Rady, tipy, nápady

4 tipy, ako do vášho domova vybrať správne žiarovky

Nie je žiarovka ako žiarovka, čo zistíte veľmi skoro, keď v obchode stanete pred nebývalým množstvom možností a nebudete sa môcť rozhodnúť. Nákup sa potom môže na kratučký moment zdať ako zlý sen, ale nezúfajte si, stačí zvážiť tieto 4 veci.

Použitie viacerých druhov svetla zefektívni rozsvietenie priestoru a podčiarkne aj celkovú atmosféru miestnosti. Výber žiaroviek preto nepodceňujte a vyberte ich vhodne podľa ich vlastností, pretože každá môže do vášho obydlia vniesť niečo trochu iné. Hľadajte teda také parametre, ktoré sú pre vás dôležité.

1) KAŽDÁ ŽIAROVKA MÁ INÉ VYUŽITIE

Nie vždy si uvedomujeme, že žiarovky v našich domovoch plnia niekoľko rôznych funkcií. Na jednej strane si vyberáme svetlá, ktoré aktívne rozžiaria priestor, na strane druhej si ale svietime len na jednu plochu. Voľbou konkrétnych vlastností žiaroviek môžete miesta v priestore zvýrazniť, utlmiť alebo celému interiéru dodať dramatickejšiu atmosféru. Podľa požadovaného výsledku je potom potrebné zvoliť aj vhodný typ žiaroviek s ohľadom na príkon a počet lúmenov. Pre osvetlenie určené k dlhodobému svieteniu je rozhodne vhodné voliť LED žiarovky, pretože majú veľmi nízku spotrebu energie.

 

2) DBAJTE NA SPRÁVNÝ UHOL SVIETENIA

Pozor si dajte aj na správny uhol svietenia - značí rozptyl svetla do priestoru. Niektoré žiarovky svietia iba priamo nahor, iné viac do strán. Všeobecne platí, že čím väčší je uhol uvedený na obale, tým žiarovka svieti viac do svojho okolia. Menší uhol sa hodí predovšetkým do lampičiek, ale na prežiarenie celej miestnosti voľte žiarovky s väčším uhlom.

 

3) NA MIESTNOSTI ZÁLEŽÍ

Veľké miestnosti si potom tiež zaslúžia väčšiu starostlivosť, čo sa týka výberu vhodného osvetlenia. Aby ste dosiahli kvalitného rozsvietenia izby, budete musieť voliť žiarovky s vyššími hodnotami svetelného toku. Jednoducho povedané - veľké miestnosti potrebujú žiarovky s vysokým počtom lumenov. Okrem svietivosti však musíte zvážiť aj to, do akej miestnosti osvetlenie kupujete. Kým v obývacej izbe či spálni oceníte mäkké, teplé svetlo, v pracovni uľavíte očiam bielym, studeným svetlom.

 

4) BERTE DO ÚVAHY FARVU STIEN

Na dosiahnutie perfektného vzhľadu vášho domova a tiež na skvelom pocite pohodlia sa podieľa celý rad faktorov. Okrem štýlového a praktického nábytku, chytrého rozvrhnutia, tiež farebná kombinácia a samozrejme voľba svetla. V prípade, že ste milovníkmi sýtych farieb, ktoré hojne používate aj na stenách, dbajte starostlivejšie na výber žiaroviek. Čím je izba tmavšia, tým viac lumenov bude potrebné na jej kvalitné osvetlenie. Výber teploty a farby svetla sa potom môže so vzhľadom interiéru vhodne dopĺňať, čím v priestore docielite zaujímavých svetelných efektov.

Nájdite ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom