Hlavné menu
Rady, tipy, nápady

Sprievodca záhradnou technikou pre začiatočníkov

Zaobstarali ste si záhradu a chcete ju zvelebiť? V tom prípade prichádza čas na záhradnú techniku. Že neviete, čo všetko si pod tým predstaviť? To nevadí, poradíme.

Viete, čo všetko sa skrýva pod spojením záhradná technika? Sú to ako prístroje slúžiace k úprave trávnatého porastu, tak okrasných i ovocných drevín. Ale patria tam aj čerpadlá, frézy, brúsky alebo vŕtačky. Zorientujte sa v ponuke kosačiek, naučte sa ošetrovať stromy a myslite ekologicky, vaša záhrada sa vám odvďačí.

Technika pre trávniky

Najdominantnejším prvkom záhrady je trávnik. Niekomu stačí, keď ho raz za sezónu prejde kosačkou a ostatnú starostlivosť oň ponecháva v rukách prírody. Iní kosačku vyťahujú takmer každý týždeň, riešia zálievku a neúmorne bojujú proti burine. Do ktorej skupiny sa zaradíte vy? Aj podľa toho si totiž môžete vybrať tú najvhodnejšiu kosačku alebo krovinorez. Aké máte možnosti:

 • strunový krovinorez – postará sa o vysokú trávu aj horšie dostupné miesta. Výhodou, ale aj samozrejmosťou je jeho nízka váha.  
 • elektrická rotačná kosačka – je vhodná do menšej záhrady, z kosačiek je najlacnejším a ľahším variantom, je navyše nenáročná na údržbu. Má ale nižší výkon a je nutné zapojiť silu, pretože nemá vlastný pojazd.
 • bubnová kosačka – je ideálna pre vysoký porast, pre predstavu pokosí trávu vysokú až 150 centimetrov. Je vhodná aj na nerovný povrch a väčšie plochy.
 • benzínová rotačná kosačka – pre záhradnú travinu je ideálnym riešením, pretože má dostatočne vysoký výkon a relatívne jednoduché ovládanie. U nej sa rozlišuje medzi kosačkou s pojazdom a bez, záleží na vás, ako veľmi sa chcete zapotiť. Nezabúdajte ani na kvalitné oleje do motorov.
 • kosačka robotická – je snáď najvhodnejším variantom pre tých, čo samotný proces kosenia práve nemilujú, ale zároveň by chceli mať trávny porast neustále upravený. Priestor k pokoseniu sa určí pomocou vodiaceho kábla, ale úplnou nutnosťou je rovný terén. Kosačka je schopná tolerovať prevýšenie do 20 stupňov.

Vyberte si techniku pre trávníky na Biane:

Postrekovač versus kanva

Trávnik, rastliny, bylinky, stromy, kríky. Škodcovia a choroby môžu potrápiť celú záhradu a ak chcete zasiahnuť, mali by ste rozlišovať medzi postrekovačom a kanvou. Kanva slúži na zalievanie vodou, postrekovač na aplikáciu hnojív a iných účinných látok.

Vyberte si postrekovače a kanve na Biane:

Na stromy a kríky

Ďalšou dominantou záhrady sú stromy a kríky, okrasné i ovocné. Starostlivosť o záhradu je príjemným spôsobom relaxácie a ak sa rozhodnete vziať si do parády aj stromčeky a kríky, určite si zaobstarajte kvalitné nožnice a píly.

 • záhradné nožnice – tie malé sú vhodné na konáre menšieho priemeru, veľké a dlhé nožnice pre vetvy umiestnené vo výške a s väčším priemerom. Veľmi skoro zistíte, že využijete oba typy, dajú sa zakúpiť aj ako sada, v ktorej nájdete aj nožnice na živý plot.
 • píly a pílky – môžete mať buď elektrickú pílu, ktorú určite využijete, ale rovnako tak sa niekedy hodia i tie klasické mechanické, ktoré sú ľahšie a v niektorých prípadoch aj bezpečnejšie, najmä ak režete niekde vo výške.

Vyberte si píly a zahradné nožnice na Biane:

Na upratovanie a ďalšie spotrebu

Tráva sa zelená, stromčeky a rastliny majú potrebnú starostlivosť, ale na záhrade sa vám teraz povaľujú kusy dreva alebo opadané lístie. Aj na to je ľahká pomoc:

 • vysávače a fukáre – pomôžu s popadaným lístím, upratovaním po kosení trávy aj pílení či brúsení dreva.
 • drviče dreva – prečo odrezané konáre páliť, keď ich môžete dať do drvičky a potom použiť na prospešné zamulčovánie pôdy. Tým obmedzíte rast buriny.
 • štiepkovače dreva – slúžia na vytvorenie malých drevených odštiepkov, ktoré sú ideálne ako kurivo.
 • kompostéry – vďaka kompostéra prakticky neexistuje odpad. Všetky zvyšky z kuchyne i zo záhrady v kompostéri nájdu uplatnenie, časom sa premenia v tzv. humus a vy máte hnojenie pre záhradu i bytové rastliny. Proces záhradníčenia tak pripomína nekončiaci kolobeh.  

Vyberte si pomôcky na upratovanie záhrady na Biane: