Hlavné menu
Rady, tipy, nápady

Viete, ako vyberať kancelárske kreslá?

Kancelárske kreslo ponúka pohodlie, ale zároveň ideálne podmienky pre prácu. Starostlivému výberu venujte zaslúženú pozornosť. Na čo si pri nákupe dať naozaj pozor?

Existuje vlastne nejaký zásadný rozdiel medzi kancelárskou stoličkou a pracovným kreslom? Pre niekoho sa jedná o vcelku totožný pojem a občas naozaj dochádza k jeho zámene, avšak rozdiel tu samozrejme je. Dokonca nemalý, pretože typické kancelárske kreslo má na rozdiel od stoličky pevne nastavený uhol medzi sedadlom a operadlom. Pri kancelárskej práci a najmä pri práci na počítači je preto potrebné vybrať také kreslo, ktoré bude telu vyhovovať čo najlepšie.

Vyhnite sa meravému sedeniu

Ak si vyberiete kancelárske kreslo, umožňujúce dynamické sedenie, zbavíte sa chronických pocitov únavy i následnej bolesti v chrbtovej oblasti. Výhodou kancelárskeho kresla je synchrónna mechanika, umožňujúca plynulé a previazané nastavenie sklonu opieradla s tým, že sa automaticky a synchrónne upraví aj náklon sedadla. Pri takomto nastavení sleduje opieradlo polohu sediacej osoby a chrbtica je tak vždy v optimálnej polohe. Rovnako tak je dodržaný zodpovedajúci uhol nôh. Výsledkom je pohodlné a v neposlednom rade zdravé sedenie.

Podľa čoho vyberať kancelárske kreslá?

  • Vhodný poťah je veľmi dôležitý. Jeho priedušnosť vždy pri dlhšom sedení oceníte rovnako, ako vhodné polstrovanie. Kreslá s poťahom zo syntetickej kože alebo plastických hmôt síce vyzerajú efektne, ale pre dlhšie sedenie vyžadujú podložku alebo vymeniteľné poťahy.
  • Vždy skontrolujte, či je variabilita nastavenia (maximálna výška i spodná poloha a náklon pohyblivých prvkov) dostatočne veľká, aby ste mohli robiť potrebné prispôsobenie. Aj na pohodlnom kresle alebo stoličke občas oceníme zmenu polohy. Je dobre, keď ju možno vykonať ľahko a jednoducho bez použitia náradia.
  • Vyberajte si vždy stabilné kreslo. Väčšie a kvalitné kolieska znamenajú výrazne vyšší užívateľský komfort.
  • Nepodceňujte výrobcom udávanú nosnosť v kilogramoch.

Ako vyzerá správne držanie tela?

Nejde ani tak o eleganciu ako o zásadný krok, ktorý prospieva zdraviu. Držanie tela musí byť čo najprirodzenejšie a pri pohľade zozadu v žiadnom prípade chrbtica nesmie vybočovať do strany. Hmotnosť tela musí byť pravidelne rozložená do sedacej časti, ľahko do chrbta prostredníctvom opieradla a časť hmotnosti nesú aj nohy, pričom by sa podkolenné jamky pri správnom sedení nemali dotýkať okraja kresla.

Správny posed, vďaka vhodne zvolenému kreslu, výrazne zvýši aj efektivitu vašej práce. Práve to je hlavný dôvod, prečo sú pohodlné a kvalitné kancelárske kreslá tak dôležité pre každého, kto pred monitorom trávi niekoľko hodín denne.

Vyberte si kancelárské kreslo na Biane: