Hlavné menu
Rady, tipy, nápady

Vyberte si kvalitnú knižnicu a urobte z nej dominantu izby

Nevnímajte knižnicu ako nudný a nutný sklad kníh, urobte z nej dominantu izby. Knihy predstavujú kultúrne dedičstvo, doprajte im viac než len úložný priestor.

Kde je napísané, že v obývacej izbe je najdôležitejším prvkom sedačka alebo televízie? No, niekde určite áno, ale vy môžete ísť inou cestou. Ako dominantu miestnosti vyberte knižnicu a pri jej výbere myslite kreatívne. A zohľadnite i štýl interiéru.

Moderné versus tradičné

Dizajn sa rieši u všetkého, tak prečo nie u knižníc? Už dávno nie je knižnica len malá a veľká.

Tradičné knižnice

Drevené knižnice klasického obdĺžnikového tvaru, ktoré majú ochrannú zadnú dosku. Najčastejšie bývajú orientované na výšku. Zaradiť sa sem dajú aj knižnice vitrínového typu, ktoré majú presklené dvierka.

Moderné knižnice

  • bludisko - už ste ich určite videli, patria medzi veľmi obľúbené kúsky. Vyrábajú sa v rôznych veľkostiach a ich farebná škála je takmer nekonečná
  • držiaky - závesné knižničky, ktoré obohatia vašu stenu. Siahnite napríklad po tej v tvare stromu.
  • modulárne - dajú sa kúpiť v rôznych tvaroch, hranaté či okrúhle. Skvele vyzerajú aj zavesené na stene. Počet kusov alebo kombinovanie tvarov či farieb vám nikto nebude diktovať, práve tu vzniká priestor pre vašu kreativitu!
  • solitérne - pod knižnicou typu solitér sa skrýva ozajstný dizajnový kúsok, ktorý upúta pozornosť, ale zároveň splní funkciu odkladacej plochy.

Veľkosť

Výber knižnice by nemal byť impulzívnym krokom. Ak si vyberiete tú z kvalitného masívu, bude sa dediť z generácie na generáciu. Pred zakúpením si zmerajte voľný priestor, uistite sa, že vám nebude knižnica prekážať. Ak vyberáte medzi tými závesnými, merajte dvakrát, taká poriadna rana do hlavy môže bolieť viac než nakopnutý palec. Nezabúdajte ani na váhu kníh a uistite sa, že police majú hrúbku aspoň 1,8 cm, v prípade knižníc so šírkou viac ako 80 cm by potom mali byť police hrubé aspoň 2,3 cm.

Materiál

Voľba materiálu nie je dôležitá len kvôli ladeniu s ostatným nábytkom, hrá úlohu aj v otázke údržby.

  • lamino - laminátová triesková doska označovaná ako LTD. Pokiaľ chcete bezúdržbový a odolný materiál, potom je pre vás knižnica z lamina najideálnejšia.
  • MDF – drevovláknitá doska, je prírodnejším variantom než lamino. Povrchovo je opatrená buď PVC fóliou alebo lakom. Je tvarovateľná a bez obsahu lepidiel. Nie je vhodná do vlhkého prostredia.
  • dyha – je tenká doska masívneho dreva, potiahnutá najčastejšie okolo drevotriesky. Ak túžite po knižnici z masívu, ale je pre vás príliš drahá, vyberte dyhu. Rovnako ako masív je potrebné ju ošetrovať a počítať s postupnou zmenou odtieňa.
  • masív – je najdrahším a najkvalitnejším materiálom. K výrobe nábytku sa volí smrekové, borovicové, bukové alebo dubové drevo. Nutnosťou je jeho pravidelné ošetrenie.

Vyberte si knižnicu na Biane:

Nájdite ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom