Hlavné menu
Rady, tipy, nápady

Z akého materiálu si vybrať sprchový záves?

Sprchový záves, či už pri vani či u sprchy, je praktickým doplnkom, ktorého hlavnou úlohou je udržať kúpeľňu v suchu. Popri svojej funkčnosti však zároveň plní aj estetickú funkciu.

Sprchové závesy sa vyrábajú z rôznych materiálov, a to PVC, PEVA alebo textílie. Funkciu majú všetky rovnakú - udržať vodu tam, kde má byť. Jednotlivé materiály sprchových závesov sa však líšia svojimi vlastnosťami i cenou. Náš prehľad vám poradí, aký záves zvoliť do vašej kúpeľne.

Sprchový záves z PVC

Závesy vyrobené z vinylu, presnejšie z PVC, patria medzi tie najlacnejšie, zaobstaráte ich už za niekoľko pár eúr. Výborne plnia svoju hlavnú funkciu, pretože sú stopercentne vodeodolné. Tie najlacnejšie ale nemajú povrchovú úpravu a ich gramáž je nižšia, v sprche teda poletujú a môžu sa nepríjemne lepiť na telo. Na druhú stranu je možné vzhľadom k nízkym obstarávacím nákladom opotrebovaný záves vyhodiť a zaobstarať si nový. Tu je však potrebné mať na mysli istú nešetrnosť k životnému prostrediu.

+ nízká cena

+ 100% vodeodolnosť

+ v prípade opotrebenia možno častejšie meniť

- najmenej kvalitné závesy

- ľahko sa lepia na telo

- nízká gramáž

- nešetrné k životnému prostrediu

Sprchový záves z PEVA

Sprchové závesy vyrobené z PEVA sú modernejšou alternatívou k závesom z PVC. PEVA, čiže polyethylenvinylacetát, neobsahujú molekuly chlóru ako je tomu u PVC, a tým pádom sú vhodnejšie ako pre vás, tak pre životné prostredie. Ich cena je porovnateľná s cenou závesov z PVC a ich vlastnosti sú tiež rovnaké. Ak vyberáte medzi závesom z PVC a PEVA, voľte záves z PEVA.

+ nízká cena

+ 100% vodeodolnosť

+ jednoduché na údržbu

- ľahko sa lepia na telo

- nízká gramáž

Textilní sprchový záves

Sprchové závesy vyrobené z textílie sú najkvalitnejšie a zároveň najdrahšie. Majú vyššiu gramáž, takže zostávajú pri sprchovaní na svojom mieste a nelepia sa na telo. Najlacnejšie z nich kúpite už za cenu okolo 20 eúr, bežne však počítajte s cenou okolo 30 eúr Sk. Textilné sprchové závesy sú vyrobené z polyesterovej tkaniny, ktorá je veľmi podobná bežným textíliám, ale je upravená tak, aby odpudzovala vodu.

+ najkvalitnejší materiál

+ vyššia gramáž

+ nelepia sa na tělo

+ možno prať v práčke

- vyššia cena

- náročnejšie na údržbu

Nájdite ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom