Hlavné menu
Inšpirácie

Dizajnér radí: Vianočný stromček v severskom štýle

Biela a sivá, farby typické pre škandinávsky štýl, vládnu interiérovému dizajnu a inak tomu nie je ani o Vianociach. Dizajnér Josef Trakal vám poradí, ako si tento rok vyzdobiť vianočný stromček netradične a štýlovo. Heslo: jednoduchosť.

Interiérovému dizajnu po celom svete vládne štýl studenej Škandinávie, plný bielej a šedej farby, dreva, kovu a hlavne všadeprítomnej jednoduchosti. Tiež dizajnér Josef Trakal (JT design) má k severskému štýlu blízko a poradí, ako si v jeho duchu vystrojiť vianočný stromček. A nemusíte sa báť, že na to už nestihnete nakúpiť - tieto ozdoby totiž v obchode nezoženiete.

Než svoj vianočný stromček nastrojíte, zakryte nevzhľadný stojan prúteným košom. Alebo kmeň zasaďte do plechového vedra s pieskom.

Usadenie stromčeka

Začnite hneď pri usadení stromčeka. "Najlepšie je živý stromček zasadiť do piesku do plechového či dreveného vedra - môžete ho tak aj zalievať a vydrží dlhšie bez opadávania. Ak vedro nemáte, posaďte stromček uchytený v nevzhľadnom stojane do prúteného košíka. Zaujímavým prvkom potom môžu byť aj obyčajné drevené sane, na ktoré nakoniec strom postavíte, "radí Josef Trakal.

"Živý stromček zasaďte do vedra s pieskom - vyzerá to lepšie a navyše vám stromček vďaka zalievaniu vydrží dlhšie čerstvý." designér Josef Trakal, JT design
Chcete vianočný stromček v škandinávskom štýle? Ozdobte ho papierovými hviezdami, ktoré si sami jednoducho zložíte - napríklad z novinového papiera

Vyrobte si ozdoby

Vlastnoručne vyrobené ozdoby na stromček? To nie je len farebný reťaz od detí zo škôlky. "Skvele vyzerajú trebárs origami, zložené z novinového či notového papiera - vyskúšajte jednoduché žeriavy a predovšetkým päťcípe hviezdy," odporúča Josef Trakal.

Ako na to?

"Nekupujte vianočné ozdoby, aké majú všetci. Vyrobte si vlastné, osobité." designér Josef Trakal, JT design
Perníčky zdobte bielou polevou, ale len minimálne ...

Perníčky

Perníčky nepatria len k tradičným českým či slovenským Vianociam, ale aj k tým škandinávskym. Pri zdobení bielou polevou (môžete pridať aj červenú) sa držte pravidiel minimalizmu, prevlečte skrz perníčky červené stužky či jutový povrázok a zaveste na vetvičky stromčeka.

Šušky

Josef Trakal radí, aby ste nezabúdali ani na obyčajné šušky: "Stačí pár malých úprav a dokonalá ozdoba je na svete. Namočte špičku šušky do bielej farby alebo ju ľahko potrite farbou po okrajoch. Zaveste na šnúrku a jednotlivo alebo vo forme girlandy rozvešajte na stromček, alebo napríklad na okno. "