Vianoce podľa bianoblogger Mišky

Druhý adventný týždeň v sérii "Vianoce podľa bianobloggers patrí Miške, ktorá vám predstaví ako vyzerajú Vianoce v boho štýle. Vyspovedali sme Mišku, ktorá nám prezradila aj to, čo má rada na Vianociach a čo nesmie chýbať na štedrovečernom stole.

Určite všetci dobre poznáte našu milú bianoblogger Mišku na Instagrame pod menom dom30tichruzi. Boli sme zvedaví, ako bude Miška tráviť Vianoce a preto sme jej položili pár otázok :) Dajte si kávičku, pohodlne sa posaďte a mrknite na to, akú výzdobu Miška tento rok zvolila alebo na to, aké dobroty nesmú chýbať na štedrovečernom stole.

Čo máte Miška na Vianociach najradšej?
Všetky tie nádherné a ligotavé ozdoby, svetielka, ktoré vytvárajú útulnú hrejivú atmosféru po celom dome. Vône a mihotajúce sa plamienky sviečok. Samozrejme, ale v prvom rade na Vianociach milujem tú rodinnú pohodu plnú filmov, dobrého jedla a detského smiechu. A k tomu všetkému pohár dobrého ríbezľového vínka.

Pripravujete sa na Vianoce v predstihu alebo si prípravy nechávate na poslednú chvíľu?
Keďže vyrábam sviečky, toto je pre mňa najrušnejšie obdobie z celého roka, takže je náročné si niekedy nájsť čas a myslieť ešte aj na prípravy. No snažím sa už postupne navodzovať vianočnú atmosféru v priebehu novembra, pretože najviac si výzdobu užívam pred príchodom Vianoc. Po nich sa už neviem dočkať jari, slniečka a kvetov v záhrade.

Ako u vás prebieha Štedrý deň?
Prebieha pomaličky a pohodovo, aspoň sa o to snažíme. Pomaly sa chystajú všetky dobroty, ktoré na večernom stole nesmú chýbať. Pozeráme všetky naše najobľúbenejšie vianočné filmy a rozprávky. Všetci sa tešíme na ten moment, keď zasadneme za nádherne vyzdobený vianočný stôl a pustíme sa do kapustnice, kapra a v našom prípade máme aj svoje tradičné vianočné krevety. Zvyčajne sa po večeri ideme prejsť, rozprávame sa, spomíname, pokocháme sa svetielkami a rozžiarenými domčekmi v susedstve. Potom si doma rozbalíme darčeky a už si len užívame čo večer prinesie.

Čo nesmie chýbať na vašom štedrovečernom stole?
Ako som už spomínala, nesmie chýbať kapustnica od mojej maminky. Tá jednoducho nemá konkurenciu, ale myslím, že to asi každá kapustnica od maminky. Samozrejme kapor a zemiakový šalát, prípadne aj nejaká iná rybka. A odkedy sme s manželom spolu, vytvorili sme si naše vlastné tradičné jedlo a tú sú krevety v panko strúhanke. Na tie sa tešíme celý rok. Nechýbajú ani tradičné linecké kolieska, medovníková roláda a iné drobné vianočné cukrovinky, ale väčšinou už na ne v nás
ani nie je miesto :-)

Dodržujete vianočné zvyky/tradície? Ak áno, aké?

Vytvárame si vlastné tradície. Obohacujeme ich o také, ktoré sa nám páčia. Ale pomaličky sa to začína s príchodom dieťatka meniť, želáme si, aby náš synček jedného dňa spomínal na Vianoce ako na čarovné chvíle, plné zázrakov, vôní a krásne vyzdobeného domčeka. Zatiaľ má síce len jeden rok, takže to ešte nevníma, ale my už pomaličky vymýšľame ako to bude a už máme zopár nápadov.

Ktoré sú vaše obľúbené vianočné dekorácie? V akom štýle ladíte ozdoby?
Najradšej mám svetielka a rôzne malé keramické alebo aj papierové domčeky. Zbieram si rôzne staré ozdôbky, ktoré kombinujem s novými. No, tento rok to ale bude trošku inak, nakoľko by zrejme nemali pri synčekovi dlhú životnosť, takže tento rok budú moje najobľúbenejšie ozdoby tie, ktoré sa nedajú rozbiť. Všetko ladím skôr v tradičnom a vintage štýle, mám rada tlmené farby, bielu, trblietavé ozdôbky, ale občas niekde zakomponujem aj červenú. Tento rok som sa ešte úplne nerozhodla, ale možno sa inšpirujem aj severskými krajinami. Mám zatiaľ v predstave prírodné farby, bielu a zlatú. Uvidíme ako to nakoniec dopadne.

Čo by ste zapriali Biano fanúšikom k vianočným sviatkom? :)
Prajem im všetko najkrajšie čo sa len dá. Máme za sebou náročný rok, pretom im želám, aby zabudli na celý ten zhon a stres, ktorému mnohí každý rok podliehajú. Aby si užili hlavne tie momenty s rodinou, pretože žiadna chvíľa sa už znova nezopakuje. Nie je dôležité či máme umyté okná a vyleštené podlahy, ani to, koľko darčekov je pod stromčekom. Dôležité je, aby sme mohli byť všetci spolu, ľúbiť sa a stretli sa takto aj na ďalší a ďalší rok, znova a znova.