Rady, tipy, nápady

Ako sa správne starať o uteráky a osušky?

Kvalitné uteráky a osušky nesmú chýbať v žiadnej kúpeľni. Aby uteráky a osušky vydržali dlho funkčné, mäkké a príjemné na dotyk, je potrebné im venovať náležitú starostlivosť.

Zaobstarali ste si kvalitné uteráky a bojíte sa, aby časom nestratili príjemnú textúru a funkčnosť? Ak sa budete držať niekoľkých pravidiel, ako sa o uteráky a osušky správne starať, môžete niekoľkonásobne predĺžiť ich životnosť.

Pranie

1. Prvé pranie

Nové uteráky pred použitím vždy vyperte, a to ideálne dvakrát. Zbavíte ich tak nečistôt z výroby a dôjde k uvoľneniu voľných vlákien, čím sa zvýši kvalita i životnosť výrobku. Pri praní sa vždy riaďte pokynmi od výrobcu, ktoré nájdete na nášivkách. Ideálna teplota pre pranie uterákov a osušiek je 40 - 60 stupňov.

2. Farby

Aj u prania uterákov platí pravidlo triedenia podľa farieb. Biele uteráky perte vždy osobitne. Pri farebných uterákoch sa snažte prať dohromady uteráky podobných odtieňov.

3. Aviváž

Pri praní uterákov nepoužívajte aviváž. Avivážne prostriedky sa usadzujú vo vláknach, lepia ich a znižujú tak ich kvalitu a savosť.

4. Množstvo

Bubon práčky nikdy neplňte až do maxima. Aby sa uteráky dokonale vyprali, je potrebné, aby mali v práčke priestor. Preplnená práčka tiež nie je vhodná pre vlákna. Ak sa textília príliš trie o bubon, dochádza k tvorbe nežiaducich žmolkov.

Vyberte si uterák na Biane:

Sušenie

Uteráky nechajte ideálne voľne uschnúť na vzdušnom mieste. Sušenie na radiátore ani sušička nie sú vhodné, pretože zamedzia našuchoreniu vlákien.

Žehlenie

Uteráky a osušky nežehlite. Žehlenie spôsobuje pritlačenie slučiek jednotlivých vlákien, tým je znižovaná savosť uterákov a stráca sa aj ich hebkosť.

Další tip:

Vedeli ste, že osušky je vhodné meniť zhruba raz za 4 dni? Pri utieraní na osuškách ostávajú odumreté čiastočky našej kože, ktoré sú spolu s vlhkým prostredím živnou pôdou pre množiace sa baktérie.

Vyberte si osušku na Biane:

Vyhľadať viac produktov a inšpirácií k tomuto článku