jednotlivé modely sa od seba líšia v celej rade parametrov. Aké z nich si zaslúžia pozornosť?

1. Šírka záberu kosenia

Tam a späť, tam a späť. Pri kosení trávy vás čaká mnoho ciest z jedného konca záhrady na druhý, pretože najefektívnejšie je postupovať pruh za pruhom. Široký záber kosenia znižuje počet pruhov a tým pádom tiež čas, ktorý musíte koseniu venovať. Rozdiel niekoľkých centimetrov dokáže u rozľahlej plochy urobiť naozaj zásadný rozdiel. Majiteľom väčších záhrad odporúčame široký záber kosenia a kosačky s robustným skeletom. Menší záber je vhodný pre členité záhrady s množstvom záhonov či plôch nevhodných ku koseniu.

 • záber 32 cm stačí pre malú záhradu (do 200 m2)
 • záber 40 až 45 cm voľte pre strednú záhradu (do 500 m2)
 • záber 45 až 53 cm je ideálny pre veľké záhrady (nad 500 m2)

2. Výkon motora

Výkon a objem motora je dôležitý prakticky pri každej kategórii záhradnej techniky vrátane benzínových kosačiek. Nedostatočný výkon v kombinácii s malým záberom kosenia a vysokou hmotnosťou kosačky je zdrojom trápenia, ktoré rozhodne nechcete zažívať opakovane. Príplatok za vyšší výkon v čase nákupu je jednoznačne dobrou investíciou. Minimálny výkon pre záhrady od 200 do 500 m2 by mal byť aspoň 5 konských síl (3,73 kW). Výkon tiež ovplyvňuje rýchlosť jazdy.

3. Pojazd

Ak chcete minimalizovať fyzickú námahu pri kosení trávy, je vhodný model s pojazdom. To v praxi znamená, že kosačka ide sama a prekonáva sama tiež prípadné nerovnosti záhrady, vy ju len vediete. Ak ste majiteľom svahovitej záhrady, potom je pojazd naozaj nutným pomocníkom. Niektoré typy benzínových kosačiek sú vybavené variátorom rýchlosti, vďaka ktorému máte možnosť prispôsobiť rýchlosť jazdy.

4. Objem a materiál koša

Možno si hovoríte, že objem koša nie je niečo, čo by vás malo zaujímať. Akonáhle sa naplní pokosenou trávou, jednoducho ho vyprázdnite a behom chvíľky pokračujete v kosení. Taká je teória, ale v praxi vás bude aj menšie zdržanie obťažovať. Dôležitý je tiež materiál, z ktorého je kôš vyrobený.

 • Objem: Malý kôš sa dokáže zaplniť prekvapivo rýchlo a vám sa určite nebude chcieť každú chvíľku behať ho vysypať. Myslite ale aj na to, že čím väčší kôš vyberiete, tým bude po naplnení pokosenou trávou ťažší.
 • Materiál: Plastový kôš sa ľahšie čistí, látkový zase umožňuje prúdenie vzduchu a tým pádom lepšie plnenie trávou. Kompromisom je kombinovaný kôš z plastu a moderných tkanín.

5. Kolesá a rukoväť

Pri nákupe sa zamerajte aj na detaily. Je rukoväť ergonomická a mäkčená? Sú pojazdové kolesá dostatočne veľké a majú kvalitné guličkové ložiská? Množstvo vecí, ktoré treba skontrolovať, záleží na preferenciách a prevádzkovom režime kosačky - čím častejšie musíte záhradu kosiť, tým väčšiu pozornosť by ste mali detailom u každého modelu motorovej kosačky venovať. Pre časté kosenie už spomínaných väčších plôch je vhodnejší vyšší model motorovej kosačky s lepšou výbavou.

 • Velké a široké kolesá oceníte pri kosení plochy nad 200 m2.
 • Mäkčená rukoväť je vhodná pri častom a dlhé kosení.

6. Praktické funkcie navyše

Veľkej popularite sa tešia variabilné kosačky. Niektoré vedia mulčovať, alebo vyhadzovať trávu bočným aj zadným deflektorom. Niekoľko funkcií v jednom ale nevyužije každý záhradkár, a preto pri nákupe premýšľajte nad tým, či nie je variabilný model zbytočný. Za všetko sa platí a nebolo by výhodné utrácať za niečo, čo pri kosení ani nepoužijete.

 • Mulčovač rozmiestňuje rovnomerne pokosenú trávu na trávnik, ktorý tak vyživuje.
 • Deflektor (bočný či zadný) je plastový odvod, ktorý zabezpečuje smerovanie vyhadzovania pokosenej trávy. Oceníte ho pri sekaní dlhšej trávy, teda v momente, keď nekosíte trávu tak často.
 • Elektrický startér je len takou vychytávkou navyše - vďaka čomu nemusíte kosačku štartovať ťahaním za šnúru.
 • Prípojka na záhradnú hadicu uľahčuje čistenie stroja prúdom vody.
 • Indikátor naplnenia koša je tiež pomerne praktický.

Aká benzínová kosačka je vhodná práve pre vás?

 Malá záhrada (do 200 m2)   - stačí záber s veľkosťou 32 cm
  - minimálny výkon 3,73 kW
  - pre rovný povrch nepotrebujete pojazd
  - ak sekáte občas, oceníte deflektor
  - mulčovanie pomáha zbaviť sa buriny a vyživuje trávnik
Stredná záhrada (do 500 m2)   - voľte záber s veľkosťou 40 až 45 cm
  - výkon 3,73 kW a vyšší
  - pre rovný povrch nepotrebujete pojazd
  - ak sekáte občas, oceníte deflektor
  - mulčovanie pomáha zbaviť sa buriny a vyživuje trávnik
Velká záhrada (nad 500 m2)   - zvoľte záber o veľkosti 45 až 53 cm
  - výkon 3,73 kW a vyšší
  - oceníte pojazd aj pre rovný povrch
  - ak sekáte občas, oceníte deflektor
  - zvážte lepšie prevedenie madla a kolies
  - mulčovanie pomáha zbaviť sa buriny a vyživuje trávnik

Vyberte si benzínovú kosačku na Biane: