Hlavné menu
Rady, tipy, nápady

Urobte si poriadok v náradí - s organizérmi je to hračka

Hľadaním skrutkovača trávite dlhé minúty a nakoniec si radšej kúpite nový? Urobte neporiadku v dielni prietrž - kúpte si organizér na náradie. Už žiadne náradie na jednej hromade, od teraz bude všetko prehľadné.

V každej domácnosti je aspoň základné náradie, ako skrutkovače, kladivo, pár skrutiek a hmoždiniek. Niekto spolieha na pomoc remeselníkov, iný si všetko rád vyrieši sám a po svojom. Druhej skupine sa náradie a príslušenstvo môže rozrásť natoľko, že si priamo hovorí o to, aby si k nemu kúpila aj organizér. Nezáleží na tom, či je náradie v dielni, garáži či záhradnom domčeku, keď bude všetko na svojom mieste, ušetrí to veľa času a nervov pri hľadaní.

Ako vybrať vhodný organizér na náradie

Na trhu je nespočetné množstvo organizérov. Môžu byť nielen pevne prirobené k stene, ale existujú aj prenosné. Veľkostne sa tiež veľmi líšia. Ako si teda vybrať ten správny? Odpovedzte si dve základné otázky:

 1. Koľko náradia máte? Bude vám stačiť menší organizér, alebo radšej zainvestujete do poriadne veľkého?
 2. Prenášate náradie často aj mimo svoju dielňu či garáž, alebo bude slúžiť len na uskladnenie náradia doma?

Obyčajnému smrteľníkovi stačí menší organizér, na tom, či je prenosný alebo nie, až tak nezáleží. Profesionál, ktorého náradie živí, by určite mal mať minimálne jeden prenosný organizér, v ktorom bude mať najpoužívanejšie nástroje. Kutil sa zase nezaobíde bez prehľadného organizéra na stene svojej dielne.

Prenosný organizér

Prenosný organizér so zásuvkami ocenia najmä tí, ktorí náradie často prenášajú. Je zbytočné, aby sa zakaždým prekladalo z jednej priehradky do druhej, s prenosným organizérom je stále pripravené na cesty. Vďaka uchu stačí len pochytiť a vyraziť k autu. Niektoré prenosné organizéry sú aj uzamykateľné.

 • Modulárne prenosné organizéry: je možné zakúpiť ako samostatný organizér, alebo ako doplnok k závesným organizérom. Nádoby z prenosného idú ľahko vybrať a vložiť do závesného. Na výber je niekoľko veľkostí podľa počtu modulov.
 • Plastové boxy s organizérom: ideálne k uloženiu drobných komponentov, ale aj väčších kusov náradia. Dostupné od malých boxíkov, až po boxy na kolieskach.
 • Priehradkové organizéry: vhodné na drobnosti - skrutky, podložky a iné veci, ktoré sa rady strácajú. Priehradky či rozdeľovače bývajú vyberateľné, tým pádom je možné meniť veľkosť jednotlivých priehradiek.
 • Kufry na náradie: vhodné na prenášanie väčších kusov náradia. Horná časť kufrov máva vložku, do ktorej možno umiestniť menšie nástroje. Pre tých, ktorí majstrovaniu toľko neholdujú, to môže bohato postačiť ako jediný organizér v domácnosti.

Vyberte si prenosný organizér na Biane:

Zásuvkový organizér

Ideálny organizér na drobný spojovací materiál, ako sú napríklad skrutky, hmoždinky, matky, podložky a ďalšie. Každý druh materiálu má svoj šuflíček a vďaka tomu, že sú kryté, nebudete ich musieť ani po dlhej dobe nepoužívania loviť z nánosu prachu.

 • Organizéry mávajú viac veľkostí šuflíkov - do menších dáte už spomínané skrutky, do väčších trebárs lepiacu pásku či sadu vrtákov.
 • Zásuvkový organizér je možné prirobiť k stene, ale bez ťažkostí môže byť aj položený na stole.
 • Niektoré organizéry je možné stohovať a vytvoriť si tak komplexný úložný systém.

Tip pre poriadkumilovných: popíšte jednotlivé šuplíčky, aby ste hneď vedeli, kam siahnuť.

Závesný organizér

Tento organizér by sa dal nazvať takou skladačkou pre dospelých. Zostaviť ho možno zo:

 • Základnej deoky: panely rôznych rozmerov, môżu byť plastové, rovnako ako oceľové. Všetky dosky majú otvory v pravidelných rozostupoch, do ktorých možno prirobiť ďalšie príslušenstvo.
 • Úložných boxov: plastové boxy slúžia na uskladnenie predovšetkým spojovacieho materiálu a všetkých iných drobností, ktoré nechcete postrácať.
 • Hákov: na tie možno zavesiť uzavreté kľúče, sikovky, pílky, nožnice a akékoľvek ďalšie veci s očkom.
 • Držiakov: čo nejde zavesiť, dajte do držiaka. Ideálny na umiestnenie klieští, kľúčov, ale kľudne i skrutkovačov a kladív.

Základná doska sa primontuje k stene a k nej potom ľubovoľne pripevníte úložné boxy, držiaky i háky (tie sa dajú zaobstarať samostatne aj v sete). Do úložných boxov sa uskladnia malé veci, držiaky a háky poslúžia na uchytenie väčšieho náradia.

Výhodou závesných organizérov je ich variabilné využitie, všetko si poskladáte tak, ako vám vyhovuje a ak stále nemáte dosť úložného priestoru, nie je problém dať dve základné dosky vedľa seba. Pokojne si urobte organizér z celej steny. Len pozor na upevnenie, oceľové dosky vážia aj niekoľko kíl, s náradím sa váha ešte zvýši.


Koho neláka predstava zostavenia organizéra podľa svojich predstáv, môže si vybrať z množstva už hotových setov.

Vyberte si závesný organizér na Biane:

Nájdite ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom