Hlavné menu
Rady, tipy, nápady

5 krokov k výberu detského písacieho stola

Chcete bez stresu nájsť to najlepšie riešenie pre svoje dieťa? Prejdite si našich 5 bodov výberu a zvíťazíte. Sebe ušetríte veľa peňazí a starostí a svojmu dieťaťu zaistíte zdravé sedenie, napriek hodinám stráveným nad písacím stolom.

Kúpa detského písacieho stola a stoličky môže byť dielom polhodinky v obchode, alebo len niekoľkých kliknutí na internete. Ale pre správny nákup je najdôležitejšia príprava, na ktorej časom rozhodne nešetrite. Ide predsa o zdravie, pohodlie i pocitovú spokojnosť vášho dieťaťa. A samozrejme aj o vašu peňaženku.

V každom prípade platí, že nákupom detskej pracovnej nábytkovej zostavy by ste sa mali zaoberať najneskôr pred nástupom vášho dieťaťa do 1.triedy.

1. Výber podľa vašich priestorových možností

Než sa vôbec pustíte do prieskumu "čo, kde a za koľko", zmapujte si pre seba priestor vašej detskej izby a pred vymýšľaním rôznych riešení, sa tiež trochu zamyslite nad budúcnosťou. Možno má váš malý predškolák súrodenca, ktorý bude za pár rokov tiež potrebovať svoj pracovný stôl a v tom prípade je dôležité s tým počítať. Keď totiž zariadenie izby teraz správne naplánujete, vyhnete sa nielen možným komplikáciám s ďalším prestavovaním nábytku, ale vďaka svojej schopnosti myslieť o krok napred, si tiež ušetríte dosť peňazí.

Pri konkrétnom výbere miesta pre detský pracovný stôl zohľadnite prístup denného svetla, pretože umiestnením pracovného setu čo najbližšie k jeho zdroju, pozitívne ovplyvníte zdravý zrak svojich detí. Nezabudnite však ani na nákup nastaviteľnej a dobre zatienenej pracovnej lampy.

Ďalším dôležitým aspektom výberu je rozhodnutie, či hľadať písacÍ a PC stôl v jednom, alebo či vám priestor umožní tieto dve činnosti od seba oddeliť.

Konkrétny typ stola sa ďalej odvíja od jeho umiestnenia v priestore:

  • stôl bude stáť voľne v priestore
  • stôl bude posunutý k stene
  • stôl bude stáť v rohu miestnosti

2. Výber podľa ergonometrických hľadísk

Detský písací stôl musí zodpovedať výške vášho dieťaťa a stoličky musia spolu s písacím stolom tvoriť zdravý nábytkový set. Z toho dôvodu nie je dobré nakupovať ich oddelene. Do obchodu je najlepšie vydať sa priamo s potomkom a všetko rovno skúšať. Ak nie je to možné, vybavte sa určite metrom a zapísanou výškou svojho dieťaťa.

Pevný pÍsací stôl:

Klasický detský písací stôl má pracovnú dosku vo výške od 70 do 75cm. Takáto výška stola samozrejme nezodpovedá rôznemu vzrastu detí, pretože základným predpokladom zdravého sedenia je nutnosť opierať si pri sedení obe nohy celou plochou o podlahu. Túto skutočnosť bežne rieši nastaviteľná otočná stolička.

Rastúci písací stôl:

e písací stôl, na ktorom je možné nastavovať výšku dosky, väčšinou od 50 do 75 cm. Stôl tak doslova porastie spoločne s vaším dieťaťom a zbaví vás tak väčšiny starostí.

Nastaviteľný sklon pracovnej dosky:

Stolnú dosku je u niektorých typov stolov možné naklápať od 6 do 16 stupňov pri čítaní a písaní, alebo pri maľovaní až do 45 stupňov. Túto možnosť ocenia predovšetkým výtvarne nadané deti, alebo tie, ktoré sa v rámci výučby venujú technickému kresleniu.

Špecifiká písacieho stola, ktorý musí vyhovieť aj ako PC stôl:

Zásadným hľadiskom je v tomto prípade hĺbka. Aby vzdialenosť detských očí od monitora neklesla pod 60cm, musí byť hĺbka stola minimálne 70-80cm. Ďalším aspektom, na ktorý myslite už pri nákupe, je možnosť praktického vedenia káblov a dostatok úložných priestorov. Pri výbere kontajnera nezabudnite, že dieťa potrebuje voľný priestor pre nohy. Malo by tiež pohodlne dosiahnuť na všetky zásuvky, police a pod.

3. Stoličky

Až kombináciou stola so správnou stoličkou dosiahnete zdravého pracovného prostredia. Ideálna je stolička s nastaviteľnou časťou sedacej plochy, nastaviteľným náklonom chrbtového operadla a v prípade variantu s opierkami by aj tie mali mať nastaviteľnú výšku. Polstrovaný sedák je veľmi príjemný, však odnímateľný prací vankúšik navyše zjednoduší všetkým mamičkám údržbu stoličky ohrozené fixami, temperami, plastelínou ...

4. Výber podľa materiálu

Pri rozhodovaní strán materiálu by tou najvyššou prioritou malo byť opäť zdravotné hľadisko. Hoci vás od nákupu dreveného písacieho stola môže odrádzať vyššia cena, jedná sa o prírodný, zdravý a väčšinou aj najpríjemnejší materiál. Ak uvážite navyše, že správne vybraný stôl z masívu môže vášmu dieťaťu slúžiť aj v dospelosti, potom sa práve taká voľba môže stať naopak úsporou.

Lacnejším  variantom je písací stôl v rôznej kombinácii drevo/kov.

Ďalšou možnosťou sú potom stoly z dyhy, či plastu. Tu je ale dobré vziať do úvahy, že tieto umelo vytvorené materiály môžu uvoľňovať ftaláty, formaldehydy a bisfenol, ktoré môžu zdravie vášho dieťaťa negatívne ovplyvniť.

5. Estetické hledisko

Aj nám dospelým ide práca oveľa lepšie od ruky, keď si svoje pracovné prostredie môžeme vytvoriť podľa svojho. Dovoľte preto svojim deťom, aby sa na výbere svojho písacieho stola a stoličky aktívne podieľali. Možným excentrickým a málo praktickým riešeniam zabránite jednoducho tým, že im budete trpezlivo vysvetľovať všetky aspekty. Odporučte výber takých farieb, ktoré budú ladiť s existujúcim zariadením izby. Originálneho výzoru možno predsa oveľa praktickejšie docieliť s pomocou doplnkov. Tie vašu peňaženku toľko nezaťažia a vy tak budete môcť svojim deťom ponúknuť oveľa väčšiu pestrosť izby pri ich obmeňovaní podľa veku a momentálnych potrieb. Ak budete úprimní, vaše deti to ocenia a určite budú rady a rozumne spolupracovať.

Vyberte si detský písací stôl na Biane:

Nájdite ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom