Rady, tipy, nápady

4 základné kritériá, podľa ktorých vybrať stojaciu lampu

Svetlo je v miestnostiach veľmi dôležité. V podobe stojacích lámp slúži však aj ako vkusná dekorácia či príjemné doplnenie večernej atmosféry. Navyše si pod nimi môžete aj čítať.

Stojacie lampy sú obľúbené nielen kvôli tomu, že skrátka a dobre vedia skrášliť akúkoľvek izbu, ale aj preto, že sú aj veľmi účelné. Miestnosť neosvetľujú úplne, čo môže výborne zvýrazňovať atmosféru miestnosti, ak sa chcete napríklad len pozerať na televíziu, ale zároveň poskytujú dostatok svetla na čítanie. Stačí ju umiestniť vedľa obľúbeného kresla, kužeľ svetla namieriť na knihu, urobiť si čas a potom už len užívať chvíle pokoja. Početným využitím sa medze nekladú.

Štyl a design

Dnešná ponuka stojacích lámp je takmer nekonečná. Záleží na vzhľade interiéru, vašom vkuse, štýle a samozrejme i cenových možnostiach. Potom už vyberajte medzi lampami v retro štýle až po vintage, provence, minimalizmus či poslednou dobou populárny škandinávsky štýl, klasický, rustikálny či art-deco. Zlaďte ju s celkovým štýlom vášho obydlia a bude vyzerať dokonale. Nadčasové sú oblúkové lampy, ktoré skrátka vyzerajú dobre kdekoľvek.

Materiál

Materiál sa môže javiť ako banálne kritérium. Ostatne ide tiež ruka v ruke so vzhľadom lampy, so štýlom a predovšetkým životnosťou. Jeho voľbu preto nezanedbajte. Jedine potom môžete vybrať ten najvhodnejší, ktorý sa bude vyznačovať nielen takými vlastnosťami, ktoré potrebujete, ale nakoniec bude vďaka nemu lampa jedinečným a vkusným kúskom vašej domácnosti.

 • tienidlá môžete voliť z lacnejšieho papiera, rovnako dobre poslúži tiež sklo
 • stojany môžete voliť napríklad drevené alebo bambusové, drevo je univerzálnym materiálom, ktorý sa hodí kamkoľvek, u bambusových stojanov starostlivejšie vyberajte umiestnenie lampy
 • univerzálnymi materiálmi pre stojany lámp sú kovy - meď, bronz, nerez, chróm či mosadz, vyznačujú sa veľmi podobnými vlastnosťami, sú veľmi nenáročné na držbu a vyzerajú výborne v akomkoľvek farebne ladenom interiéri
 • netypické riešenie predstavujú lampy, ktorých podstavec je z betónu, vďaka ktorému sú veľmi stabilné a zároveň originálne
 • môžete voliť aj lacnejšie materiál, napríklad plast
 • vybrať si môžete aj tienidlo z luxusného krištáľu, avšak tu si zase priplatíte.

Praktické funkcie

Vedeli ste, že si stojaciu lampu môžete vybrať aj na základe najrôznejších vychytávok, ktoré vám uľahčia život?

 • dotykové zapínanie predstavuje atypický spôsob vypínača, stačí sa jednoducho dotknúť zabudovaného dotykového stmievača
 • stmievač umožňuje nastaviť svetelnú intenzitu, ľubovoľne ju tak môžete zvyšovať, ak chcete mať dostatok svetla napríklad pre návštevu, alebo naopak znižovať a docieliť tak príjemnej večernej atmosféry v miestnosti
 • diaľkové ovládania je poslednou dobou veľmi obľúbenou inováciou svietidiel, môžete nimi ľubovoľne zhasínať aj rozsvecovať, rovnako tak niektoré ovládanie na diaľku umožňuje aj meniť jas či farbu svetla pomocou ovládača. Dnešné moderné vychytávky umožňujú tiež tieto funkcie riadiť z chytrého telefónu pomocou aplikácie

Nešetrite na žiarovkách, šetrite s žiarovkami!

Či už chcete investovať do akéhokoľvek vzhľadu a materiálu rôznych cenových relácií, nezabudnite, že kúpou lampy míňanie nekončí. Nejedná sa o veľkú položku, to iste nie, avšak čím dlhšie lampu používate, tým viac sa prejaví jej spotreba. A je len žiaduce, aby bola čo najmenšia. Energetické triedy podľa spotreby sa delia od najvyššej spotreby po najmenšiu na A +, A ++, A +++, horšie spotreby sú C a D. Tieto hodnoty sú podmienené výberom žiarovky. Investície do drahších žiaroviek sa oplatia nielen kvôli spotrebe, ale aj výdrži. Máte istotu, že hneď po dvoch týždňoch žiarovka nepraskne a nebudete musieť kupovať novú. Naviac sa väčšinou vyznačujú dvojročnou zárukou. Na výber sú rôzne druhy.

 • LED žiarovky patria dnes mezi najoptimálnejšie riešenie. Majú najvyššiu výdrž (výrobcovia uvádzajú okolo 25-100 tisíc hodín), najvyššiu svietivosť, sú odolné voči otrasom a zanedbateľnú spotrebou (okolo 2W a menej). Môžete navyše bez obmedzenia rozsvecovať a zhasínať, prasknutie naozaj nehrozí. Síce si priplatíte, ale verte, že vaša LED žiarovka vám investíciu mnohokrát vráti.
 • Standartné žiarovky sa už nevyrábajú, napriek tomu v obchodoch stále môžete naraziť na predaj starých zásob. Sú veľmi lacné, na núdzové situácie zrejme ideálne, avšak so spotrebou na tom nie sú vôbec dobre. Väčšinu prijatej energie totiž spotrebujú na svetlo, ktoré z nich vyžaruje a minimum na svietenie.
 • Reflektorové žiarovky už podľa názvu svojím typicky reflektorovým ostrovčekom svetla osvetľujú menšie plochy, napríklad rôzne exponáty či predmety. Obstarávacia cena je nízka a o úspornosti nemožno príliš hovoriť, však oproti ostatným ponúkajú dvojitý odraz časti svetla a vysokú intenzitu svetla.
 • Úsporné žiarovky proti tým klasickým ušetria až 80% nákladov. Rozsvecujú sa však pomalšie a nie sú vhodné na časté vypínanie a zapínanie, preto sú ideálne do miestností, v ktorých môžu svietiť dlho a plne svoj úsporný potenciál využiť.
 • Halogénové žiarovky sa vyznačujú intenzivnejším jasom, životnosť oproti štandardnej žiarovke je zhruba dvojnásobná a úspornejšia je o 30%. Nevýhodou je, že vyžarujú veľké teplo. Ak budete mať lampu umiestnenú priamo u kresla či niekde, kde budete teplom obmedzeni, radšej voľte inú alternatívu.

Našťastie môžete vo väčšine prípadov žiarovky ľubovoľne meniť a dokupovať nové (a napríklad aj úspornejšie), keďže výrobcovia rešpektujú už zavedené pätice, do ktorých žiarovky naskrutkujete. Väčšinou informácie o type pätice či závitu nájdete na podstavci lampy či na štítku.

Vyberte si stojaciu lampu na Biane:

Nájdite ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom