Hlavné menu

Ako sa správne starať o uteráky a osušky?

Kvalitné uteráky a osušky nesmú chýbať v žiadnej kúpeľni. Aby uteráky a osušky vydržali dlho funkčné, mäkké a príjemné na dotyk, je potrebné im venovať náležitú starostlivosť.

Zababušiť sa po kúpeli do mäkučkého uteráka či osušky miluje každý. Poradíme, aký zaobstarať materiál, aj ako sa oň starať tak, aby si zachoval svoje vlastnosti čo najdlhšie.

Čo v článku nájdete:

Vyblednuté a drsné uteráky či osušky ktoré nesajú, ako si predstavujeme. To je veľmi častý obrázok našich kúpeľní. Aby ste sa s týmto problémom už viac nemuseli stretávať, základom je kúpa správneho uteráka. Keď ho chcete mať aj naďalej stále mäkký a savý aj, musíte sa oň tiež správne starať. V nasledujúcom článku vám poradíme ako na to.

Zdroj: Shutterstock.sk

Ako vybrať uteráky a osušky

Uterák alebo osušku? Do kúpeľne určite oboje. Veľké osušky slúži k osušenie celého tela, uteráky potom hlavne na ruky alebo tvár. Avšak aj medzi uteráky a osuškami sú veľké rozdiely. Nie vždy spoznáte kvalitu podľa ceny. Ani udávaná gramáž nie je tak jednoznačným vodítkom. Ako vybrať savý uterák, ktorý je príjemný na pokožke a nesiahnuť vedľa?

Aj medzi uterákmi a osuškami sú veľké rozdiely, nenechajte sa nalákať nízkou cenou, tá kvalitu nezaručí. Ak dávate prednosť kvalitným a savým, ktoré si túto vlastnosť udržia aj po opakovanom praní, vyberajte také, ktoré majú gramáž aspoň 450 g / m2. Ďalším predpokladom pre dobrú savosť je dlhšie vlákno, ktoré je aj mimoriadne príjemné na dotyk. Vlastnosti uterákov a osušiek ovplyvní tiež: materiál pranie sušenie

Uteráky a osušky podľa vlákna

Veľa ľudí si myslí, že čím vyššia gramáž, tým kvalitnejší uterák. Nemusí to byť ale pravda. Gramáž udáva, koľko priadze bolo použité na meter štvorcový uteráka, nevypovedá nič o jej kvalite.

Zdroj: Shutterstock.sk

Najmä u bavlnených uterákov je kvalita použitej priadze dôležitá. Tá najkvalitnejšie bavlna nesie názov egyptská.

Okrem použitého materiálu ale záleží aj na vláknach. Tie môžu byť buď:

 • dlhé, vyrobené z česanej priadze
 • krátke, z vretenovej priadze

Dlhé vlákna lepšie sajú, sú pevnejšie a tiež odolnejšie. Krátke sa používajú skôr u pracovných uterákov.

Najbežnejšie gramáže pohybujú medzi 300 až 600 g / m2. Medzi takú kúpeľňovú klasiku patrí 450 g / m2, vďaka vysokej gramáži sú odolné, ale schnú pomerne rýchlo. Uteráky a osušky s gramážou nad 550 g / m2 sú považované za luxusné, ale majú nevýhodu v tom, že dlhšie schnú. Gramáž pod 350 g / m2 sa hodí skôr na pracovné uteráky. Ale ako už sme písali vyššie, vždy sa snažte zistiť aj informácie o samotných vláknach a použitom materiáli.

Uteráky a osušky podľa materiálu

Z akých materiálov môžete vyberať? Aké schnú najrýchlejšie a ktoré sú najmäkšie?

Froté

Froté uteráky (uteráky zo slučkovej tkaniny z bavlnenej priadze) sú stálicou v našich kúpeľniach. Ponúka dobrý pomer medzi cenou a kvalitou, dobre sajú a sú príjemné na dotyk. Tie najkvalitnejšie froté uteráky sú vyrobené z egyptskej bavlny, ktorá vďaka podmienkam, v ktorých rastie, patrí k absolútnej špičke.

Zdroj: Shutterstock.sk

Nevýhodou bavlnených uterákov a osušiek s vyššou gramážou je to, že dlhšie schnú a nie sú tak úplne najvhodnejší do vlhkých a málo vetraných kúpeľní. Často tak nájdete na trhu bavlnené uteráky s prídavkom bambusového vlákna, ktorého výhody si môžete prečítať o niekoľko riadkov nižšie.

Velúr

Velúrové uteráky sú tkané tiež z bavlny. Vznikajú tak, že sa slučka z jednej strany oreže, čím vznikne lesklý dekoratívny povrch, ktorý pripomína zamat. Takéto uteráky sú veľmi dekoratívne a príjemné na omak. Väčšinou je na uterákoch z velúru utkaný len dekoratívny pruh, zvyšok tvoria froté.

Bambusové vlákno

Bambusové uteráky sú posledné roky čím ďalej obľúbenejšie. Pestovanie bambusu je oproti pestovaniu bavlny výrazne ekologickejšie, takže nie je divu. Cena býva vyššia ako u bavlny, ale hravo vyváža všetky klady.

Bambusové vlákno prirodzene odoláva baktériám, roztočom a plesniam, a preto nie je potrebné tak časté pranie ako u ostatných materiálov. Jeho vlastnosti oceníte aj v saune i pri bazéne. Bambusové vlákno môže pojať až 4 × viac vlhkosti ako bavlna a je navyše antistatické. Je tiež vhodné pre alergikov a osoby s citlivou pokožkou.

Na dotyk je materiál chladivý - túto vlastnosť oceníte hlavne v lete. Bambusové uteráky sa odporúčajú do kúpeľní, ktoré nemajú prirodzené odvetrávanie.

Mikrovlákno

Nenechajte sa odradiť tým, že sa jedná o syntetický materiál. Mikrovlákno pripomína skôr semiš, nemá totiž dlhé vlákna ako froté a bambus. Vďaka tomu je veľmi príjemné na omak. Uteráky z mikrovlákna výborne sajú a označujú sa ako rýchloschnúce.

Tiež sú veľmi ľahké a skladné, a sú preto obľúbeným doplnkom do bazéna či k outdoorovým aktivitám. Ľahko z nich vyžmýkate až 90% vody.

Zo špeciálneho mikrovlákna sa vyrába aj takzvané chladiace uteráky. Ako fungujú? Vďaka odparovanie vzniká chlad a vydrží až po dobu niekoľkých hodín. Uterák dokáže mať teplotu nižšiu až o 25 ° C, než je telesná teplota. Do kúpeľne sa tak úplne nehodí, ale pri športe alebo na pláží sú nenahraditeľné.

Správna starostlivosť o uteráky a osušky

Nič ako univerzálny návod neexistuje. Vždy záleží na vybranom materiáli. Preto vždy sledujte pokyny výrobcu, ktoré má uvedené na štítku. My sme pre vás zhrnuli aspoň základnú starostlivosť, ktorá platí pre väčšinu uterákov a osušiek.

Zdroj: Shutterstock.sk

Ako prať uteráky a osušky?

Ako všetky nové textílie, ktoré prídu do kontaktu s pokožkou, aj nové uteráky a osušky pred použitím vždy vyperte, a to ideálne dvakrát, bez toho aby ste sa do nich ešte utierali.

Vlákna sa očistia od nečistôt z výroby a skladovania, ale tiež sa uvoľnia. Neľakajte sa, ak vám bude pripadať, že sa uteráky zrazili, je to úplne normálne. Na jednej strane sa vlákna povolí, na druhej zas utiahnu. Vďaka tomu začne uterák plniť svoju funkciu a stane sa odolnejším.

Rovnako tak je normálne, keď sa nové uteráky žmolkujú, po niekoľkých praniach žmolky zmiznú.

Životnosť sa odvíja od toho, na akom programe budete uteráky prať. Teplotu prania uterákov a osušiek nájdete na štítku od výrobcu, ideálne je pranie na 40 až 60 ° C. Pri chorobe alebo plesňových infekciách je vhodné prať na 90 ° C, pokiaľ je to na štítku povolené.

Žmýkanie môžete zvoliť pokojne aj nad 1000 otáčok, čím viac otáčok zvolíte, tým menej zvyškovej vlhkosti budete musieť vysúšať následne.

Ako často je vhodné uteráky a osušky prať?

Pri výmene uterákov je dobré myslieť na to, že v nich zostávajú odumreté čiastočky našej kože, ktoré sú spolu s vlhkým prostredím živnou pôdou pre množiace sa baktérie.

Zdroj: Shutterstock.sk

V tomto smere má veľkú výhodu bambusové vlákno, ktoré je antibakteriálne a vydrží dlhšie bez prania. Na druhú stranu sa častým praním znižuje životnosť.

Kde je teda tá správna rovnováha?

 • Osušku, do ktorej sa zabalíte čistia po vykúpaní, stačí vyprať raz za týždeň.
 • Ak sa uterákom drhne intenzívnejšie, je lepšie meniť už po 4 dňoch.
 • Uteráky na tvár si zaslúžia častejšie menenie, ideálne je pranie po 3 až 4 použitiach, pretože sa do nich zachytávajú zvyšky make-upu a ďalšie kozmetiky.
 • Uterák na ruky je najpoužívanejší, preto ho pokojne meňte denne, prípadne raz za dva dni.

Ako vyprať zatuchnuté uteráky?

Ak aj po vypraní uteráky smrdí, pridajte do práčky ocot. Pranie s octom je nielen zbaví zápachu, ale tiež je príjemne zmäkčí. Do zásobníka na prací prášok nalejte pohár octu a vyperte na najvyššiu výrobcom povolenú teplotu. Namiesto octu môžete použiť aj pol pohára jedlej sódy.

Ďalšie praktické tipy pre pranie:

 • Nepreplňujte práčku. Aby sa uteráky mohli poriadne vyprať, potrebujú priestor. Keď ho nemajú, dochádza vplyvom trenia aj k vzniku nežiadúcich žmolkov. 
 • Prací prostriedok dávkujte s mierou. Pri vysokých dávkach zostávajú zvyšky prášku a gélu vo vláknach, znižuje sa savosť a látka bledne. Pri nízkom dávkovaní zase bude látka tvrdnúť v dôsledku nízkeho odkalovania vody.
 • Používajte radšej gél než prášok. Gél sa lepšie rozpúšťa a nelepí toľko na vláknach.
 • Uteráky perte podľa farieb, nikdy neperte rôzne farby spoločne. Najmä nové uteráky môžu púšťať farbu.
 • Farebné uteráky neperte s pracím práškom na bielu bielizeň. Ten obsahuje látky, ktoré by mohli farbu negatívne ovplyvniť.
 • Nikdy nepoužívajte aviváž. Ztužovače sa usadzujú vo vláknach, zlepujú ich a znižujú tak ich kvalitu a savosť. Ako už sme písali vyššie, tvrdé uteráky idú zmäkčiť vďaka pranie v octe.
 • Radšej nepoužívajte bielidlo na báze chlóru, ktoré by mohlo porušiť povrchovú úpravu a oslabiť vlákna. Ako teda uteráky vybieliť? Stačí k praniu pridať kyselinu citrónovú alebo ocot s jedlou sódou.

Sušenie uterákov a osušiek

Najlepšie službu uterákom urobíte, keď ich necháte uschnúť voľne na vzdušnom mieste. Nie je ale vhodné sušenie na priamom slnku. Určite ich tiež nedávajte na kúrenie, ktoré svojou vysokou teplotou spôsobí poničenie vlákien.

Sušenie uterákov v sušičke sa neodporúča, ale pri dodržaní niekoľkých zásad to ide tiež. Dôležité je, aby v sušičke nebolo viac ako 5 uterákov naraz, aby mali na schnutie dosť priestoru a nedeformovali sa. Radšej zvoľte mierny program, aby nedošlo k deformácii vysokou teplotou.

Skladanie a ukladanie uterákov a osušiek

Uteráky pred skladaním do skrine nežehlite. Žehlenie uterákom a osuškám vyložene škodí, pretože dochádza k polámaniu vlákien. To potom vedie k nižšej nasiakavosti aj životnosti.

Zdroj: Shutterstock.sk

A ako ich čo najefektívnejšie zložiť?

Skúste to podľa Márie Kondo, japonskej špecialistky na upratovanie, ktorá svojou technikou konmari prevrátila svet upratovania naruby. Neskladá uteráky na hromadu, ale do úhľadných ruličiek, ktoré umiestni zvisle.

Vďaka tomu v šuplíku vidíte všetky kúsky a žiadny neupadne do zabudnutia. A tiež môžete vždy vziať len ten uterák, ktorý potrebujete, bez toho aby sa vám zrútila celá kôpka.

Ďalej uteráky rozdeľte podľa ich funkcie a prípadne i farby. Uvidíte, ako sa vám v tom bude ľahko orientovať.

Nájdite ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom