Hlavné menu
Rady, tipy, nápady

Základná starostlivosť o záhradu - aké náčinie by vám nemalo chýbať

Aké nástroje budete potrebovať k základnej starostlivosti o záhradu? Akými nástrojmi upravíte živý plot a stromčeky a akými sa môžete starať o trávnik? A ako konáre, trávu či zhrabané lístie ľahko odveziete? Poďte sa pozrieť.

Trávite na záhrade každú voľnú chvíľku a užívate si pokoja a pohody, ktorú ponúka? V tom prípade určite oceníte, keď bude nielen kľudná, ale aj udržiavaná. Aké nástroje sú k takejto základnej údržbe potrebné? Na kríky, živé ploty, ale napríklad aj na bylinky sú potrebné záhradné nožnice. Aké druhy sú dostupné sa dozviete v článku. Kríkmi to ale nekončí, aj o trávnik je treba starať sa, aby tráva nebola zelenšia za plotom, ale u vás. Suché lístie je treba zhrabať a niekedy je potrebné vyhrabať aj mach, ktorý sa objaví a kazí trávnik. Ako možno odviezť vzniknutý odpad bez námahy? S fúrikom to zvládnete hravo!

Nie sú hrable ako hrable

Okrem kosenia trávy je dobré o trávnik starať sa aj inak. Aby bol krásne zelený, je nutné zhrabať opadané lístie či vyhrabať prerastajúci mach. Čím najlepšie zhrabať lístie a čo je naopak najlepšou voľbou na mach, trávu či seno?

 • Hrable na lístie: na tento účel sa hodia kovové či plastové hrable vejárového tvaru, ktorým sa inak hovorí švédske hrable. Lístie sa nenapichuje na zuby a zhrabeme ho rýchlejšie, než s klasickými hrabľami. U tých najvychytanejších modelov je možné nastavovať rozovretie hrablí.
 • Hrable na mach: na hrabanie machu a kultiváciu trávnikov sa predávajú špeciálne vertikulačné hrable. Namiesto klasických hrotov majú zahnuté ostré nože.
 • Hrable na seno a trávu: na hrabanie sena a pokosenej trávy voľte určite hrable celodrevené.
 • Kovové hrable: na trávniky nie sú kovové hrable vhodné, sú ale neoceniteľným pomocníkom pri príprave záhonov na vysievanie.

Aké záhradné nožnice?

Živý plot zaistí oázu pokoja na vašej záhrade, nikto nesleduje, či práve vešiate bielizeň, alebo máte ruky v záhone. O kríky, ale aj o záhony, je potrebné sa starať, aby dobre vyzerali. Na zastrihnutie rastlín - od byliniek až po kríky - sa predávajú záhradné nožnice.

 • Konštrukcie: nožníc je viac druhov. Základný rozdiel medzi nimi je ten, že majú buď klasickú konštrukciu, alebo prevodovú. Prevodové odľahčia rukám a strihanie s nimi je tak menej namáhavé.
 • Počet čepelí: nožnice sa líšia aj v počte čepelí. Na trhu sú ako záhradné nožnice s jednou čepeľou, tak aj so dvoma. Odolnejšie nožnice s jednou čepeľou sú vhodné na suché konáre, kde nie je potrebný čistý rez, dve čepele sa hodia na čerstvé konáre, kde je hladký rez potrebný.
 • Veľkosť nožníc: vyberajte hlavne podľa toho, ako silné konáre chcete strihať. Na silnejšie konáre sa hodia väčšie a róbustnejšie nožnice, u malých konárikov by práca s nimi bola nemotorná a zdĺhavá.
 • Na živý plot: ak chcete svojmu plotu dať nejaký tvar, ručnými záhradnými nožnicami by to trvalo neprimerane dlho, priamo na ploty sa predávajú špeciálne elektrické plotové nožnice.
 • Na ovocné stromky: ak máte na záhrade ovocné stromy, možno nožnicami odstrániť menšie oschnuté konáriky, na prerezanie väčších konárov voľte ale radšej vhodnú pílku.

BIANO TIP: ste ľavák? Netrápte sa s nožnicami pre pravákov, na trhu sú aj nožnice, ktoré sú vhodné na použitie ľavou rukou.

S fúrikom ľahko odveziete trávu, lístie i konáre

Konáre máte ostrihané, trávu či lístie zhrabané, ako s tým nakladať ďalej? Aby sa vám so vzniknutým materiálom dobre manipulovalo, hodí sa fúrik. Aké sú na výber a podľa čoho vyberať?

 • Nosnosť: zadovážte si fúrik, ktorý bude zodpovedať vašim potrebám. Koľko toho budete voziť a akú približnú hmotnosť bude materiál mať?
 • Materiál: prevažná väčšina fúrikov má korbu z kovu, možno ale nájsť aj plastové. Plastová korba môže byť objemná, ale nie je vhodná na prevážanie ťažkých nákladov.
 • Skladací fúrik: fúrik s kovovou konštrukciou a textilnou korbou je vhodný najmä na prevážanie zhrabaného lístia. Po zložení nezaberá takmer žiadne miesto.
 • Fúrik pre deti: aby sa ani tí najmenší necítili mimo dianie, zapojte ich do ľahších prác, kde si neublížia. Odvážanie naloženého fúrika je úplne ideálne.

Vyberte si záhradné nástroje na Biane: