Hlavné menu
Rady, tipy, nápady

10 izbových rastlín, ktoré čistia vzduch

Aspoň jednu izbovú rastlinu v kvetináči má vo svojom interiéri snáď aj ten, kto si na kvetinky zrovna nepotrpí. Kvetiny domov zútulnia a ako sa hovorí zabývajú. Naviac dokážu čistiť vzduch. Viete ktoré?

Izbové rastliny oslavujú návrat do moderných interiérov vo veľkom štýle, čo ste si mohli prečítať už v našom článku Ako na štýl urban jungle. Príroda je totiž momentálne opäť ten najväčší hit - obracajú sa k nej módni návrhári aj dizajnéri v oblasti bývania. Vneste kúsok prírody a čerstvého vzduchu aj do svojho domova - nielenže sú zelené rastliny krásne a dokonalo zabývajú aj napoly nevybavený byt, ale aj tlmia hluk, zvlhčujú vzduch a dokážu z neho pohltiť až 85% škodlivín, napríklad formaldehyd, trichlóretylén, benzén, amoniak alebo xylén. Viete, ktoré rastliny si vedia so zdravím škodlivými látkami poradiť najlepšie a ako sa o ne starať?

"Vo svojich projektoch zeleň používam rád, rastliny ale vyberám vždy tak, aby pre ne boli v danom interiéri vhodné podmienky." Josef Trakal, designer ze studia JT Design
Stačí jeden veľký banánovník (vľavo) a o dominantu miestnosti aj čistý vzduch je postarané

1. SVOKRIN JAZYK / TENURA (Sansevieria)

"Túto rastlinu používam najradšej - hodí sa totiž aj do pánskeho interiéru," hovorí dizajnér Josef Trakal z JT Design. Svokrin jazyk je nenáročná rastlina, zvyknutá na priame slnko a miernu zálievku - stačí ju zaliať raz za 14 dní. Hlavne nepreliať a v zime zaistiť teplotu aspoň 12 stupňov.

2. LOPATKOVEC (Spathiphyllum)

Lopatkovec je nenáročná dekorativna rastlina s lesklými listami a bielymi kvetmi, ktorú stačí zalievať raz až dvakrát týždenne. Miluje vyššiu vzdušnú vlhkosť.

3. BANÁNOVNÍK (Musa)

Niektoré druhy banánovníkov môžu aj v byte dorásť kľudne i do výšky troch metrov, ale existujú aj menšie. Rozhodne je to krásna, odolná rastlina, ktorej stačí dostatok vlahy. Neznesie ale príliš suchý vzduch.

4. SPIACA PANNA (Aglaonema)

Táto rastlina má rada veľa svetla, ale nemusí priame slnko. Je odolná voči nízkym teplotám a má rada vzdušnú vlhkosť. Zalievajte ju 1-2x týždenne, cez zimu raz za 10 dní.

5. DRACENA / DRAČINEC (Dracena margitana)

Dracene zaistite dostatok svetla, ale vyhnite sa umiestneniu na priame slnko. Pokiaľ má svetlé listy, slnečného svetla zvládne viacej. Zalievať ju stačí raz týždenne, občas môžete rosiť listy.

"Vždy sa uistite, že máte doma pre vybranú rastlinu vhodné podmienky. Nechajte si poradiť od kvetinárky a dodržujte jej odporúčania, týkajúce sa starostlivosti, umiestnenia i zálievky." Josef Trakal, designer ze studia JT Design
Filodendron je síce tak trochu retro, ale dnes slávi veľký návrat

6. FILODENDRON (Philodendron monstera)

Retrokvetina, ktorá teraz slávi svoj veľký návrat a zdobí interiéry v škandinávskom aj urban jungle štýle. Filodendronom sa darí v polotieni až tieni, zalievať ich stačí raz za 10 dní, ale potrpia si na orosené listy. 

7. FIKUS (Ficus)

Fikusy sú pre svoje dekoratívne listy a množstvo rôznych druhov, jedným z najčastejšie pestovaných izbových rastlín, o ktorých sa vie, že pomáhajú čistiť vzduch a sú takmer nezničiteľné. Vyžadujú ale svetlo (v tieni síce ako-tak vydržia, ale nečakajte nové listy) a teplotu nad 15 stupňov. Pozor na prievan, ten neznášajú dobre.

8. ORCHIDEJ / MUROVEC (Phalaenopsis)

Izbovým orchedejám sa najlepšie darí na priamom slnku a v teplote medzi 18 a 20 stupňami. Potrebujú špeciálny substrát, ale zalievať stačí orchideje len raz za 10 dní a to tak, že ich prelejete a necháte odkvapkať - určite ich nenechávajte stáť vo vode. 

9. ZAMIOKULKAS (Zamioculcas)

Vďaka svojmu netradičnému vzhľadu je momentálne jedným z najvyhľadávanejších izbových rastlín. Má radšej sucho, takže je dôležité ho neprelievať. Dajte tiež pozor na príliš veľký kvetináč - má rád tesno.

10. BEEČTAN (Hedera)

Brečtan má rád tieň a polotieň, na priamom svetle by mu začali blednúť listy. Dajte pozor na teplotu - v zime mu stačí 7 stupňov, cez leto je optimálnych 15-16 stupňov.

Izbových rastlín, ktoré čistia vzduch a zároveň sú krásne a dekoratívne, máte na výber veľa

Vyberte si kvetináče:

Nájdite ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom