Ako vybrať...

Ako vybrať správnu posteľ?

Vedeli ste, že zhruba tretinu života strávime v posteli? V nasledujúcom článku vám poradíme, ako a podľa čoho vybrať tú pravú posteľ pre vás.

Ak sa vám nespí dobre, pravdepodobne za to môže zle zvolená posteľ či nekvalitné matrace. Vzhľadom k tomu, že až tretinu života strávime v posteli, je dôležité vyberať naozaj starostlivo. Pokiaľ máte doma dokonca desiatky rokov starú posteľ s odležanou penovou matracov, je načase porozhliadnuť sa po niečom novom a uľaviť svojmu chrbtu. Poradíme Vám, podľa čoho posteľ vyberať.

Zle zvolená posteľ môže do značnej miery ovplyvniť kvalitu vášho spánku
Zle zvolená posteľ môže do značnej miery ovplyvniť kvalitu vášho spánku

1. Veľkosť postele

Kvalitný spánok najviac súvisí s kvalitou matrace, roštov a tiež vankúšov a prikrývok. Aj napriek tomu je dôležité vybrať vhodnú posteľ, ktorá nám bude vyhovovať veľkosťou aj pevnosťou materiálu. Zároveň je to investícia na roky dopredu, takže sa skutočne oplatí. Čo sa týka veľkosti, minimálna dĺžka postele je výška človek + 25 centimetrov. Šírka by mala byť aspoň 80 centimetrov, ale bežnejšie je 90-100 centimetrov, ktoré vám zaistia väčšie pohodlie. Štandardné rozmery jednolôžka sú 90 x 200 centimetrov, dvojlôžka 140 x 200, 160 x 200 alebo 180 x 200 centimetrov. Existujú aj predĺžené dĺžky 210 alebo 220 centimetrov.

Veľkosť je prvé kritérium pre výber tej správnej postele
Veľkosť je prvé kritérium pre výber tej správnej postele

2. Výška postele

Posteľ by tiež mala byť dostatočne vysoká. Hygienické minimum je 25 cm. Na zemi sa totiž kumuluje prach, ktorý dýchame, tiež je potrebné prúdenie čerstvého vzduchu. Starší alebo chorí ľudia majú často problémy so vstávaním. Pre nich je ideálna výška až 60 cm. Pre ostatných stačí výška 40 až 50 cm.


3. Čelo postele

Čelo postele nie je nutné pri nohách, môže tam aj prekážať, nemalo by však chýbať v záhlaví. Chráni hlavu pred prievanom a nepadá vám vďaka nemu vankúš, dá sa oň pri čítaní i oprieť. Bočnice sú u dospelého skôr prvok, ktorý prekáža, u detí sú ale vhodné, zabránia pádu dieťaťa z postele.

Čelo postele by nemalo chýbať v záhlaví
Čelo postele by nemalo chýbať v záhlaví

4. Materiál postele

Z akého materiálu je dobré si kúpiť posteľ? Rozhodne neodporúčame voliť tie z drevotriesok, plastových komponentov a ďalších náhrad. Drevo je osvedčená klasika. Zoženiete ho v rôznych podobách, je hrejivé a prírodné. Je vhodné tiež pre alergikov. Podľa toho, aký druh dreva vyberiete si ale priplatíte. Mäkšie drevo ako je borovica či smrek je lacnejšie, za tvrdší masív ako buk, jelša, dub a breza zaplatíte viac. Rámy postelí sa vyrábajú aj z kovu, ktorý je odolnejší ako drevo, strážte si kvalitu spracovania. Posteľ by mala byť stabilná a nevŕzgať. Stále obľúbené sú aj čalúnené postele, na ktoré nedá veľa ľudí dopustiť. Problém u nich je však hygiena a odvetrávanie. Udržuje sa v nich prach i roztoče, na dlhodobé prespávanie nie sú vhodné.

Na záver kupujeme kvalitný matrac. Ako ho vybrať? To sa dozviete v ďalšom článku.

Objavte ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom