Hlavné menu
Ako vybrať...

Ako vybrať správne osvetlenie do každej miestnosti

V každej miestnosti vo vašom byte či dome trávite čas inak a pre každú z činností potrebujete iné osvetlenie. Tlmené, ostré, teplé, studené ... Viete, aké osvetlenie je do jednotlivých miestností vhodné?

Osvetlenie by sme pri zariaďovaní svojho interiéru nemali zanedbávať, je nie menej dôležité ako farba výmaľby alebo vkusný nábytok. Ak nie viac. Veď na intenzite svetla a jeho farbe záleží celková atmosféra, nálada a komfort v byte či dome. Preto sme pre vás pripravili sprievodcu jednotlivými miestnosťami, ktorý vám s výberom vhodného osvetlenia pomôže.

Obývacia izba

Do obývačky voľte mäkké, teplé svetlo. Ak môžete, vyhnite sa v obývacej izbe umiestneniu stropného osvetlenia priamo doprostred miestnosti - vzhľadom na to, že konferenčný stolík spravidla nebýva umiestnený centrálne, nemá to zmysel. Ďaleko praktickejšie je riešiť osvetlenie obývačky pomocou stojacích a nástenných lámp, ktoré môžete nasmerovať rôznymi smermi. Svetlo sa tak rozptýli po celej miestnosti a možno ho prispôsobiť aktuálnej funkcii obývacej izby.

- Pri sledovaní televízie vždy nechajte rozsvietené malé tlmené svetlo, umiestnené napríklad vedľa pohovky tak, aby sa neodrážalo v obrazovke, ani ste ho nemali priamo vo svojom zornom poli.
- Na čítanie je vhodná lampička, umiestnená na vyššom odkladacom stolíku u kresla, či nástenná lampa s kĺbovým ramenom, ktorú ľahko nasmerujete priamo na svoju knihu alebo časopis a pritom nebudete rušiť zvyšok rodiny pri sledovaní obľúbeného seriálu v televízii.
- Aby vás neboleli oči, je vhodné používať stmievače osvetlenia. Zoženiete aj svietidlá so stmievačom priamo zabudovaným, ale môžete si zaobstarať aj stmievač na diaľkové ovládanie, s ktorým je možné regulovať intenzitu svetla všetkých svietidiel v miestnosti.

 

Kuchyňa a jedáleň

V kuchyni je viac než kde inde nutné používať viac druhov osvetlenia. Okrem centrálneho osvetlenia potrebujete dobre nasvietiť všetky pracovné plochy, vhodné je aj vnútorné osvetlenie kuchynských skriniek s pohybovým snímačom.

- Pracovné plochy najlepšie nasvietite žiarivkami alebo bodovým LED osvetlením.
- Teplota svetla je dôležitá: Pre bežnú prevádzku voľte intenzívne biele svetlo, ktoré je na obale zdroja označené ako 4200 K. Pokiaľ však radi svoje pokrmy fotíte alebo jednoducho radi vidíte svoje jedlo v skutočných farbách, potom voľte zdroje produkujúce denné svetlo, teda 5000 K.
- Nad jedálenský stôl zaveste luster s tienidlom a teplým svetlom (2400 K), ktorého intenzitu je možné regulovať podľa potreby. Pre vaše oči to bude počas spoločného stolovania ďaleko príjemnejšie ako ostré studené svetlo.

Spálňa

Do spálne sa v žiadnom prípade nehodí ostré svetlo. Ďaleko príjemnejšie je plošné, menej intenzívne teplé svetlo, riešené napríklad závesným lustrom s niekoľkými ramenami.

- Ak si radi čítate v posteli, nezabudnite na nočné stolíky umiestniť stolné lampy alebo nad čelo postele zavesiť nástenné lampy, najlepšie s otočnou hlavou, aby ste si mohli svetlo namieriť presne tam, kam potrebujete.
- Ak máte v spálni zároveň aj šatníkovú skriňu alebo priamo šatňu, budete potrebovať ešte jasnejšie svetlo, ktoré neskresľuje farby. U zrkadla by vám malo svietiť biele alebo denné svetlo (zdroj označený ako 4000 až 6000 K).
- Do spálne sa tiež hodí nasvietenie podhľadov LED pásikmi alebo bodové osvetlenie, ktoré umocní intímnu atmosféru. Ani tu ale nezabudnite na stmievače, najlepšie s diaľkovým ovládaním.

 

Detská izba

V detskej izbe by ste mali osvetlenie zmeniť v priebehu rokov niekoľkokrát. Základom je ale vždy centrálne stropné osvetlenie alebo luster s tienidlom, aby si mohli deti hrať na podlahe alebo trebárs cvičiť aj za šera. Vyberať môžete aj medzi svietidlami s detskými motívmi!

- Do izbyčky pre malé deti je vhodné zaobstarať nočné svetlá do zásuvky. Budú sa cítiť viac bezpečne a nezakopnú o zabudnutú tatru, až pôjdu v noci na záchod.
- Na písací stôl patrí lampička s ohybným ramenom. Svietiť by mala zo strany tak, aby si dieťa pri písaní alebo kreslení netienilo - pravák teda bude mať lampičku vľavo, ľavák vpravo.
- Malú lampičku na čítanie dajte tiež na nočný stolík, aby si dieťa mohlo pred spaním čítať, alebo prezerať obrázkové knižky. - Variantom je aj nástenná lampička, alebo lampa s klipom, ktorú ľahko pripevníte na čelo postele. Aj tu však platí, že by lampička mala byť umiestnená tak, aby si dieťa netienilo.

Kúpeľňa

Aj v kúpeľni, kde chceme príjemne relaxovať aj vykonávať rutinnú očistu, je vhodné používať niekoľko druhov osvetlenia. Pre osvetlenie celej miestnosti zvoľte centrálne stropné svietidlo alebo bodové osvetlenie. Zároveň v kúpeľni, kde sa kumuluje vlhko, dbajte na dobré IP, čiže krytie osvetlenia - odporúča sa minimálne IP 43, ktoré odolá neúmyselnému postriekaniu vodou.

- Pre každodenné maľovanie či holenie je dôležité osvetlenie zrkadla. To by nemalo skresľovať farby, aby sme na seba dobre videli, preto zvoľte biele svetlo (na obale zdroja označený ako 4000 K), ktoré odhalí všetky nedokonalosti.
- Žlté svetlo umiestnite v kúpeľni tak, aby príjemne osvetľovalo vaňu či sprchový kút. Mäkké svetlo, najlepšie opatrené stmievačom, je pre večerný relax ďaleko príjemnejšie než intenzívne biele svetlo.

 

Predsieň a chodba

Do predsiene je vhodné zaobstarať centrálne stropné či nástenné osvetlenie s pohybovým čidlom - nielenže sa rozsvieti pri otvorení dverí, takže nemusíte pri nočnom príchode domov hľadať vypínač, ale po nejakej dobe sa zhasne, vďaka čomu sa nemusíte rozčuľovať, že zase niektorý člen domácnosti v predsieni nezhasol.

- Pre nočné prechody detí medzi izbičkou a spálňou rodičov, alebo toaletou, sa budú na chodbu hodiť orientačné svetlá.
- Nasvieťte tiež schodisko – buď pomocou tlmeného bodového osvetlenia či LED diód, zabudovaných priamo vo schodoch, alebo pri stene, alebo dvoch väčších orientačných svietidiel. Prvé by malo byť nad spodným schodom, druhé nad odpočívadlom.

Nájdite ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom