Hlavné menu
Rady, tipy, nápady

Urobte si poriadok v šperkoch - poradíme, ako na to

V prírode sú to skôr samci, ktorí sa zdobia a snažia sa zaujať. V ľudskej ríši sú to naopak ženy, ktoré sú vidieť. Každá sa chceme páčiť, k tomu nám pomáhajú i šperky. Ako ale vyriešiť ich narastajúce množstvo?

Zbierka šperkov a bižutérie sa vám pekne rozrástla a vy chcete, aby aj staršie kúsky boli stále ako nové? K tomu dopomôže nielen správna starostlivosť, ale tiež vhodné uskladnenie. Ideálne na takom mieste, kde vaše ozdoby neohrozuje prílišné vlhko ani priame slnko. Nemajte je pohodené v šuplíku bez ladu a skladu, urobte si v nich pekne poriadok pomocou organizérov, stojanov a šperkovníc. Aké možnosti sú k dispozícii? O tom sa dozviete v článku.

Šperkovnice

Snívala ste o nej už od mala? Prečo ju ešte nemáte! Ako veľkú máte zbierku a hodláte v jej rozširovaní ešte aktívne pokračovať? K tomu zohľadnite, aby mohli byť šperky prehľadne uchované a vy ste mala aj malú rezervu pre prípadné prírastky. Šperkovnice sú dostupné od nenápadných malých, až po samostatné skrinky.

 • Skriňová šperkovnica: samostatná skrinka len na šperky a bižutériu? Áno! Zhmotnený sen mnoho žien. Skrine bývajú vybavené zrkadlom a sú aj uzamykateľné. Vnútri potom nájdete nespočetné množstvo háčikov, schránok a zásobníkov, aby mal každý šperk svoje miesto.
 • Klasická šperkovnice: presne taká, akú poznáte už od vašich babičiek. Rozkladacie, mnohokrát niekoľkoposchodové šperkovnice, s nespočetným množstvom priehradiek a šuplíčkov. Často mávajú vnútri aj zrkadlo.
 • Cestovné šperkovnice: idete na dovolenku, alebo na služobnú cestu? Myslieť si, že jeden pár náušníc je tak akurát, je naivné. Šperkovnice na cesty sú ako skladacie textilné, ktoré nezaberú takmer žiadne miesto, a napriek tomu ponúkajú veľa vreciek na jednotlivé šperky, tak až po objemnejšie vystužené niekoľkoposchodové kúsky.
 • Šperkovnice pre malé princezny: detské šperkovnice sú dostupné vo všetkých odtieňoch ružovej, ale myslí sa aj na slečny, ktoré majú rady iné farby. Vyberajte od zvieratkových, až po tie s obľúbenou rozprávkovou postavou. Niektoré šperkovnice po otvorení hrajú.
 • Pánske šperkovnice: premýšľate, čo by do nich páni mohli odkladať? Najčastejšie slúžia na uskladnenie hodiniek, manžetových gombíkov, kravát, motýlikov, ale aj prsteňov.

Vyberte si šperkovnicu na Biane:

Organizéry

Nechcete mať šperky vystavené viditeľne a ani im nechcete kupovať vlastný kus nábytku? Napriek tomu je dobré, aby v ich ukladaní bol nejaký poriadok. Preto sú na trhu organizéry.

 • Závesné organizéry na šperky môžete zavesiť na vnútornú stranu skrine, alebo na ramienko k oblečeniu. Organizéry obsahujú veľké množstvo pútok a vreciek, kam ľahko uschováte všetko, od náušníc, až po prstene.
 • Organizéry do šuplíku: každý váš kúsok môže mať vlastnú priehradku. Na výber je od textilných, až po plastové. Klasické sú rozdelené na štvorcové boxy, ale dostupné sú aj menej typické tvary - skladujte svoje šperky treárs v "plástoch" či "platoch na vajíčka".
 • Organizér na šatky: aj šatky môžete mať prehľadne zrovnané. Nielenže budete mať prehľad, ale ešte to zabráni zbytočnému pokrčeniu. Organizéry na šatky v sebe majú otvory, ktorými sa šatka pretiahne a potom už je len na vás, ktorú prevetráte práve dnes. Samotný organizér sa potom ľahko zavesí do šatníkovej skrine, kde neprekáža a aj napriek tomu je ľahko dostupný.

Vyberte si organizér na Biane:

Stojančeky na šperky

Stojančeky na šperky sú vhodné predovšetkým na často nosené šperky, aby ste ich mala hneď po ruke. Vyberať môžete z plastových, kovových, ale pokojne aj drevených stojančekov. Niektoré sa s dizajnom držia pri zemi, iné pútajú pozornosť už z diaľky. Radšej siahnite po trochu väčšom stojančeku, sama dobre viete, že počet šperkov menší nebude. S väčším stojanom si nebudete musieť odriekať nákup ďalších ozdôb.

 • Stojančeky na náušnice: či už potrebujete uskladniť kôstky, visiace náušnice, alebo oboje, stojan je pre to ako stvorený, doslovne.
 • Stojančeky na prstene: dostupné napríklad v tvare ruky, na ktorú sa prstene ľahko navlečú. Ak vám ruka pripadá predsa len trochu morbídna, existujú aj menej výrazné, ale rovnako funkčné stojančeky, kam je možné prstene navliecť. Dostupné sú aj stojančeky s miskou, do ktorej môžete dať prstene, ktoré nosíte najčastejšie.
 • Kombinované stojančeky: chcete si zavesiť náušnice, retiazku, ale aj mať kam odložiť prstene? Od toho sú tu stojančeky, ktoré majú nielen háčiky a otvory, ale ešte naviac mištičku, kam je možné odložiť všetko, čo nejde zavesiť.

Zásady skladovania jednotlivých doplnkov:

Správne skladovanie pomôže nielen šperkom k tomu, aby dlho slúžili, ale k rovnakému výsledku pomôže aj vašim nervom. Skladujte preto šperky tak, aby párové boli v páre, naopak kúsky, náchylné k zamotaniu, majte oddelene. A hlavne ich nenechávajte nikdy na priamom slnku alebo v prílišnom vlhku.

 • Náušnice: náušnice nemajú rady samotu. Uchovávajte ich tak, aby ste ich stále mali v páre a nemuseli pred odchodom z domu preusporiadať celý byt pri snahe nájsť tú druhú.  
 • Prstene: máte ich už viac ako prstov a neviete, ako s tým naložiť? Jednoducho, kúpte si ďalšiu ruku! Keď prstene navlečiete na stojan, budete mať prehľad a nestane sa vám, že sa vám nejaký zatúla napríklad do útrob vysávača.
 • Náhrdelníky a retiazky: ak nie ste skautka a uzly vám tak nerobia žiadnu radosť, predíďte im vhodným uložením retiazok a náhrdelníkov. K tomu stačí jednoduchý fígeľ, mali by visieť nielen na krku, ale aj uskladnené. Ak nie je to možné, majte aspoň každú retiazku v samostatnej priehradke.
 • Náramky: u náramkov už nie je také riziko zamotania, hrozí ale napríklad odrenie jednotlivých kúskov. Preto je dobré, aby každý mal svoj priestor.

Vyberte si stojanček na šperky na Bianu:

Nájdite ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom