Hlavné menu
Inšpirácie

Tri tipy, ako sa inšpirovať komerčnými priestormi

Nielen interiér bytov a rodinných domov sa premieňa v dôsledku trendov a noviniek. Veľkou premenou prechádzajú tiež komerčné priestory a ich vybavenie, či už sa jedná o kaviarne, predajne či banky.

http://www.capexus.cz/

Z neosobných miest s prepážkami a pultami sa stávajú útulné miesta so zónami pre rokovania i relaxáciu, pričom sa viac či menej prelínajú. Prinášame vám tri tipy, čím sa v týchto komerčných interiéroch inšpirovať a čo dobré si z nich zobrať do vašej domácnosti.

1.Efektívne využitie priestoru

Hlavným záporom niektorých komerčných priestorov je nedostatok miesta. Jednak sú tu veľké nároky na skladovanie a úložné priestory všeobecne, jednak sa firmy snažia znižovať náklady za prenájmy, ktoré sú v centrách miest veľmi vysoké. Pri zariaďovaní sa tak musí počítať každý meter. Svoje o tom vedia aj obyvatelia menších bytov, najmä ak priestor zdieľajú s deťmi alebo spolubývajúcimi.

Už ste sedeli na lampe?

Vyberajte predovšetkým praktické vybavenie. Kúpte si nábytok s úložným priestorom, či už ide o manželskú posteľ, pohovku alebo taburetky. Do dverí skrine potom môžete zabudovať aj veľkoplošné zrkadlo, ktoré nielen opticky zväčší miestnosť, ale tiež aj ušetríte miesto na stene, kam by ste inak zrkadlo museli umiestniť. Ďalším zaujímavým tipom je napríklad taburet, ktorý svieti, takže ho môžete odrazu využiť aj ako menší zdroj svetla.

 

2. Miesto na relaxáciu

Typickým znakom relaxačných kútikov v komerčných priestoroch je variabilita využitia jednotlivých prvkov vybavenia. Kombinujú rôzne vysoké miesta na sedenie, či už sa jedná o textilom pokryté plochy alebo sedacie vaky, pufy, taburetky aj mäkučké pohovky a leňošky. Tento spôsob usporiadania je mimoriadne efektívny, prispôsobiť ho môžete aj počtu osôb.

Prajete si kino alebo debatný krúžok?

Kombinovateľnosť jednotlivých prvkov sa môže hodiť ako v domácnosti s deťmi, tak aj v byte, v ktorom sú návštevy na dennom poriadku. Rôzne sedacie prvky možno poskladať vždy inak, raz do radov ako v kine, inokedy naopak do kruhu na podporu družného hovoru či hranie hier. V prípade, že sa chystá romantika v dvoch alebo samotársky večer, možno tieto ďalšie miesta na sedenie bez problémov upratať. Niektoré pufy môžete napríklad zakúpiť aj v nafukovacom variante, takže ich skladovanie je veľmi nenáročné. Na príležitostné zaistenie súkromia zakúpte štýlový paraván, ktorý je možno kedykoľvek pohotovo pristaviť, kam ho je práve potrebné. Predávajú sa v mnohých dizajnoch, určite nájdete ten pravý.

O koliesko naviac

Variabilitu priestoru zvýšite tiež tým, že si zaobstaráte niektoré kusy nábytku s kolieskami. Sú ideálnym riešením, ak budete potrebovať nárazovo odsunúť jednotlivé kusy nábytku a získať tak ďalší priestor, napríklad na cvičenie. Odkladací stolík, taburetky i kreslá presuniete ľahko do inej časti miestnosti alebo do vedľajšej izby. Rovnako tak môžete odsunúť stojan na šaty či bundy niekam, kde nebude prekážať, napríklad do nevyužitého kúta alebo šatne.

3. Priestory na rokovanie a prácu

Dnes sa banky aj obchodné miesta snažia o zatraktívnenie svojich interiérov detskými, relaxačnými či občerstvovacími kútikmi. Napriek tomu je priestor na rokovanie s klientami a práca na počítači stále kľúčový a musí zodpovedať tým najnáročnejším požiadavkám na ergonomicky správne sedenie. Nemenej dôležité je tiež efektívne uloženie dokumentov a systém uschovania drobných predmetov na rokovacom mieste.

Spustite sa do pohody aj pri počítači  

Mohlo by sa zdať, že je to parketa pracovných miest a na útulné domovy mnoho inšpirácie neponúka. Avšak vo väčšine domácností dnes nájdete počítačový kútik, slúžiaci na prácu z domu alebo na vybavenie online agendy či relaxáciu. Niekedy je tento kútik súčasťou obývacej izby, niekto ho má umiestnený v spálni či špeciálnej miestnosti. Tak či tak, aj táto časť bytu by vám mala poskytovať čo najvyšší komfort. Najmä pri práci z domu potom nie je možné spoliehať na sedenie na pohovke s notebookom na kolenách alebo dokonca na ležanie v posteli.

Okrem pravidelných prestávok a kancelárskych cvikov by vám od bolesti chrbta mala napomôcť kvalitná ergonomicky tvarovaná  stolička a správna výška stola. Pozornosť venujte tiež uloženiu svojich dokumentov a ďalších materiálov. Vyberte také riešenie, ktoré bude nielen prehľadné, ale zároveň štýlové. Pre náhle rokovania či konzultácie iste využijete kontajner na dokumenty s čalúnením na sedenie. A ako už bolo spomenuté vyššie, variabilita je trend číslo jedna. Pre zaistenie súkromia využite štýlový paraván alebo pridajte miesta na sedenie z modulového nábytku.

 

Než sa pustíte do premeny interiéru inšpirovaného komerčným priestorom, navštívte také miesta, ktoré vo vás vyvolávajú príjemné pocity. Nie nadarmo sa hovorí, že klienti si mnohokrát nepamätajú, čo im obchodný zástupca povedal, ale ako sa pri tom cítili. A to by malo byť aj vašou motiváciou.

Inšpiráciu nájdete napríklad na pražskom Anjelovi, kde bola nedávno otvorená nová pobočka Hello bank! by Cetelem. O interiérový dizajn sa postarali architekti zo spoločnosti CAPEXUS, ktorá je významným hráčom na trhu komerčných interiérov v strednej Európe. Ich komplexné design & build služby sledujú najnovšie trendy v architektúre a dizajne. Poňatie ich transformácie komerčných priestorov je skutočne nevšedné - či už sa jedná o vkusné zladenie korporátnych farieb, využitie priestoru nielen pre prácu, ale aj na iné firemné akcie a relaxačné zóny.

Nájdite ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom