Hlavné menu
Rady, tipy, nápady

Zariaďte detskú izbu ako herňu

Chcete mať spokojné a hravé dieťa i čas sami pre seba? Riešením je detská izba v štýle herne. Vaše dieťa bude mať o zábavu postarané aj za zlého počasia.

Dnes už hojdačky, trampolíny ani preliezačky nepatria len do parkov a záhrad. Obľúbenosť detskej izby, zariadenej ako herňa, rastie a to ako u rodičov, tak u detí. Pamätáte si na tie chvíľky, kedy ste vášho potomka chceli vziať do parku, ale vonku začalo pršať? Detská izba ako herňa je skvelým kompromisom. Navyše, ktoré dieťa by nechcelo vyrastať v hravom prostredí?

Než sa pustíte do zariaďovania

U hernej izby nezáleží na počte detí, ocení ju jedináčik aj súrodenecké duo, trio ... Záleží však na aktivnosti dieťaťa. Pokiaľ máte hyperaktivnejšieho potomka, výhody hernej izby oceníte okamžite.

Nejdôležitejšia je veľkosť prriestoru, od toho se odvíja všetko ostatne. Bunker sa hodí do rohu, menší aj doprostred vetšej miestnosti, ale trampolíny, hojdačky alebo šmykľavky vyžadujú viac priestoru. Bezpečnosť podporíte mäkkými kobercami, ktoré navyše tlmia zvuky, hrejú a sú protišmykové. Klasickú potlač s cestou možno ocenia aj niektorí oteckovia.

Chlapec alebo dievča? Na tom nezáleží

Aj keď si dnes dievčatká nehrajú len s bábikami a chlapci len so stavebnicou, balónom alebo autíčkami, pri zariaďovaní detskej izby sa nejakému tomu stereotypu nevyhneme. U herňového zariadenia izbičky ale na pohlaví nezáleží, deti sa vybláznia bez rozdielu.

Dôležitějšia než věk je samostatnosť

Verte, že vybavenie v herni môže zostať rovnaké niekoľko rokov, nie je potreba ho s každou ďalšou sviečkou na torte vymieňať. Rozdiel je v samostatnosti dieťaťa. To menšie budete u skákania na trampolíne držať za ruky, hojdať na hojdačke a na šmýkačku usadzovať. Keď vyrastie, herné vymoženosti si bude užívať bez vašej pomoci.

Nepodceňujte psychologiu farieb

Je na vás, či na vplyv farieb veríte, alebo nie, ale podľa vedcov vyvoláva žltá farba u tých najmenších detí plač. U starších sa nehodí na miesta určené na písanie, pretože príliš unavuje oči. Červená nabudzuje k činnosti, ale pre roztržité deti je nevhodná. Ružová upokojuje, zelená a modrá podporujú schopnosť koncentrovať sa. Čierna údajne podporuje trúchlivú náladu.

Čo by v hernej izbe nemalo chýbať

Ak detská izba nie je nafukovacia, čo by bolo skvelé samo o sebe, nezmestí sa do nej všetko. Možností je ale naozaj mnoho, k tým najobľúbenejším patria hojdačky a šmýkačky, staršie deti možno viac ocenia lezeckú stenu alebo trampolínu.

 • Nástenná galéria - ak je vaše dieťa malý umelec, vytvorte mu výstavku na stene. Proste jeho najvydarenejšie maľby vyveste na stenu, trebárs na povrázok pomocou štipcov. Bude vedieť, že sa vám jeho výtvory naozaj páčia a vy si občas príjemne zaspomínate.
 • Chytrá stena - niektorým deťom kreslenie na papier jednoducho nestačí ... Potrite mu múr špeciálnym náterom, na ktorý môže kresliť stále dookola, maľby sa ľahko mažú.

Vyberte si chytrú stenu na Biane:

 

 • Tabuľová farba na stenu - tá funguje podobne ako chytrá múr, ale pozor, schovajte ceruzky, fixky a prepisovačky, kresliť na nej môžete len s kriedou. Oba druhy náterov zoženiete v rôznych farbách.
 • Hojdačka alebo hojdacia sieť - hojdanie k detstvu jednoducho patrí, tak prečo hojdačku nezavesit aj do izby? Na trhu je také množstvo prevedení, že vás nebude obmedzovať ani veľkosť izby.

Vyberte si detskú hojdačku alebo sieť na Biane:

 • Preliezačka - u tej musí dieťa zapojiť fantáziu a premýšľať, môžete zvoliť väčší alebo menší variant, ale v každom prípade ju dieťa ocení. Hodí sa pre staršie a samostatnejšie deti.
 • Šmykľavka - v prípade šmykľavky vek nerozhoduje, vyhrá sa na nej každé dieťa. Môžete k nej pripojiť bazénik plný guličiek, skĺznutiu bude utlmené a ešte hravejšie.

Vyberte si detskú šmykľavku na Biane:

 • Trampolína - priestorovo je náročnejšia, pretože vyžaduje prázdne okolie v rozmedzí 1 metra i vyšší strop. Na výber sú trampolíny rôznych veľkostí a nosností, záleží na rozmeroch miestnosti. Zoženiete ju bez ochrannej siete aj s madlami na držanie, ale voľte radšej so sieťou a postavte ju na rovnú plochu, trampolína bude bezpečnejšia.
 • Lezecká stena - je vhodná pre staršie deti. Môžete zohnať buď kompletnú stenu, rovnú či vyklonenú do priestoru, alebo len madlá, ktoré pripevníte k stene. Tie môžu byť rôznofarebné a mať napríklad tvary srdiečok, kvetov alebo čohokoľvek, čo vás napadne. Nezabudnite na umiestnenie mäkkej podložky pod stenu.
 • Dráha - guličková, puzzle dráha, prípadne autodráha. Deti sa zabavia, zapoja fantáziu a priestorové myslenie.
 • Basketbalový kôš - na podlahu sa už nič nevlezie, ale stena ešte ponúka voľný priestor? Je vaše dieťa športovým nadšencom? Zaveste mu na stenu basketbalový kôš a kúpte penové loptičky.

Vyberte si basketbalový kôš na Biane:

 • Detská nora - schovávačka je jednou z najobľúbenejších detských hier, ale taká nora v podobe stanu alebo teepee môže slúžiť aj k nerušenému odpočinku. Pokiaľ ju doladíte mäkkou podložkou, poslúži aj ako priestor pre prespávanie malých kamarátov.
 • Detské kusové koberce - sú mäkké, hrejivé a farebné. Doladia charakter detskej herne, ale to nie je všetko. Koberec s motívom hry Človeče nehnevaj sa alebo Twister ponúkne ďalší podnet k zábave.

Vyberte si detský koberec na Biane:

Nájdite ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom