Hlavné menu

Ako vybrať vhodný bazén na záhradu a ako sa oň starať

Plánujete kúpu bazéna na zahradu? Ide o dlhodobú investíciu, tak sa usaďte a poďte sa najprv ponoriť do informácií. Pomôžeme vám s výberom, ale aj inštaláciou a údržbou.

https://imaginox.be/galerie

Výber bazénu je dlhodobá investícia, preto je dobré starostlivo sa rozhodnúť a prehodnotiť všetky možnosti. Vďaka článku si spravíte jasno v rozdelení bazénov. Takisto si ujasnite na čo ho chcete využívať a kam ho umiestniť. 


Samotnou kúpou to ale nekončí, k bazénu je potrebné zaobstarať aj ďalšie príslušenstvo. To vám uľahčí pobyt vo vode, ale aj starostlivosť o bazén. 


V článku popisujeme, aj inštaláciu jednotlivých druhov bazénov a tiež na to, ako ich opraviť, ak dôjde k poškodeniu.


Čo v článku nájdete:

 1. Umiestnenie a veľkosť bazéna

 2. Typy bazénov

 3. Inštalácia bazénov

 4. Filtrácia

 5. Bazénové príslušenstvo

 6. Čistenie bazéna a údržba

 7. Zakrytie a zastrešenie bazénov

 8. Oprava bazénov

1) Umiestnenie a veľkosť bazéna

Ako veľký a hlboký bazén vybrať

Než sa dáte do výberu, premyslite si, aký veľký záhradný bazén využijete. Veľkosť sa odvíja od:


 • vašich priestorových možností
 • účelu, ku ktorému ho využijete
 • finančných prostriedkov, ktoré do neho chcete investovať na kúpu a počas prevádzky


Výber tvarov nadzemných bazénov nie je vyložene pestrý. U nafukovacích sú dostupné rôzne veľkosti oválnych a okrúhlych pôdorysov. Pri bazénoch s rámovou konštrukciou k nim ešte pribúda obdĺžnikový tvar. Ak túžite po neobvyklom tvare, vyberte si zapustený bazén.


Pre ochladenie v horúcich dňoch postačí menší rozmer bazéna, pre trávenie času s deťmi, rodinou či priateľmi bude vhodnejší väčší bazén. 


Náruživí plavci určite ocenia bazén menších rozmerov s nainštalovaným protiprúdom. Bežná hĺbka bazénov sa pohybuje medzi 1,2-1,5 m. Nižšia hĺbka zaistí rýchlejší ohrev vody, väčšia hĺbka je vhodnejšie, ak do vody plánujete skákať. 


Pre malé deti je ideálny ešte plytší bazén.

Kam bazén vhodne umiestniť

Bazén musí zapadať do celkového konceptu záhrady. Je potrebné, aby okolo neho bol dostatok voľného miesta, ale tiež je dobré myslieť na to, aby bol na slnečnej strane záhrady a v závetrí. 


A ak zvolíte krytý bazén, v ktorom sa budete kúpať aj v nepriaznivom počasí, určite bude dobré, ak bude blízko dverí. 


Dôležité je myslieť aj na to, že stromy a kríky v blízkosti majú lístie, ktoré bude padať do vody a komplikovať údržbu.

2) Typy bazénov

Na trhu nájdete hneď niekoľko typov bazénov. Na výber máte nafukovacie, fóliové s pevnou konštrukciou a zapustené, v ktorých môžete plávať po väčšinu roka. 

Aký je vhodný práve pre vaše potreby?

Nadzemné bazény

Prvou možnosťou sú nadzemné bazény. Ocenia ich najmä rodiny s deťmi, ktoré si v nich leto užijú naplno. Ich ďalšia výhoda spočíva v nižších obstarávacích i prevádzkových nákladoch. 


Ani montáž nie je nič, čo by ste nezvládli sami. Nemusíte hĺbiť jamu a aj voda sa v nadzemnom bazéne ohrieva rýchlejšie, než v bazéne, ktorý je zapustený do zeme. 


Medzi najväčšie nevýhody patrí:

 • obmedzený výber
 • zložitejší prístup do vody než u zapusteného bazéna 
 • a to, že nie sú vhodné na plávanie


Záruka býva 7-10 rokov, životnosť často dlhšia.

Nafukovacie bazény

Najjednoduchšie riešenie pre horúce letné dni poskytujú nafukovacie bazény. Sú lacné, ich inštalácia je veľmi jednoduchá a prevádzka nie je ekonomicky náročná. 


Cenovo sa pohybujú od niekoľko stoviek za malé bazéniky pre deti, do niekoľkých tisíc za väčšie bazény. 


Menší objem vody v takomto bazéne sa samozrejme prejaví na nižšej spotrebe vody. 


Oproti zapusteným bazénom majú tú výhodu, že sa dajú premiestniť. Takýto bazén je vhodný skôr na osvieženie, než na poriadne plávanie. 


Nafukovací bazén v každom prípade musíte na zimu upratať zo záhrady, aby ho nepoškodi mráz.


Nafukovacie bazény môžeme rozdeliť do dvoch kategórií.


 • Bazény s nafukovacím okrajom (čiže prstencom), ktorý je všeobecne hlbší a väčší. Nafúkne sa len oblý okraj okolo bazénu a vnútro sa plní vodou. Vďaka tlaku a rozpätiu vody sa steny bazéna prispôsobujú hĺbke vody. Takéto bazény sú vhodné pre väčšie rodiny so staršími deťmi.

 • Celonafukovacie bazény najrôznejších tvarov a farieb, ktoré nie sú príliš veľké. Sú vhodné skôr pre deti.


Priemer majú kruhové nafukovacie bazény bežne okolo 3-4,5 m, hĺbka sa pohybuje okolo 70-120 cm. Pre tých, ktorí túžia v bazéne urobiť pár temp je vhodná hĺbka minimálne 100 cm. 


Čím väčší a hlbší bude bazén, tým sa jeho cena pohybuje vo vyšších reláciách. Ak vám stačí menšie ovlaženie, zvoľte hĺbku 70 cm na výšku a postačí vám bazén s priemerom 3 m.

Bazény s rámovou konštrukciou

Medzi pravdepodobne najobľúbenejšie nadzemné bazény u nás patrí bazény s rámovou konštrukciou. 


Sú drahšie ako nafukovacie bazény, ale aj tak sú stále veľmi cenovo dostupné a pomerne odolné. Vyberať môžete z tvarov:

 • kruhových
 • oválnych
 • obdĺžnikových


Základom tohto bazéna je plastová alebo kovová konštrukcia s protikoróznou vrstvou v kombinácii s mäkčeným PVC. 


Samotné zostavenie bazénu zaberie len niekoľko desiatok minút. 


Bazén je odolný, ale na zimu je vhodné ho upratať, aby ho nepoškodil mráz.


Pokiaľ chcete nadzemný bazén, ktorý nie je potrebné na zimu upratovať, vyberte bazén so stenami z oceľového plechu s protikoróznou úpravou potiahnuté fóliou z PVC. 


Tento typ ponúka hneď niekoľko dekorov, jedným z nich je imitácia dreva, ktorá na záhrade pôsobí veľmi prirodzene.Bazén je odolný a môže byť vonku celoročne. 


Pred zimou vždy:

 • odpojte filtráciu
 • ošetrite vodu prípravkami na zazimovanie
 • dajte do vody prázdne PET fľaše, aby mrznúca voda neroztrhla bazén a mala sa kam rozpínať

Zapustené bazény

Zapustené bazény sú veľmi estetické, ale jedná sa o výrazne vyššiu investíciu, než u nadzemných bazénov. 


Ak túžite po bazéne, ktorý je vhodný na plávanie a dá sa do neho aj skákať, je to určite tá správna voľba. 


Náročnejšia bude však aj samotná výstavba, na ktorú je lepšie si objednať firmu, ktorá vyhĺbi jamu pomocou techniky. Samotnú montáž bazéna potom určite tiež zverte do rúk odborníkom. 


Väčšie náklady vyvážia dlhšiu životnosť, zapustené bazény môžu vydržať aj desiatky rokov. 


Vďaka zastrešeniu bazéna v ňom môžete plávať o niekoľko mesiacov dlhšie, než je bežná kúpacia sezóna. Vyrábajú sa v niekoľkých prevedeniach:


 • Prvou možnosťou je bazén z betónu. Betón je odolný materiál a pri výstavbe je možné regulovať sklon dna. Pri poškodení tohto typu bazéna vás čakajú náročnejšie opravy.
 • Ďalším variantom sú fóliové bazény, pri ktorých sa prípadné opravy dajú vykonať aj bez nutnosti vypustenia vody. Aj tento druh bazénov je pomerne odolný.
 • Lacnejšoou možnosťou zapustených bazénov sú laminátové bazény. Majú nesmiernu výhodu v jednoduchej montáži aj ľahkej údržbe. Nevýhodou je menší výber tvarov než u predchádzajúcich dvoch druhov.
 • Plastové bazény patria medzi finančne najmenej náročné prevedenia. Ich montáž je rýchla a údržba jednoduchá, nevýhoda tkvie v nižšej estetickosti.
 • Veľmi odolné, a to aj voči mrazom, sú nerezové bazény. Ich životnosť je bez debát najdlhšia a ponúka i skvelé hygienické štandardy. Ich údržba je jednoduchá s minimálnymi nákladmi. Ich obstarávacia cena je vyššia.


3) Inštalácia bazénov

V tejto kapitole sa zbežne pozrieme na inštaláciu nadzemných bazénov, aby ste vedeli, čo vás čaká. Pre podrobnejšie inštrukcie nezabudnite nahliadnuť do návodu vybraného bazéna, kde je všetko popísané krok za krokom.

 1. Vyrovnajte terén na mieste, kde bude bazén postavený. To možno urobiť odkopaním prebytočnej zeminy alebo dorovnaním pomocou zeminy, či jemného piesku. Nikdy nepoužívajte štrk. Zemina musí byť pevná, takže novo dovozenú zeminu udupte.
 2. Odstráňte všetky ostré predmety, ktoré by mohli bazén poškodiť. 
 3. Pod bazén je najlepšie umiestniť geotextilnú podložku. Tá zamedzí prerastaniu trávy aj plesniveniu.
 4. Na určenom mieste bazén rozložte a nechajte ležať približne hodinu, než zmäkne materiál.
 5. Pripravte si filtráciu a bazén otočte tak, aby otvory na pripojenie filtrácie boli natočené správne, neskôr už nebude možné s bazénom manipulovať.


Ďalšie kroky sa líšia podľa toho, aký bazén ste si vybrali:


U nafukovacích bazénov nafúknite golier bazéna a začnite napúšťať vodou.


Pri bazénoch s rámovou konštrukciou prevlečte plastové telo pevnými dielmi. Tieto uchytené časti potom zložte do tvaru pôdorysu bazénu a upevnite na stojany. Potom rozprestrite fóliu na dne, pretiahnite cez okraje bazénu a upevnite lištami. Nenapúšťajte ešte bazén úplne, ale len do úrovne asi 10 cm a fóliu na dne uhlaďte.


Pri bazénoch, ktoré tvoria pláty plechu, sa spojí spodnej profilová lišta do kruhu a potom sa rozvinie kovová stena. Nezabudnite na ochranné rukavice. Stenu zasaďte do spodnej profilovej lišty a priskrutkujte. Skrutky zakryte plastovými pásmi. Na postavené steny uchyťte bazénovú fóliu a pripevníte ju lištami. 


Teraz je na rade montovanie vonkajších strán bazéna. Ďalej sa montuje spätný ventil a na príslušnom mieste sa vyreže do fólie otvor pre skimmer, ktorý namontujete hneď potom.

4) Filtrácia

Čistá voda závisí predovšetkým na vhodne zvolenej filtráciu. 


Akú filtráciu si vybrať?


 • kartušová filtrácia je vhodná pre menšie bazény
 • pieskovcová filtrácia zvládne vyčistiť aj tie väčšie bazény


Pri výbere zohľadnite veľkosť bazénu, aby vybraná filtrácia zvládla vodu čistiť. Výkon filtrácie ideálne nadimenzujte, pretože voda by sa mala v bazéne otočiť niekoľkokrát za deň. 


Keď vydelíte objem bazénu štyrmi, získate tzv. kubíkový objem čerpadla. Výkon čerpadla by nikdy nemal byť menší ako výsledné číslo, ak bude vyšší, je to jedine dobre. Najmä ak plánujete k filtrácii pripojiť aj solárny ohrev a bazénový vysávač.

Kartušová filtrácia

Táto filtrácia je poháňaná elektricky a k bazénu je pripojená pomocou dvoch hadíc. Jej obstarávacie náklady sú nízke a je nenákladná na prevádzku. 


Nevýhodou je, že je vhodná len pre malé bazény do 8 m3 a je potrebné pravidelne vymieňať kartušovú vložku, inak nebude vodu čistiť.

Piesková filtrácia

Drahšia, ale výkonnejšia je piesková filtrácia. Voda je čistená filtrovaním cez kremičitú náplň, ktorú stačí meniť len raz za dva roky. 


Tým, že filtruje veľmi účinne, sa znižujú náklady na bazénovú chémiu. 


Pieskovú filtráciu možno napojiť aj na solárne panely či bazénové vysávače.

5) Bazénové príslušenstvo

K spríjemneniu samotného kúpania si určite premyslite aj kúpu solárneho ohrevu. Ten vyberajte podľa toho, aký veľký bazén budete ohrievať. 


Tepelným stratám pomôže zabrániť aj solárne fólie alebo zastrešenie. Aby ste mali prehľad o teplote vody, nezabudnite zaobstarať teplomer. Vyberať môže z plávajúcich a neplavajúcich, ktoré šnúrkou pripevníte napríklad ku schodíkom.


Pri nadzemnom bazéne myslite aj na ľahký prístup do vody. Poslúžia vám vhodné schodíky. 


Deti potom zaiste ocenia aj šmýkačku.


Bazénové príslušenstvo vám spríjemní pobyt vo vode. Tiež vám pomôže predchádzať znečisteniu bazéna.


Na mechanické odstraňovanie usadenín a nečistôt z vody bazéna si zaobstarajte bazénové sieťky, ktoré slúžia na zachytenie nečistôt plávajúcich po hladine bazéna, napr. listov alebo hmyzu.


Tiež sa oplatí aj bazénový vysávač, ktorý odstraňuje nečistoty z dna bazéna. Podľa veľkosti bazénu potom voľte aj typ vysávača.


Z hladiny vody zbiera nečistoty aj skimmer. To je nádoba, ktorá je spravidla umiestnená v bazénovej stene alebo je zavesená na nej. Zozbierané nečistoty ďalej putujú do filtračného systému. Tým eliminuje vznik rias a usadenín.


Proti znečisteniu je vhodná aj prevencia. Zaobstaraním spŕšky k bazénu zamedzíte tomu, aby sa do neho zaniesli nečistoty na chodidlách alebo na tele. Pre väčší komfort ju môžete kúpiť napríklad so solárnym ohrevom, aby tak sprchovanie pred kúpaním bolo príjemnejšie.

6) Čistenie bazéna a údržba

Kontrola pH vody

Aby ste mohli zvoliť správne prostriedky na čistenie vody, je nutné skontrolovať pH v bazéne. To môžete vykonať pomocou testovacích papierikov na jedno použitie alebo elektronických testerov. 


Ideálna hodnota pH vody v bazéne by sa mala pohybovať okolo 6,8-7,6 a merať by sa mala aspoň raz týždenne. 


Od tejto hodnoty sa odvíja voľba správneho prípravku (pH plus alebo pH mínus). 


Tiež je dôležité si strážiť tvrdosť vody, kontrolovať by sa mala raz za mesiac. Ideálna hodnota sa pohybuje okolo 10-19 stupňov. Ak je hodnota vyššia, použite prípravky pre zmäkčenie vody.

Dezinfekcia vody

Filtrácia síce môže urobiť veľa, avšak stopercentne čistú vodu vám nezaručí. Bazénová chémia je k úprave vody nutná. 


Vo vode je potrebné strážiť množstvo chlóru. K tomu môžete tiež využiť elektronické testery alebo testovacie pásky. Rozlišujte dva typy chlóru:

 • viazaný chlór, ktorý je vo väčšom množstve skôr škodlivý a nemá zásadný dezinfekčné účinky, navyše sa vyznačuje silným chlórovým zápachom
 • voľný chlór je pre dezinfekciu vody kľúčový, k správnemu dávkovanie chlóru vám pomôže plávajúci dávkovač, ktorý chémiu do vody dávkuje prostredníctvom tabliet


Bezchlórové prípravky

Bezchlórová chémia je vhodná pre alergikov či deti. 


Je síce drahšia, no jej výhodou je, že sa nemusíte potýkať s nepríjemným chlórovým zápachom. Ak vám chlór skrátka vadí, štípu vás z toho oči a nevyhovuje vám, je pre vás bezchlórová chémia skvelým riešením. 


Na trhu sú alternatívy v podobe výrobkov na kyslíkovej báze, brómových brikiet, morskej soli alebo UV lampy, ktorej žiarenie vodu zbaví baktérií a vírusov. Na podobnom princípe fungujú tiež ionizátory, ktoré pracujú na princípe uvoľňovanie iónov striebra do vody, čím opäť zabraňuje tvorbe baktérií, vírusov a rias.

Slaná voda v bazéne

Bazén so slanou vodou je skvelé riešenie pre alergikov a citlivých jedincov. Aj pri slanej vode je síce voda tiež ošetrená chlórom, ale šetrnejšie. 


Do bazénu nie je nutné pridávať ďalšiu chémiu, je len potrebné nainštalovať solonizačnú jednotku, ktorá slanú vodu premieňa na plynný chlór. Ten nemá typický chlórový zápach a alergici ho dobre znášajú. 


Na slanú vodu môžete prejsť aj bez vypustenia už napustenej vody, solinátor je možné nainštalovať do už napusteného bazéna. 


Aby všetko fungovalo, ako má, je potrebné dodržiavať odporúčané dávkovanie soli.

Riešenie problémov kvality vody

Niekedy sa môže stať, že sa voda zakalí alebo sa v nej začnú tvoriť riasy. Aj s tým sa dá pracovať pomerne dobre.


Mliečna voda v bazéne?


Ak je v poriadku pH a  problém nie je ani v nedostatočne fungujúcej pieskovej filtrácii, pomôžu tzv. flokulanty (vločkovače), ktoré zrážajú nečistoty v bazéne do väčších celkov. Tie potom ľahšie zachytí filtrácia. Dbajte na presné dávkovanie, väčšie množstvo by vodu mohlo opäť zakaliť.


Je voda v bazéne zelená alebo zakalená? 


V tom prípade pomôžu šokové prípravky, ktoré sú určené pre rýchlu dezinfekciu. So zakalenou vodou pomôže aj prejasňovač, ktorého jemné častice sa zhluknú dohromady a ich odstránenie pomocou filtrácie je tak ľahšie.


Ďalším problémom, ktorý sa môže objaviť, sú riasy v bazéne. Tých sa zbavíte pomocou prípravkov proti tvorbe rias. Majú preventívne aj aj likvidačné účinky. V horúcich dňoch je dobré používať šokové prípravky ako prevenciu.


Ak sa vám ani napriek všetkej starostlivosti nepodarilo dať vodu do poriadku, neostane vám nič iné, než bazén vypustiť, mechanicky vyčistiť a napustiť ho znovu čistou vodou.

7) Zakrytie a zastrešenie bazénov

Zakrytie bazéna vám výrazne predĺži kúpaciu sezónu aj v nevykurovanom bazéne, pretože pomôže udržať príjemnú teplotu vody dlhšiu dobu. Tým pádom aj šetrí náklady. 


Ďalšia výhoda zakrytého bazénu spočíva aj v obmedzení nečistôt, ktoré by inak do bazéna mohli napadať. 


Zastrešenie môže fungovať ako bezpečnostná poistka proti nechcenému pádu detí či domácich maznáčikov do nestraženého bazéna. 


Aké možnosti krytého bazéna máte?

Zakrytie bazéna

 • Najlacnejším variantom zakrytia, ktorá chráni pred nečistotami a udržuje teplú vodu, je solárna bublinková fólia. Pozor si dajte ale na to, že ak do zakrytého bazéna spadne dieťa, fólia ho neunesie.
 • Ďalšou možnosťou, ako zakryť bazén, je bezpečnostná plachta, ktorú napnete nad hladinu bazéna. Tá udržuje príjemnú teplotu, chráni pred padajúcimi nečistotami, a navyše unesie aj dospelého človeka.
 • Bazén možno zakryť aj pomocou lamiel, ktoré fungujú na podobnom princípe ako rolety na oknách. Aj lamely sú bezpečné a unesú aj dospelého človeka v prípade, že by do bazéna spadol. Oproti plachte je ich používanie pohodlnejšie.

Zastrešenie bazéna

Aby ste bazén mohli využívať aj za nepriaznivého počasia, vyberte si zastrešenie bazénu. “Strecha” je vyrobená z textilu, fólie a hliníkových rúrok. 


Voda v zastrešenom bazéne vydrží o niekoľko stupňov teplejšia. 


Za chladnejšieho počasia sú teda tepelné straty len minimálne, v slnečných dňoch voda ešte viac akumuluje teplo.


 • Zvoliť môžete zastrešenie s kĺbmi s kruhovým alebo oválnym pôdorysom, ktorú pri používaní bazéna ľahko sklopíte. 
 • Ďalšou možnosťou je zastrešenia bez kĺbov, do ktorého je prístup vstupnými dvermi, ktoré možno vyrolovať. Takéto zastrešenia bývajú viacúčelové, takže ak si budete chcieť užívať tieň na záhrade a slnko pri vode, stačí stan premiestniť.


U zapustených bazénov si môžete predĺžiť kúpaciu sezónu až o šesť mesiacov vďaka posuvnému bazénovému zastrešenie, ktoré sa často vyrábajú priamo na mieru. 


Zastrešenia sa vyrábajú aj uzamykateľné, takže budete mať prehľad, čo sa vo vašom bazéne deje a navyše sa nemusíte obávať, že by do bazéna ktokoľvek spadol a utopil.

8) Oprava bazénov

Lepenie bazénov pod vodou

Nadzemné bazény sú síce lacnejšie, ale tiež náchylnejšie na poškodenie. Ak ste sa príliš zabávali, neopatrne posunuli schodíky alebo bazén poškodili pri čistení, nezúfajte. 


Plášte sú vyrobené z mäkčeného PVC a podobných materiálov, a idú ľahko zlepiť aj bez nutnosti vypustenia vody. 


A čo k lepeniu bazénu pod vodou potrebujete?


V prvom rade špeciálne lepidlo na báze polyuretánového kaučuku a záplatu, ktorá býva dodávaná v sade s lepidlom. Záplata musí byť minimálne o 1 cm väčší, než je poškodené miesto, inak by sa trhlina stále zväčšovala aj po zalepenie. 


Záplaty sa dajú zaobstarať aj samostatne podľa veľkosti, ktorú potrebujete. 


Na trhu sú aj samolepiace záplaty, ktoré sú vhodné na opravu častí bazéna nie trvalo pod vodou, napríklad nafukovacieho prstenca.


Ako zalepiť bazén:

 1. Naneste lepidlo len na záplatu.
 2. Po nanesení lepidla priložte záplatu na poškodené miesto a dôkladne ju pritlačte, uhlaďte a držte niekoľko minút.
 3. Bazén je možné používať okamžite, ale majte na pamäti, že na dané miesto nesmiete stúpať či sa o neho opierať ešte minimálne 12 hodín.

Výmena bazénovej fólie

 1. Vypustite vodu z bazéna a zložte vrchný lišty, ktoré fóliu pridŕžajú. Potom už môžete zložiť samotnú fóliu.
 2. Pred umiestnením novej fólie skontrolujte podložie, či na ňom nie je niečo, čo by ju mohlo poškodiť, či je v poriadku aj geotextilnú podložka a nikde nič neplesnivie. Ak by nebola v poriadku, vymeňte ju.
 3. Novú fóliu vybaľte a rozprestrite rovnomerne po dne bazéna. Následne ju pretiahnite cez hranu bazéna a upevnite lištami.
 4. Napustite približne 10 cm vody na dno a fóliu na dne uhlaďte.

Nájdite ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom