Hlavné menu
Rady, tipy, nápady

Tapety sú späť - podľa čoho vyberať?

Hľadáte jednoduché riešenie pre oživenie vášho domova? Skúste začať pri stenách. Priestor môžu vkusne vyplňovať tapety, ktoré zútulnia izbu a oživia ho najrôznejšími farbami a vzormi. Inšpirujte sa!

Tapety v moderných domácnostiach už nepredstavujú len účelné pokrytie stien, ktoré bolo skôr typické najmä pre drevotrieskové steny. Môžu skvele doplniť a oživiť priestor, dodať mu atmosféru a farebne zladiť celkový koncept domácnosti. Ich inštalácia je jednoduchá, druhov nepreberné množstvo a fantázii sa medze nekladú.

Na čo je dobré si dať pozor:

 • Nakupujte podľa vzoriek, ktoré môžete porovnať so svetlom v miestnosti i ďalšími látkami, s ktorými bude treba tapetu zladiť
 • Ujasnite si, do akej miestnosti tapetu kupujete, od toho sa bude odvíjať praktickosť materiálu alebo napríklad výber potlače, ktorý pre obývacie izby bude pochopiteľne iný ako pre izby detské
 • Myslite tiež na farbu nábytku a jeho zladenie. Ak je už aj tak dosť výrazný, voľte tapety vo svetlejších farbách a s jednoduchými drobnými vzormi.
 • Nie je nutné otapetovať celú miestnosť, môžete si zvoliť aj decentnejšie, jednu stranu steny alebo len jej časť

Krátke zoznámenie s typmi tapiet:

 • Vliesové tapety sa tešia rastúcej popularite. Na spodnej strane tapety je umiestnený tzv. vliesový podklad, vďaka ktorému je aplikácia tapety veľmi jednoduchá. Sú tiež odolné proti vlhku.
 • Papierové tapety predstavujú dostupné a cenovo výhodné alternatívy. Jedná sa o potlačený papier, ktorý sa inštaluje na stenu. Nevýhodou môže byť naopak nižšia životnosť a odolnosť proti poškodeniu.
 • Vinylové tapety sú veľmi odolné proti mechanickému poničeniu a vlhkosti. Tiež sa vyznačujú vysokou umývateľnosťou, preto sú vhodné do detských izieb, kuchýň alebo dokonca kúpeľní.
 • Textilné tapety patria medzi klasiku, hojne používanú v skorších dobách. Sú ťažšie a ponúkajú veľký počet farebných aj tkaninových vzorov. Môžu slúžiť aj ako čiastočná izolácia.
 • Pieskovcové tapety sú vhodné pre tapetovanie exteriérov či krbových kachlí. Predstavujú ideálne riešenie pre prípady, v ktorých nie je možné použiť iný druh obkladu, materiál je nehorľavý a prírodný, aplikácia nie je zložitá.

Aký druh vybrať?

Najrôznejších druhov tapiet je nepreberné množstvo. Vďaka moderným inováciám sú tapety ponúkané v najrôznejších štýloch, ktoré tak môžete hravo zladiť s vaším domovom. Pre deti môžete vyberať z veselých rozprávkových potlačí a ďalšie miestnosti potom vyzdobiť napríklad pomocou fototapiet alebo klasicky vzorovaných tapiet.

 • Klasické tapety rôznych typov sa vyrábajú v podobe tapetových pásov o štandardných rozmeroch 10,05 x 0,53 m. Lepia sa po celej ploche na stenu, vyberať môžete, či bude tapetovaná celá izba, alebo či dáte priestor iba jednej stene alebo časti.
 • Bondury sú úzke pruhy tapiet, ktoré pomôžu rozdeliť vašu miestnosť, poprípade umožnia prirodzenejší prechod medzi dvoma odtieňmi steny. Sú veľmi decentné, 5-15 cm široké a môžete ich vybrať do akýchkoľvek miestností, vrátane tých detských.
 • Pretierateľné tapety bývajú najčastejšie vliesové a môžu sa pretierať bežnou farbou na steny. Všeobecne vydržia minimálne 5 náterov a ich výhoda spočíva v tom, že si farbu môžete zvoliť sami a v prípade potreby ju pretrieť.
 • Fototapety sa tlačia na podklad tapiet vliesových alebo papierových. Vybrať môžete už z predurčených motívov - najrôznejšie mestá, mosty, tropické ostrovy alebo prírodné krajiny. Myslite však na to, že menej je niekedy viac. Opticky miestnosť môžu zmenšovať, preto sú vhodnejšie skôr do väčších miestností tak, aby bola vzdialenosť od pozorovania tapety aspoň 2 m. Príliš farieb na fotografiách nerobí dobrotu a pôsobí potom skôr gýčovito. Ideálne a vkusné sú napríklad čiernobiele fotky, ktoré priestor príliš nenarušujú, len ho vkusne dopĺňajú. Máte tiež možnosť vybrať vlastnú fotografiu. Tu sa zamerajte na vhodné rozlíšenie a kvalitu a tiež na farebné prevedenie.
 • 3D tapety nepochybne ozvláštnia celú stenu. Ide buď o tapety s 3D efektom, ktoré prinášajú optickú hĺbku priestoru alebo trojrozmerné panely, z ktorých vyčnievajú najrôznejšie vzory.

Podľa čoho vyberať?

 • Praktické funkcie: tapety môžu byť umývateľné alebo nie, ich odolnosť sa tiež môže líšiť v závislosti od výrobcu.
 • Zložitosť inštalácie: samolepiace tapety vám môžu značne uľahčiť prácu, na výber však máte aj zložitejšie aplikácie, ktoré už vyžadujú použitie lepidla.
 • Kvalita versus kvantita: najlacnejšie tapety vám vydržia krátku dobu, ak investujete do tých kvalitnejších, môžete si byť istí ich odolnosťou aj dlhšou životnosťou
 • Vzory: mali by pôsobiť príjemne a nemali by narúšať celkový vhľad miestnosti. Výraznejšie vzory voľte do väčších miestností, menším miestnostiam budú vyhovovať vzory jemnejšie

Aké vzory vybrať?

 • Ak máte interiér výrazný sám o sebe, voľte neutrálne tóny tapiet s jemnými vzormi. Naopak, ak chcete priestor oživiť, pretože pôsobí jednoducho a ponuro, nebojte sa odviazať väčšou škálou farieb a výraznejšími motívmi.
 • Vzory vo vodorovnom smere vyberajte, ak chcete izbu opticky rozšíriť, naopak zvislý smer spôsobí, že miestnosť bude vyzerať opticky vyššia.
 • Do väčších miestností sa nebojte voliť väčšie vzory, menším izbám pristanú tapety so vzormi jemnejšími.

Prírodné vzory

Na obľube stúpajú prírodné vzory v kombinácii s jemnými krémovými farbami. Vyskúšajte vzory kvetov, stromov, listov a zvierat. Dizajn je navrhnutý tak, aby pôsobil dobre v akomkoľvek priestore a nijako ho nenarušoval.

Geometrické potlače

Priestor oživia tiež tapety s rôznymi geometrickými vzormi. Niektoré môžu byť opäť decentné, iné výraznejšie. Obrysy môžu byť v krikľavejších tónoch tyrkysovej alebo napríklad červenej. Potom je vhodné s tapetou šetriť a zaobstarať k nej jemnejší a svetlejší nábytok, vďaka ktorému vynikne.  

Imitácia

Populárne sú tiež najrôznejšie napodobeniny, trebárs tapety v imitáciou dreva, tehál, mramoru, betónu a podobne. Samy o sebe sú potom už natoľko výrazným prvkom, že zvyšok interiéru voľte skôr v jemnejších svetlých farbách a jednoduchých tvaroch.

Inštalácia

 • Podľa plochy, ktorú mienite tapetovať, sa bude odvíjať aj počet tapetových roliek. Štandardné rozmery tapetovej rolky sú 10,05 x 0,53 m. Ak sa opakujú na tapete vzory, postrážte si ho - toto opakovanie, konkrétne vzdialenosť opakovania motívov, sa nazýva raport
 • Berte do úvahy aj presah tapety, ktorá sa odreže

Pre výpočet, koľko rolí tapety potrebujete, urobte nasledovné: Spočítajte šírku steny + opakovanie motívu a výsledok vynásobte výškou steny. Dostanete plochu steney v metroch štvorcových. Aby ste vedeli, koľko roliek tapety kúpiť, vydeľte túto plochu ešte plochou jednej rolky (európsky štandard činí 5 m2). Výsledky zaokrúhlite smerom nahor.

 • Je dobré si kúpiť tapety s rovnakým číslom šarže, predídete tak možným odchýlkam napríklad vo farebnom tóne.
 • Každá tapeta sa môže vyznačovať odlišnými vlastnosťami čo sa týka aplikácie: informujte sa o konkrétnych druhoch tapiet, či sú samolepiace alebo sa lepidlo umiestňuje na podklad či na tapetu.

Vyberte si tapety na Biane:

Nájdite ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom