Hlavné menu
Rady, tipy, nápady

2 otázky, ktoré vám pomôžu k výberu lustra

Luster je zdrojom svetla v obývacej izbe, spálni alebo detskej izbe. Do každej z miestností sa ale hodí iný typ. Okrem svetelnej musí luster spĺňať aj funkciu estetickú.

Najskôr je potrebné uviesť rozdiel medzi lustrovým a stropným osvetlením. Luster zasahuje do priestoru, býva zavesený na lanku, alebo z neho naopak nejaké ozdobné prvky vychádzajú. Stropné svetlo je priľnuté k stropu. Z tohto rozdielu je jasné, že luster sa hodí do miestnosti o určitej veľkosti a výške. Do komôrky s rozmermi 1 x 2 metre by bola voľba lustra nelogická.

Ak máte dostatočne veľkú miestnosť a nie príliš nízke stropy, poradíme vám, ako luster správne vybrať.

1. Do akej miestnosti luster vyberáte?

Obývačka vyžaduje viac ako jeden zdroj svetla. Luster tú slúži k celkovému osvetleniu izby a umiestňuje sa najčastejšie do stredu miestnosti alebo nad konferenčný stolík. Ak chcete nejaký extravagantnejší kúsok, obývacia izba je k tomu ideálna, zaujmete ním aj návštevy. Časť miestnosti, kde je sedacia súprava, ešte presvetlite iným typom osvetlenia.

Kuchyňa a jedáleň slúži na varenie a jedenie. Verejné jedálne musia spĺňať množstvo hygienických pravidiel. Tak prečo nezvýšiť faktor čistoty aj v domácej kuchyni? Voľte preto čistejšie línie lustrov. Ľahko dostupné a umývateľné. Minimalizujete tak množstvo prachových nečistôt. Luster je najčastejšie umiestnený nad jedálenským stolom a je posadený nižšie. Samozrejmosťou by malo byť tienidlo.

Spálňa je zdrojom pokoja, pohody a odpočinku. Taký by mal byť aj nábytok a doplnky. Opýtajte sa sami seba: ktorý tvar a materiál vás ukľudňuje? Je to teplý krištáľ, alebo symbol prírody - drevo? Ani jemný dizajn váš kľud nezachráni, ak zvolíte silné jednobodové a ničím netlmené svetlo. Siahnite preto radšej po lustre s tienidlom a slabšej žiarovke.

V detskej izbe môže mať luster hravejšie prevedenie, záleží na veku dieťaťa. Práve tu môžete voliť plastové lustre, ktoré sa predávajú v širokej škále farieb, vzorov a motívov. Umiestnený býva ako centrálne osvetlenie uprostred miestnosti a svetlo by malo byť dostatočne silné.

2. V akom štýle je zariadený váš interiér?

Luster má niekoľko funkcií. Okrem osvetlenia je to aj funkcia estetická. Tá je u tohto druhu osvetlenia dominantnejšia ako u ostatných, vzhľadom k tomu, že je skutočne výrazné a na očiach. Často ide o veľmi dizajnovú záležitosť, či už s prvkami nadčasovosti, trendov alebo histórie. Stále ale platí, že by ste dizajn lustra mali voliť s ohľadom na ďalšie vybavenie miestnosti, aby to nebolo takpovediac každý pes, iná ves. Vieme, aké lustre sa hodia pre konkrétny interiérový štýl:

  • tradičný štýl – luster krišťálový, sklenený alebo kombinácia dreva so sklom
  • rustikálny, vintage a provence štýl – drevený, prútený, kovový, sklenený či kombinovaný luster, ktorý pôsobí vidieckym dojmom (typická je patina či biely náter)
  • moderný štýl – originálne, nekonvenčné lustre, napríklad v kombinácii matného chrómu a akrylu
  • škandinávsky a industriálny štýl – lustre v podobe starých kovových továrenských lámp či odhalených žiaroviek na farebných textilných kábloch

Pokiaľ máte vo výbere lustra jasno, nezabudnite sa ešte zamyslieť nad typom žiarovky. Chcete svetlo teplé, alebo studené? Je v tom veľký rozdiel. Viac si prečítajte v našich článkoch 4 tipy, ako do vášho domova vybrať správne žiarovky a Čo všetko by ste mali vedieť, než si kúpite žiarovku.

Vyberte si luster na Biane:

Nájdite ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom