Ako vybrať...

Ako vybrať správny vankúš

Spánkom strávite zhruba tretinu života, jeho kvalite je preto dôležité venovať náležitú pozornosť. Nejde len o pohodlnú posteľ a matrac, rovnako potrebný je aj správny typ vankúša.

Výberu správneho vankúša je potrebné venovať náležitú starostlivosť. Každému vyhovuje iný typ a tak je voľba úplne individuálna. Poradíme vám, na čo konkrétne by ste sa pri nákupe vankúša mali zamerať. Jedná sa o výplň, veľkosť a najčastejšiu polohu pri spánku.

Akú výplň zvoliť?

1. Perie

Páperová výplň zaistí príjemnú mäkkosť a tepelný komfort, ktorý oceníte predovšetkým v zimných mesiacoch. Výhodou páperových vankúšov je tiež ich poddajnosť, ľahko si ho vytvarujete tak, ako je vám pohodlné. Perie samozrejme nie je vhodné pre alergikov, ktorí by mali siahnuť skôr po syntetických materiáloch.

+ tepelný komfort

+ poddajnosť

+ dlhá životnosť

- nevhodné pro alergikov

2. Pružná pamäťová pena

Pružná pamäťová pena sa formuje podľa hlavy a následne sa vracia do svojej pôvodnej podoby. Vankúš z pamäťovej peny upokojí spánok tých, ktorí v noci často menia polohu. Zároveň je vhodný pre osoby s problémami krčnej chrbtice, tej vďaka rovnomernému rozloženiu váhy poskytuje dobrú oporu. Nevýhodou je vyššia cena.

+ dobrá opora

+ prispôsobenie sa polohe hlavy

+ vhodný pri problémoch krčnej chrbtice

- vyššia cena

3 . Polyesterové výplne

Syntetické polyesterové výplne sú lacnejším variantom ako vankúše s perím či z pamäťovej peny. Aj napriek tomu dokážu splniť náročné požiadavky. Polyesterové výplne dobre držia tvar a poskytujú potrebnú podporu. Sú tiež vhodnou voľbou pre alergikov. Oproti ostatným typom majú však nižšiu životnosť.

+ nižšia cena

+ dobre držia tvar

+ vhodný pro alergikov

­- nižšia životnosť

Aká je vhodná veľkosť?

Pri voľbe správnej veľkosti je potrebné zohľadniť veľkosť postele a celkový počet vankúšov. Všeobecne platí pravidlo, že čím väčšiu máte posteľ, tým väčší vankúš by ste si mali zaobstarať. Hoci najdôležitejšie sú vaše osobné preferencie. Ak si prajete veľký vankúš na malú posteľ, kúpte si ho. Radi si pred zaspaním čítate? Potom je pre vás ideálnym riešením niekoľko menších vankúšov, ktoré budete môcť pohodlne vrstviť.

Zohľadnite polohu pri spánku

Vankúš by ste tiež mali prispôsobiť polohe, v ktorej najčastejšie spíte.

  • Zaspávanie na chrbte či na bruchu – vhodný je nižší vankúš, ktorý umožní vodorovnú polohu chrbtice a nebude tak dochádzať k preťažovaniu krku.
  • Zaspávanie na boku – zvoľte naopak vyšší vankúš, ktorý vyplní medzeru medzi hlavou a krkom.

Vyberte si vankúš na Biane:

Vyhľadať viac produktov a inšpirácií k tomuto článku