Rady, tipy, nápady

Aký materiál uterákov a osušiek vybrať a ako sa o ne starať? Poradíme

Zabaliť sa po kúpeli do mäkučkého uteráka či osušky by chcel každý. Poradíme, aký zaobstarať materiál, aj ako sa oň starať tak, aby si zachoval svoje vlastnosti čo najdlhšie.

Vyblednuté a drsné uteráky či osušky ktoré nesajú, ako by sme si predstavovali. To je veľmi častý obrázok našich kúpeľní. Aby ste sa s týmto problémom nemuseli stretávať, je základom už kúpa správneho uteráka. A aby zostal stále mäkký a savý aj naďalej, musíte sa oň tiež správne starať. V nasledujúcom článku vám poradíme ako na to.

Ako nesiahnuť vedľa

Aj medzi uterákmi a osuškami sú veľké rozdiely, nenechajte sa nalákať nízkou cenou, tá kvalitu nezaručí. Ak dávate prednosť kvalitným a savým, ktoré si túto vlastnosť udržia aj po opakovanom praní, vyberajte také, ktoré majú gramáž aspoň 450 g / m2. Ďalším predpokladom pre dobrú savosť je dlhšie vlákno, ktoré je aj mimoriadne príjemné na dotyk. Vlastnosti uterákov a osušiek ovplyvní tiež:

  • materiál
  • pranie 
  • sušenie

Aký zvoliť materiál?

Bambusové vlákno

V poslednej dobe naberajú na obľube bambusové uteráky. Prirodzene odolávajú baktériám, roztočom a plesniam, a preto sú praktické pre každodenné využitie. Ich vlastnosti oceníte aj v saune i pri bazéne. Bambusové vlákno môže pojať až 4x viac vlhkosti ako bavlna. Navyše sú vhodné pre alergikov a osoby s citlivou pokožkou. Na dotyk je materiál chladivý - túto vlastnosť oceníte hlavne v lete. Bambusové uteráky sa odporúčajú do kúpeľní, ktoré nemajú prirodzené odvetrávanie.

Bavlna

Bavlnené uteráky sú tradíciou, ktorá neopúšťa naše kúpeľne už po desaťročia. Jemné uteráky sa vyrábajú zo 100% bavlny. Sú príjemné na dotyk a dobre sajú vodu. Luxusným variantom sú potom uteráky z egyptskej bavlny, ktorá má mimoriadne dlhú životnosť a uspokojí aj tých najnáročnejších. Často tiež možno nájsť kombináciu bavlny a bambusového vlákna v rôznych pomeroch.

Mikrovlákno

Na obľúbenosti získava tiež syntetické mikrovlákno. Je výnimočne mäkké a savé. Uteráky z mikrovlákna sa označujú ako rýchloschnúce. Tiež sú veľmi ľahké a sú preto obľúbeným doplnkom do bazéna či k outdoorovým aktivitám. Ľahko z nich vyžmýkate až 90% vody.

Vyberte si uteráky na Biane:

Ako na správne pranie

Prvé pranie

Pred prvým použitím uterák vyperte, aspoň dvakrát na 40 ° C. Pri prvom praní používajte radšej gél než klasický prášok, lepšie sa rozpúšťa a jeho zvyšky nezostanú medzi vláknami. U gélu i prášku platí - čím menej, tým lepšie. Ak sa totiž z vlákien správne nevyperie, spôsobí práve to, že uteráky budú tvrdšie.

Stálosť farieb

Aby vydržali i farby, pridajte pri prvom praní k praciemu prostriedku trochu octu. Farba sa vďaka nemu ustáli a bude sa z vlákien pomalšie vypiert. Práčku tiež neplňte na maximum. Ak je totiž v bubne veľké množstvo bielizne, vlákna sa (hlavne pri odstreďovaní) lámu. Z uteráka by sa vytratila mäkkosť a naopak by sa objavili žmolky.

Aviváž?

Nenechajte sa oklamať reklamou. Pri praní uterákov na aviváž zabudnite. Pri jej použití sa vlákna doslova "prilepia" k sebe a uterák stratí svoju mäkkosť. Obávať sa nemusíte ani obvyklého žmolkovania, ktoré nadobro prestane zhruba pri šiestom praní. Ak sa vlákna trochu vytiahnu, stačí ich trochu zastrihnúť. Vďaka tomu, že je uterák utkaný, sa nič nestane.

Bielenie

Vždy je dôležité prečítať si u každého uteráka alebo osušky ceduľku s pokynmi. Ak to na nej nie je priamo uvedené, potom ani biele uteráky nebieľte. Bielenie by mohlo porušiť povrchovú úpravu a oslabiť vlákna a tým spôsobiť, že budú menej savé. Aby ste sa vyhli nechcenému zafarbeniu alebo zašlej farbe, perte uteráky vždy na odporúčanú teplotu a len s podobnými farbami.

Vyberte si osušky na Biane:

Správne sušenie

Po praní je dôležité uteráky poriadne usušiť. Mnoho ľudí dáva uteráky uschnúť na vykurovacie rebríky alebo radiátory. Horúčava im ale nerobí dobre, vlákna sa potom lámu a uteráky sú potom hrubé a horšie sajú. Pokiaľ k sušeniu používate sušičku, určite ich sušte na nižšiu teplotu. Ideálne sušenie pre uteráky je také, kde môžu samovoľne preschnúť na vzduchu.

Prečo uterák nesaje?

Zlé absorpčné vlastnosti majú spravidla nové uteráky. Jedno až dve vyprania nie sú vždy dostatočný počet. Aby ste uterák "naučili", ako poriadne sať, je potrebné ho vyprať približne päťkrát. Tak z neho odstránite povrchovú úpravu z výroby, ktorá síce spôsobuje to, že uterák bude mäkký a bude mať žiarivé farby, ale súčasne bráni jeho správnej nasiakavosti. Nasiakavosti tiež uberá žehlenie. Lepšie je preto uteráky nežehliť.

Viete, že…

...existuje Svetový deň uterákov? Pripadá na 25. mája a je poctou autorovi Douglas Adams. V tento deň so sebou jeho fanúšikovia všade nosia uterák, rovnako, ako je popísané v jeho románe Stopárov sprievodca Galaxiou. Pripomienka sa prvýkrát konala 25. mája 2001, dva týždne po jeho smrti.

Vyhľadať viac produktov a inšpirácií k tomuto článku