Hlavné menu
Ako vybrať...

Vaňa a sprcha v jednom? Poradíme, ako vybrať vaňovú zástenu

Máte v kúpeľni vaňu, ale niekedy miesto kúpeľa preferujete sprchovanie? Ako zabrániť následnej potope? Kúpte si vaňovú zástenu a užívajte si kľudného sprchovania, kedykoľvek sa vám zachce.

Nie do každej kúpeľne sa vojde sprchovací kút aj vaňa. Ak máte iba vaňu, na každodenné kúpele nie je vždy čas ani nálada. Sami iste viete, že sprchovanie vo vani so sebou nesie riziká potopy po celej kúpeľni. Ako tomu zabrániť? Kúpte si vaňovú zástenu. Vďaka nej bude sprchovanie vo vani hračkou.

Podľa čoho zvoliť umiestnenie?

Umiestneniu vaňovej zásteny venujte veľkú pozornosť. Zásteny je možné umiestniť prakticky na každú vaňu. Neexistuje však nič ako univerzálna zástena. Vaňa rohová si vyžaduje inú zástenu, než napríklad vaňa obdĺžniková. Pri výbere sa preto zamerajte na tri základné faktory:

  • rozmer a tvar vane
  • umiestnenie batérie alebo sprchového panela
  • spôsob otvárania

Typy zásten

Spôsobov, ako zabrániť každodennej potope vo vašej kúpeľni je viac. Vyberať máte určite z čoho. Aké sú teda vaše možnosti?

Rámové zásteny

Rámové zásteny sú ohraničené profily. Podľa počtu profilov potom hovoríme o dvoch, troch či trebárs až pětidílných zástenách. Zásteny môžu byť buď pevné, alebo skladacie.

  • Pevné vaňové zásteny sa pridávajú na vane s rovnými okrajmi. Z vane týmto vykúzlite obrovský sprchovací kút. Pre úplné uzavretie je možné použiť aj bočné steny. Pevné zásteny sú všeobecne pevnejšie ako skladacie. Ich nepatrnou nevýhodou môže byť menej vzhľadný horný profil. Tiež sa nehodí k menším vaniam, voľná plocha pre vstup do vane by totiž mala byť aspoň 70 cm.
  • Skladacie vaňové zásteny majú zásadnú výhodu v tom, že po zložení nezasahujú do priestoru a nebránia prístupu do vane. U skladacích zásten berte do úvahy umiestnenie batérie či trebárs podhlavníka. Pri nesprávnom premeraní sa môže stať, že zástena nepôjde zložiť.

Rámy najčastejšie nájdete vyrobené z plastu bielej farby. Tu však pozor na škriabance. Ďalšou možnosťou je hliník, ktorý je voči mechanickému poškodeniu odolnejší.

Bezrámové zásteny

Bezrámové zásteny si začínajú získavať svojich priaznivcov. V modernej kúpeľni vyzerajú výborne. Sú síce drahšie ako rámové zásteny, to ale vyváži ich praktickosť, čo sa údržby týka. Vyššiu cenu spôsobuje použitý materiál. Používa sa väčšinou bezpečnostné sklo. Tieto zásteny oceníte aj pri upratovaní. Absencia rámov vám ušetrí veľa času.

Steny bez rámu sú uchytené na kovových pántoch alebo stĺpcoch. Väčšinou sú otočené až o 180 °. Preto si pred kúpou premyslite, či vám vybraný typ do kúpeľne sadne. Pri strete s umývadlom by nemusela zástena prežiť.

Materiál

Vaňové zásteny sa vyrábajú buď zo skla či z plastu. Lacnejším variantom sú tie z plastu. U sklenených môžete vyberať medzi čírym, matným či mliečnym prevedením. Ak si chcete priplatiť za pohodlie, voľte určite zástenu so špeciálnou úpravou povrchu, ktorá zabraňuje usadzovaniu vodného kameňa a zaistí lepšie stekanie vody.

Údržba

Vaňová zástena zaberá veľký priestor a je stále na očiach. Ak nechcete čistením nečistôt, ktoré sa usadzujú v okolí rámu alebo priamo v nich, tráviť zbytočne veľa času, voľte bezrámové zásteny, ktoré sú na údržbu ľahšie. Tiež sklenené zásteny sa udržujú oveľa lepšie, ako tie z plastu.

Vyberte si vaňovú zástenu na Biane:

Nájdite ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom