Hlavné menu
Rady, tipy, nápady

Čo všetko by ste mali vedieť, než si kúpite žiarovku

Rozbila sa vám žiarovka, vyrazíte do obchodu, vyberiete si inú a doma zistíte, že vlastne vôbec nesvieti tak, ako ste si predstavovali. Čo by ste mali všeobecne o žiarovkách pred zakúpením vedieť a čo sa dozviete z obalu?

Niektoré nákupy sú skutočná veda a práve u žiaroviek sa o tom vôbec nedá pochybovať. Existuje veľké množstvo parametrov, ktoré musíte poznať, aby ste vybrali vhodne a žiarovka vo vašom domove splnila svoj účel. Pri vyberaní konkrétnych vlastností dbajte aj na to, do akej miestnosti ju chcete umiestniť a na aký účel. Iné svetlo sa hodí do obývacej izby, než napríklad k detskému pracovnému stolu.

 

TYP PäTICE/ZÁVITU

Rozhodne najdôležitejšia je u žiarovky pätica alebo závit. Ak totiž tu zvolíte zle, budete sa na nové žiarovky môcť doma tak akurát pozerať, ale práve dvakrát si s nimi neposvietite. Základný rozdiel medzi päticou a závitom je, že pätica sa zasúva, zatiaľ čo závit sa skrutkuje. Medzi najčastejšie typy závitu potom patrí E14, E27 a E40 (E v skratke znamená Edison a číslo priemer závitu v mm). Medzi klasickými päticami nájdete GU10, GU4, GU5,3 a MR16. Príznačné sú predovšetkým pre halogénové svetlá.

Než kúpite žiarovku, uistite sa, že má presne takú päticu, ktorú potrebujete

ŽIVOTNOSŤ

Ďalším dôležitým údajom, uvedeným na obale je životnosť, ktorá sa zvyčajne udáva v počte hodín. To však neznamená dobu, počas ktorej žiarovka svieti, ale iba strednú hodnotu. Jednoducho povedané - polovica výrobkov tento údaj splní a svieti ďalej, druhá polovica nie.

 

FARBA A TEPLOTA SVETLA

Každá žiarovka má tiež inú farbu svetla, ktorá je meraná v kelvinoch. Ak teda uvidíte na obale informáciu 6 000 K, znamená to, že sa jedná o studené, biele svetlo, vhodné pre miestnosti, kde veľa namáhate oči (kancelárie, pracovne ...). Všeobecne platí, že čím menej stupňov, tým pôjde o teplejšie biele svetlo. Pozor si ale dajte v prípade, že kupujete do jednej miestnosti viacej žiaroviek, u ktorých je uvedené rozpätie K. V týchto prípadoch sa totiž môže stať, že bude každá svietiť trochu inou farbou.

Farba svetla je dôležitá: čím menej kelvinov (K), tým teplejšie svetlo

TYP ŽIAROVKY

Výber vhodného typu sa samozrejme odvíja tiež od svietidla, do ktorého chcete žiarovku umiestniť. Než teda vyrazíte do obchodu, overte si, či sa do vašej lampy naozaj hodí dlhá žiarovka, alebo by bolo vhodnejšie kúpiť tvar kvapky či sviečky. A aby toho na výber nebolo málo, môžete napríklad do detskej izbičky zvoliť žiarovku v nejakej konkrétnej farbe, alebo interiér ozvláštniť dekoratívnymi retro žiarovkami, ktoré obstoja ako doplnok aj samostatne. Ponuky a možnosti sú dnes tak široké, že si každý môže nájsť to pravé práve pre seba a svoj domov.

 

SVETELNÝ TOK

Hoci sa predtým žiarovky vyberali predovšetkým podľa výkonu, dnes už to s ohľadom na LED žiarovky nie je najvýhodnejšie. Veľká hodnota wattov u LED žiaroviek totiž nevyhnutne neznamená, že budú aj viac svietiť. Preto sa od tohto kritéria upúšťa a nahrádza ho svetelný tok udávaný v lúmenoch. Hodnota svetelného toku znamená, koľko svetla svetelný zdroj vyžiari do priestoru okolo seba. Rozpätie sa dnes pohybuje od 200 lm do 3 500 lm. Pre predstavu 25 W je v prepočte zhruba 220-250 lm.

Nájdite ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom