Hlavné menu
Rady, tipy, nápady

Vyberte si správny pracovný stôl

Len ťažko si možno predstaviť modernú pracovňu bez praktického stola. Pozrite sa na dôležité parametre, ktoré by ste mali pri jeho výbere zohľadniť, aby spĺňal všetky vaše očakávania.

Pracovný alebo kancelársky stôl, určený pre firemného manažéra, by mal pôsobiť serióznym dojmom. Svojimi rozmermi i vzhľadom odpovedá ideálne kancelárii, v ktorej je umiestnený. Pokiaľ sa jedná o pracovný stôl pre študenta, možno samozrejme vyberať aj z lacnejších, cenovo oveľa dostupnejších variant s veľkou variabilitou. Taký stôl poslúži svojmu účelu tiež veľmi dobre. Do domácnosti vyberajte stôl podľa vlastného vkusu a účelu, do určitej miery môže byť multifunkčný a neslúžiť iba práci.

Praktické úložné priestory

Pracovný stôl je praktický, keď je opatrený dostatočným množstvom odkladacích a úložných miest. Všetko potrebné je ľahko prístupné a po ruke. Na stole majú všetky doklady, dokumenty a kancelárske potreby mať svoje stabilné miesto. Pracovný stôl so zásuvkami, so skrinkou či s poličkami prináša veľké praktické využitie. Hoci na stôl môžete v prípade potreby umiestniť aj notebook alebo iné prístroje, pracovná doska primárne slúži predovšetkým k pôvodnému účelu - písaniu a práci, preto nesmie žiadnym spôsobom obmedzovať.

Kam sa hodí aký stôl?

Typ, farbu aj celkové prevedenie pracovného stola budete vždy musieť voliť už pri základnom výbere. Zohľadnite to, kde bude stôl umiestnený a aké jednania alebo práce u neho budú prebiehať.

  • Do kancelárie firemného manažéra alebo iného kľúčového pracovníka je vhodný skôr masívny stôl v tmavšom prevedení (s ohľadom na celkové riešenie kancelárie), s uzavretou prednou časťou. Rozhodne by tento stôl mal štýlovo ladiť s ostatným nábytkom aj ďalším vybavením miestnosti. Dostatočne veľká pracovná doska nielenže umožní prehľadnú prácu s väčším počtom dokumentov súčasne, ale navyše pôsobí na návštevníka z psychologického hľadiska ľahko dominantným dojmom, čo môže byť pri obchodnom rokovaní nepochybne dôležité.
  • Do študentskej pracovne sa výborne hodí skromnejší a cenovo dostupnejší univerzálny pracovný stôl, ktorý je navyše veľmi praktický. Hľadajte také typy, pri ktorých je možné jednotlivé časti prispôsobovať konkrétnym potrebám. Často taký stôl ponúka pohyblivý sklon pracovnej dosky a uzatvárateľný úložný priestor, kam je možné rýchle a bezpečne umiestniť dokumenty pracovné podklady a materiály. 
  • Do domácnosti a ďalších priestorov veľmi záleží na zložení ďalšieho nábytku a celkovom umiestnení. Vzhľad pracovného stola môže zodpovedať vášmu vkusu, avšak vždy je nutné, aby mala pracovná doska správnu výšku a stôl ponúkol dostatok priestoru.

Ďalšie dôležité pravidlá pre výber pracovného stola

Nielen vzhľad a veľkosť pracovnej plochy zohráva pri výbere úlohu. Aké ďalšie bonusy oceníte?

  • Nastaviteľná výška pracovnej dosky je veľkou výhodou najmä pri dlhodobej práci. Ruky by pri správnom posede mali s pracovnou doskou zvierať pravý uhol.
  • Vhodne umiestnená alebo polohovateľná trnož vytvára miesto pre nohy. Je tak vynikajúcou zdravotnou prevenciou proti únave a bolestiam pri dlhšom sedení.
  • Uzamykateľné zásuvky sa hodia pre uloženie dôverných dokumentov.
  • Obdĺžnikový a rohový tvar vyberte v prípade, kedy to vyžadujú dispozície miestnosti.

Ako spoznáte, že ste vybrali správny stôl? Skvelo sa vám u neho pracuje na všetkom, čo potrebujete! Kreatívni ľudia potrebujú dostatok priestoru a ideálne podmienky. Stôl vyberáte iba niekoľkokrát v živote, a preto sa rozhodne neoplatí kúpiť ten prvý, ktorý zbadáte. Čím kvalitnejšie materiály a prevedenie zvolíte, tým lepšie sa budete pri práci cítiť. A verte, že vaše rozpoloženie je pre efektívnu a kreatívne činnosť naozaj kľúčové.

Vyberte si pracovný stôl na Biane:

Nájdite ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom