Hlavné menu
Inšpirácie

Ako tento rok ozdobíte veľkonočné vajíčka vy?

Techník farbenia a zdobenia vajíčok je dnes nepreberné množstvo a žiadna z nich nie je tá jediná správna a najlepšia. Nenechajte sa preto ničím obmedzovať a vyskúšajte veľkonočné vajíčka ozdobiť zase trochu inak.

Zdobenie vajíčok je skvelý spôsob, ako do veľkonočných príprav zapojiť celú rodinu. Ide o tradíciu starú vyše dvetisíc rokov, ktorá symbolizuje hojnosť, plodnosť a nový život. Až sa teda rozhodnete pustiť do prípravy veľkonočnej výzdoby a začnete chystať jednotlivé dekorácie, skúste sa zamyslieť aj nad tým, akým spôsobom tento rok kraslice ozdobíte vy. Môžete zvoliť niektorú z klasických techník, alebo sa jednoducho nechať unášať vlastnou fantáziou a využiť materiál, ktorý máte práve k dispozícii. Niekoľko možností, ako tento rok ozdobiť veľkonočné vajíčka, vám prinášame aj my.

Farbenie vajíčok v cibuľových šupkách

Jednou z klasických techník zdobenia je farbenie vajíčok pomocou cibuľových šupiek. Postup je jednoduchý - suché cibuľové šupky dáte variť a potom do nich opatrne na lyžici vkladáte vajíčka, ktoré sú vo výsledku krásne hnedé. Stačí obvykle tak 8-10 minút. Takto nachystané kraslice môžete samozrejme ďalej zdobiť pomocou ďalších techník.

Druhou možnosťou je vložiť vajíčka do silónovej pančuchy spolu s prilepenými kvietkami a lístkami. Po zafarbení na nich zostanú rastlinky obtisknuté. Dajte však pozor, aby ste mali pančuchu pevne zaviazanú a lístky sa v nej počas varenia nepohybovali. Efekt by sa mohol poničiť.

Voskový batik

 

Batikovanie vajíčok patrí asi medzi jednu z najrozšírenejších techník zdobenia. Vykonáva sa kombináciou farbenia a voskovania, vďaka čomu vznikajú pestrofarebné kraslice s úchvatnými vzormi. Postupuje sa tak, že špendlíkom namočeným vo vosku nanášate na vajíčko rôzne ornamenty a následne ho celé ponoríte do farby, ktorú necháte zaschnúť. Opäť nanesiete vrstvu vosku a zase ponoríte do farby. Keď je vajíčko zaschnuté, nad sviečkou pomaly rozohrejete vrstvičky vosku a rýchlo ho zotrite. Pri viacerom nanášaní rôznych farieb vždy postupujte od najsvetlejšej po najtmavšiu.

 

 

Akvarel

Pre milovníkov klasického maľovania je potom vhodnou technikou maľba akvarelom. Na uvarené alebo vyfúknuté vajíčka si ceruzkou nakreslíte požadovaný obrázok a následne ho začnete vyfarbovať akvarelovými farbami. Po zaschnutí môžete obrázky doladiť ešte fixkami. Výsledky určite ešte prelakujte, aby sa farbičky dokonale ukotvili.

Servítková technika

Technika polepovania servítkov sa dá uplatniť nielen pri zdobení kvetináčov či krabičiek, ale tiež pri zdobení vajíčok. Jednoducho si vyberte servítky s peknými obrázkami, vystrihnite ich a nalepte na vajíčko. Výsledný vzhľad určite opäť prelakujte. Pomocou servítok samozrejme môžete vytvoriť len podkladovú vrstvu vajíčka a pokračovať v zdobení ďalej nejakou inou technikou.

Zdobenie slamou a dalšími prírodnými materiálmi

Pokiaľ si chcete s dekorovaním veľkonočných vajec predsa len viac pohrať a máte cit pre detail, určite vyskúšajte zdobenie slamou. Opäť je treba mať nachystané tmavo zafarbené vajíčka (buď v cibuli, alebo potravinárskymi farbami), inak by dekorácia zo slamy tak nevynikla. Určite vyberajte silnú jačmennú alebo ovsenú slamu, zbavte ju kolienok a namočte do vody, aby zmäkla. Mokrú ju potom rozstrihajte na prúžky a zozžehlite horúcou žehličkou. Slama sa jednak zrovná, ale prestane lepiť. Od tejto chvíle už je všetko len na vás. Môžete vystrihovať prúžky, kolieska, hviezdičky a vytvárať z nich na vajíčku veľmi efektné mozaiky. Kúsky slamy vždy vezmite pomocou ihly a prilepte lepidlom.

Kraslice však môžete polepiť aj inými prírodnými materiálmi. Ak nazbierate vonku slabé vetvičky, ktoré doma nastriháte na drobné kolieska, opäť nimi môžete vajíčka polepiť. Kreativite sa rozhodne medze nekladú.

Háčkovanie

Veľmi efektne pôsobia tiež vajíčka, ktoré sú ozdobené háčkovanou pavučinkou. Vzory môžete striedať, rovnako ako farebné nitky alebo podkladové farby kraslíc.

Drôtikovanie

Namiesto nitiek a bavlniek v prípade háčkovaného zdobenia môžete samozrejme vajíčka ozdobiť aj drôtikom. Zvyčajne sa začína zdobiť takzvane z uzlíka. Na drôtiku vytvoríte uzlík, ale nedotiahnete ho a do vzniknutého očka začnete drôtovať. Uzlík utiahnete až vtedy, keď máte viac radov. Do vzniknutej vydutiny umiestnite vajíčko, pretože práca je potom oveľa jednoduchšia, (drôtik drží lepšie tvar). Začínajte však na širšom konci, pretože sa vajíčko v drôtiku rýchlejšie ukotví, než keby ste začínali obrátene.

Kombinácia rôznych techník

Lepidlo všetko istí. Ak máte doma množstvo nevyužitých stužiek, povrázkov, gombíkov, farebných papierov, jednoducho akéhokoľvek kreatívneho materiálu, nebojte sa ho pri zdobení vajíčok využiť. Týmto spôsobom môžete zdobiť ako vajíčka farbené, tak nefarbené, pretože vždy vznikne krásny výsledok, ktorý poteší vás i vašich šibačov.

Nezabudnite kraslice vystaviť

Či už sa rozhodnete pre akúkoľvek techniku, rozhodne si svoje pracne a originálne nazdobené vajíčka nenechávajte pre seba a svoju vlastnú radosť. Kúpte si krásne stojančeky alebo priehľadné sklenené vázy, v ktorých kraslice vyniknú, a zahrňte ich do zvyšku vašej veľkonočnej výzdoby. Tak sa z nich budete tešiť nielen počas samotnej výroby, ale vo svojom interiéri až do samotnej Veľkej noci.

Nájdite ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom