Inšpirácie

Čierna je nová čierna

Je to tak - čierna farba sa jednoducho nedá nahradiť. Je to klasika, ktorá nikoho neurazí, ale nadchnúť môže celkom ľahko. Keď viete, ako s ňou pracovať, nemusíte sa báť, že váš byt bude ako brloh, keď natriete celú stenu načierno.

Hovorí sa, že čiernou sa nič nepokazí. V zásade sú na túto farbu ale pohľady dva. Jedni ju vnímajú ako ponurú až smútočnú, druhí ju považujú za vrcholne elegantnú a nedajú na ňu dopustiť. V interiéri je ale treba s ňou pracovať opatrne, aby výsledkom nebol práve tmavý brloh.

Keď sa s čiernou pracuje opatrne, môže byť skvelým kľúčovým prvkom interiéru.

S farbou buďte opatrní

Pokiaľ sa rozhodnete čiernou farbou natrieť steny, vyberajte naozaj vysoko kvalitné farby. "S lacnými farbami by náter nemusel dopadnúť dobre - o kocúry na stene predsa nikto nestojí. Najjednoduchšie je preto siahnuť po tapetách, vďaka ktorým bude stena jednoliata," odporúča dizajnér Josef Trakal zo štúdia JT Design.

Na veľké plochy stien nie je vhodné používať čiernu farbu v malých, či zle osvetlených priestoroch. Interiér by potom mohol byť príliš temný a pochmúrny, ale v niektorých miestnostiach to môže byť aj zámer. Záleží, ako budete chcieť priestor využívať. V každom prípade platí všetkého s mierou.

Do čiernej kuchyne nemusíte zavítať len pri výlete na hrad - v modernom poňatí bude vyzerať skvelo aj vo vašej domácnosti

Čierna ako doplnok

Pokiaľ na čiernu farbu na stene nemáte odvahu, použite ju len ako doplnkovú. Napríklad pre škandinávsky industriálny štýl sú typické čierne kovové konštrukcie návytku, ako napríklad stoličiek či stolov a stolíkov, obľúbené sú ale aj u svietidiel, pripomínajúcich staré továrenské lampy.

Ak je váš interiér plný denného svetla, nemusíte sa báť čiernej farby na stene

Kontrasty a kombinácie

Pre čiernu farbu je vždy najlepším riešením kontrast, ideálne samozrejme s bielou farbou. "Je to spojenie začiatku a konca farebnej palety," hovorí Josef Trakal. "Spoločne sa krásne dopĺňajú a vytvárajú dokonalú harmóniu, čo je napokon známe aj z feng shui či jing a jang." 

Skvelo vyzerá aj kombinácia čiernej spolu s bielou a červenou, ktorá dodá interiéru energiu. "Osobne mám ale najradšej kombinácii čiernej, šedej a žltej. Tá je momentálne na výslní a je medzi mojimi klientmi stále žiadanejšie. Ľudia, ktorí chcú vybočiť z davu, volia žltú," hovorí Trakal.

Čiernej pristane tiež spojenie so zlatou či metalickou striebornou, vďaka ktorým je potom interiér prudko elegantný s puncom luxusu. U dizajnovo konzervatívnejších ľudí je zasa veľmi obľúbená kombinácia s béžovou farbou, trendy je ale aj kombinácia s pastelovými tónmi, čo vídame napríklad v interiéroch v škandinávskom štýle.